Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler przebicie prądu do instalacji wodnej

29 Maj 2009 23:00 9533 15
  • Poziom 2  
    Witam mam mały problem: mam przebicie prądu na źródło wody (kran itp.) zauważyłem jednak że w momencie odłączenia bojlera od zasilania problem ustępuje ,mieszkam w starym budownictwie lecz instalacja elektryczna była nowa.prosił bym o pomoc bo mówiąc szczerze nikt nie potrafi udzielić mi logicznej odpowiedzi HELP !!!
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 17  
    Witam, pytanko masz RCD??(różnicówke).Pytam bo nowa instalacja
    pzdr
  • Poziom 11  
    Róznicówki nie masz bo by wyłączała, no chyba że jest niesprawna lub obwód na którym jest gniazdo bojlera nie jest objęty jej ochroną.
    Skąd wiesz, że masz przebicie ? sprawdzałeś próbówką na kranie? Czy "szczypie lekko" ? bo jak by było zwarcie, to jak napisałeś że stare budownictwo ,a więc rury metalowe i by wyłączyło zabezpieczenie. Najlepiej jest sprawdzić napięcie względem szyny Pen ( zacisku ) w rozdzielnicy mieszkniowej albo względem przewodu pen ( pe jeśli na pewno nowa instalacja) w gniazdku ( to można zrobić na "bolcu" ) innego najbliższego bojlera. Po wartości tego pomiaru będzie wiadomo z czym masz do czynienia. Czasem w bojlerach na styku grzałki i obudowy pojawia sie warstwa osadu ( jest półprzewodząca ) i to powoduje świecenie próbówki a z czasem może tam powstać pełne połaczenie metaliczne co może byc bardzo niebezpieczne. Sprawdź od zewnątrz wejście grzałki do zbiornika jest tam materiał izolacyjny i czy nie pojawiły się tam osady podobne do rdzy. Jeśłi wyglada ok to koniecznie wezwij fachowca. Skutki zaniedbania mogą byc tragiczne lub zostaniesz pozbawinony w niespodzieanym momencie ciepłej wody. Do tego koniecznie zamontuj różnicówkę na obwdzie z bojlerem jest to urządzenie stacjonarne i powinna ochrona nie obejmować. Mało tego do bojlera powinien byc osobny obwód ( dedykowane zabezpieczenie przeciązeniowe np. S301 B10 dla grzałek do 2000W)
  • Moderator
    Dział "Diagnoza" jest działem poświęconym opisowi usterki wraz ze sposobem jej naprawy. Na tym dziale nie szukamy pomocy. Temat przenoszę do odpowiedniego działu.
  • Moderator
    krzysztof600 napisał:

Skąd wiesz, że masz przebicie ? sprawdzałeś próbówką na kranie? Czy "szczypie lekko" ? bo jak by było zwarcie, to jak napisałeś że stare budownictwo ,a więc rury metalowe i by wyłączyło zabezpieczenie.

Całkiem słuszne pytanie. Bo najczęściej to bojler jest sprawny, tylko upalony gdzieś jest przewód N w instalacji. A poprzez połączenie w gnieździe do bolca uzyskuje się przeniesienie potencjału na obudowę bojlera i rury.
    Konieczna pilna interwencja doświadczonego elektryka!!!
    To jest stan niebezpieczny dla użytkownika instalacji!!!.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Witam. Skorodowane grzałki też mogą uruchamiać zabezpieczenie.powodować tz.przebicie.Warto by sprawdzić stan grzałek i instalacji ochronnej do bojlera.
  • Specjalista elektryk
    Czy to jest przepływowy ogrzewacz wody? Jeśli tak, to delikatne szczypanie jest normalne, w takim podgrzewaczu gołe grzałki zanurzone są bezpośrednio w wodzie. Poprawnie uziemiony podgrzewacz i problem powinien zniknąć. Wezwać elektryka.
  • Poziom 2  
    jest to nowy bojler i w sumie od początku się tak działo,raz było mniej odczuwalne a raz bardziej szczególnie gdy ma się jakąś małą rankę ,bojler jest firmy solei ,nie jestem pewien ale z tego co pamiętam to znajomy most kowal mi gniazdka podejrzewam że chodzi o"zero",jeśli chodzi o bezpieczniki to jest to stara tablica na której mam korek na + i korek na zero z tego co wiem nie powinno tak być może to jest przyczyną.nie wiem co mam dokładnie jeszcze sprawdzić następną wskazówką może być to że mam kuchenkę elektryczną i jeśli dotykam jej i jednocześnie zlewu jest odczuwalne dość mocne porażenie troszkę boli :D .jeśli mam jeszcze podać jakieś szczegóły i wartości to proszę pisać i proszę o pomoc:D

P.S troszkę źle sformułowałem wcześniejszy post instalacja jest nowa w sensie nowych kabli bezpieczniki nie były ruszane
  • Poziom 14  
    Witam. wyobraź Sobie taką sytuację - przepala się bezpiecznik na N (neutralnym - dawne "zero"), pozostaje sprawne zabezpieczenie fazowe. Wszystkie urządzenia podłączone są dalej pod napięciem sieci 230V, a zabezpieczenia brak. Taka sytuacja jest nie dopuszczalna. Jak najszybciej wskazana wizyta elektryka!, który przeglądnie instalację, usunie usterki . Tym bardziej, że występuje różnica potencjałów.
  • Poziom 21  
    Najprawdopdobniej jest to stary układ sieci IT przełączony na TN z pozostawionym nieprawidłowo bezpiecznikiem w torze N. Często występująca sytuacja – typowe spartaczenie. Co do tych mostków w gniazdach też można mieć duże wątpliwości. Ogólnie sytuacja poważna mogąca z dużym prawdopodobieństwem skutkować spodkaniem trzeciego stopnia lub przeniesieniem do domu Ojca.
    Jak użytkownikowi się nie śpieszy na to spodkanie to powinien poszukać elektryka z prawdziwego zdarzenia - wsystrzegać się dyletantów – sytuacja jest naprawdę poważna.
  • Poziom 26  
    michcio napisał:
    Czy to jest przepływowy ogrzewacz wody? Jeśli tak, to delikatne szczypanie jest normalne, w takim podgrzewaczu gołe grzałki zanurzone są bezpośrednio w wodzie. Poprawnie uziemiony podgrzewacz i problem powinien zniknąć. Wezwać elektryka.

Czy aby napewno ,żaliła mi się kiedyś znajona kelnerka ,że za barem jest podgrzewacz przepływowy i boją się z niego korzystać bo właśnie występuje owe szczypanie
  • Poziom 14  
    Witam. Jeżeli jest sprawna instalacja ochronna to nic nie powinno szczypać.
  • Poziom 21  
    A czy instalacja ochronna może istnieć samodzielnie i jako taka samodzielna może być rozpatrywana – kol. antoś12 nie pisz bzdur bo sprawa jest poważna i chodzi tu o zycie ludzkie i nie ma tu miejsca na dyletanctwo :!: :evil: .
  • Poziom 11  
    Niezwłocznie poszukaj dobrego elektryka. Sprawa jest poważna i trudna do znalezienia, gdyż bojler może być tylko elementem układanki.
  • Moderator AGD
    zyl12 napisał:
    Niezwłocznie poszukaj dobrego elektryka. Sprawa jest poważna i trudna do znalezienia, gdyż bojler może być tylko elementem układanki.

W pełni popieram tu nie ma żartów .
  • Poziom 14  
    Witam. Dobry elektryk jest w tej sytuacji wskazany. Używanie bojlera może być niebezpieczne dla domowników