Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modyfikacja UPS APC 450VA 280W

Wujek Dobra Rada 12 Maj 2004 00:29 1744 6
  • #1 12 Maj 2004 00:29
    Wujek Dobra Rada
    Poziom 16  

Witam!
    jako początkujący elektronik proszę o kilka porad związanych z modyfikacja APC smart UPS 450VA

urządzenie pracuje na napięcie 24V , co niestety troszkę mnie zmartwiło, gdyż zamierzłam używać go w samochodzie, gdzie służyłby do napedzania różnych odbiorników...
    w związku z czym prosiłbym o pomoc w zaprojektowaniu przetrornicy 12/24v , o sporej wydajnosci amperowej, bo takiej on zapewne potrzebuje
    wiem, ze sa na elektrodzie schematy przetwornic, ale nie wiem czy dostarcza one odpowiej ilosci prądu

kolejna sprawa
    czy po dorbnych mofyfikacjach tego zasilacza mozna sprawic, aby potrafil oddac wiecej mocy- ten model potrafi wytworzyc 280w

i oststnia?
    czy podłączone szerwgowo 2 normalne samochodowe akumulatory, nie bedą stawiały zbyt wielkiego oporu temu UPSowi, gdy je bedzie chcial ladowac...?
    zamierzam akumulatory doladowywac za pomoca prostownika, bo na moje oko UPSowi sie to nie uda...

to chyba wszystko..
    z góry dziękuję :)

• #2 12 Maj 2004 13:43
    knocon
    Poziom 14  

witam witam!ja różwnież chce zadac podobne pytanie!czy mozna Przerobić UPSa pideltronica o mocy wyjsciowej 300W tak aby nie zadziałało zabezpieczenie nadprądowe przy pracy z zasilaczem 420W(jak zbudowane jest zabezpieczenie nadprądowe??w takich układach??)! objaw jest taki ze UPS sie po prostu wyłancza!!czy można coś z tym zrobic?>??z tego co wiem UPSem steruje układ mikroprocesorowy!!! z góry dziekuje za odpowiedz!! pozdrawiam!!

• #3 12 Maj 2004 13:50
    Wujek Dobra Rada
    Poziom 16  

w srodku to istny gaszcz elektroniki 8O
    tutaj musi sie wypowiedziec specjalista :)

• #4 12 Maj 2004 18:40
    knocon
    Poziom 14  

jest tu jakowys???ktoś kto ma pojecie jak taki UPS działa????

• #5 15 Maj 2004 12:11
    Wujek Dobra Rada
    Poziom 16  

po krótkich oprzemyśleniach doszedłem do wniosku,iż potrzebuje stabilizowanego napięcia, bo przeciez ups działa z akumulatora...

wiec moja przetworka musi miec mniejsza przkekladnie niz 12/24, bo po wyprostowaniu prad wzrosnie...

EDIT
    alternator prostuje sam prad...
    wiec juz niewazne :)

• #6 15 Maj 2004 16:31
    knocon
    Poziom 14  

hmmm czy to juz koniec tematu?a czy moze jest jakis master od upsa który na moje pytanko odpowie????

• #7 17 Maj 2004 23:28
    szymtro
    Poziom 30  

UPS to bardzo skomplikowane urządzenie. Grzebanie w środku grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Jeżeli już coś tam ruszacie to proponuję sie najpierw zabezpieczyć i wziąć kogoś kto zna się na zasadach BHP i pracy z prądem elektrycznym.
    Jak napisąłem jest to dość skomplikowane ale sama zasada jest prosta.
    W UPS'ie jest transformator główny który ma dwa niezalezne uzwojenia pierwotne(2x24V) i jedno wyjściowe(230V). Ponieważ tranzystory NPN są bardziej wydajniejsze(i tańsze(porównywalna moc do pnp)) to uzwojenia pierwotne są połączone od góry razem i do plusa(+24V) przez bezpiecznik. Dolne końcówki uzwojeń są podłączone do tranzystorów sterujących a te przez rezystory(ok 0,06ohm) do masy. Dalej są dwie klasy ups'ów:
    1. takie które mają wzmacniacze do sterowania i generowania napięcia na uzwojeniach pierwotnych
    2. takie które sterują cyfrowo same tranzystory na podstawie napięcia z uzwojenia które dalej idzie do procka.

Te drugie są troszkę tańsze i prostsze sprzętowo ale niestety mają troszkę gorsze odtwarzanie sinusoidy sieci.

Co do waszego problemu: Proszę sprawdzić czy aby czasem transformator główny niema jakiś dodatkowych kabelków w środku - czasami są wersje uniwersalne i mają odpowiednio podzielone uzwojenia do sterowania róznymi napięciami jak też do generacji "amerykańskiego" 115V.
    Co do sprzężenia zwrotnego to najczęściej jest zrobiony dzielinik napięcia z prostownikiem na na wzmacniaczach operacyjnych(napięcie wyjściowe 0-5V i pseudo "0" na połowie zakresu) albo naprawdę proste: prostownik na diodach i potem dzielnik napięcia(takie są najczęściej stosowane).

To było troszkę terorii.

Jest tylko jeden problem - transformatory w zwykłych UPS'ach sądośc małe(nie zdziwiło was to? Tak jakby to chińczycy wymyśleli)
    No własnie oprócz UPS'ów tzw. Online te zwykłe nie mogą pracować dłużej niż 1h-1,5h a potem transformator się przegrzeje(dotyczy to mocy maksymalnej).
    Czyli jeżeli ktoś chciałby wykorzystać go w aucie lub na działce to należy zaopatrzyć się w UPS o większej mocy(na wyrost) aby mogło chodzić cały czas.

Nie wspomniałem jeszcze o układzie ładowania i kontroli napięcia. Jest dodatkowy transformator który poprzez dodatkowy układzik pod kontrolą procka łąduje akumulator i dodatkowo służy do detekcji i synchronizacji z siecią w gniazdku.
    No i własnie - nie każdy UPS jest wstanie zacząć pracę bez obecności napięcia sieci - chociaż teraz większość to już chyba może tak pracować.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME