Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjscie prądowe strownika - problem

30 Maj 2009 16:27 2200 8
  • Poziom 9  
    Posiadam Sterownik Unitronix 570 między innymi z rozszerzeniami 6 analogowych wyjsc prądowych 4..20 mA (AO6X) . Zgodnie z instrukcją rejestr 819 odpowiada 4mA a 4095 20mA . Tak też wysterowuje go w programie . Wyjscie to steruje zaworem z pozycjonerem SP200 . 4mA powinno zamyka zawór a 20mA maksymalnie go otwierać. I tu jest problem .

Podając na port 819 czyli 4mA pozycjoner wogóle się nie odpala a amperomierz wskazuje 0mA. Dopiero gdy na wyjsciu prądowym sterownik wskazuje mi około 16mA pozycjoner na zaworze ożywa i pokazuje 4mA czyli 0% otwarcia . W przedziale 16mA-20mA na wyjsciu ze sterownika prąd na pozycjonerze szybko przyspierza żeby przy 20mA wyrównać z prądem ze sterownika i zawór jest maksymalnie otwarty. Co może być przyczyną takiej nieliniowości i skąd może być taka różnica prądów
    Ponieważ jestem początkujący jeśli chodzi o automatyke to może ktoś z was moze jest mi w stanie pomóc.

pozdrawiam Rafał
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 15  
    Pierwsze co mi odruchowo przychodzi do głowy (chociaż to zbyt proste)
    to co masz tu skonfigurowane??
    Wyjscie prądowe strownika - problem

sprawdzałeś pracę siłownika z innym zadajnikiem??
    (może jakiś dziwnie obciąża, może ma jakieś konfiguracje we lub charakterystyki)
    zasilanie cz. analog modułu??

Wartości które podajesz są wpisywane bezpośrednio do MIxx przypisanego do wy analogowego ,
    czy po drodze masz jakieś skalowanie (lub linearyzację)??

Daj znać jak znajdziesz problem!!
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź :)

Tak , mam oczywiści ustawione w konfiguracji sterownika 4..20mA

Siłownika niestety nie sprawdzałem z innym sterownikiem bo nie dysponuję.
    W menu siłownika zaworu mam mam ustawioną charakterystykę liniową .
    Dziwne jest to że czym bliżej zadania sygnału 20mA rzeczywiście retransmisja sygnału i wskazania na siłowniku wskazują także 20mA

Wartości 819 do 4095 i wszystkie pośrednie przypisuje bezpośrednio w programie do danego wyjścia MI i nie mam po drodze żadnego skalowania.

Na module rozszerzeń A06X jest kontrolka ISO PWR , która się u mnie nie pali , która wskazuje zasilanie modułu z zasilacza izolowanego . Cała automatyka ( 7 modułów wyjść i wyjść ) zasilana jest z jednego zasilacza impulsowego 500W. Może ten moduł powinien mieć oddzielne zasilanie ?
  • Poziom 15  
    lafarek napisał:

Na module rozszerzeń A06X jest kontrolka ISO PWR , która się u mnie nie pali , która wskazuje zasilanie modułu z zasilacza izolowanego . Cała automatyka ( 7 modułów wyjść i wyjść ) zasilana jest z jednego zasilacza impulsowego 500W. Może ten moduł powinien mieć oddzielne zasilanie ?

Spróbuj podłączyć osobne zasilanie
    i rozdziel 0 zasilania analoga od masy i 0 zasilacza reszty
    Dziwne że nie świeci led ISO PWR ????(może uwalony moduł?)

Cytat:

Wiring the Analog Outputs’ Power Supply
    1. Connect the "positive" cable to the "+V" terminal, and the “negative” to the "0V" terminal.
    A non-isolated power supply can be used provided that a 0V signal is connected to the chassis.
    Do not connect the ‘Neutral’ or ‘Line’ signal of the 110/220VAC to the device’s 0V pin.
    In the event of voltage fluctuations or non-conformity to voltage power supply specifications, connect the
    device to a regulated power supply.
  • Poziom 9  
    Sorry
    jednak Iso POWER świeci :) , natomiast problem ze sterowaniem pozostał nierozwiązany

Rafał
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Podepnij tylko amperomierz bez siłownika i zobacz jak zachowuje się samo wyjście.

Pozdrawiam
    Paweł
  • Poziom 9  
    Sam amperomierz bez obciążenia ?

Impedancja amperomierza wystarczy ? Nie chce zrobić zwarcia

pozdr Rafał
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Jasne, przecież to jest źródło prądowe i tu należy raczej uważać aby nie podłączać urządzeń o zbyt dużej rezystancji. Standardowo dla wyjść prądowych rezystancja obciążenia <500om.

Pozdrawiam
    Paweł
  • Poziom 9  
    A więc jestem po próbach. Wyjście z samym amperomierzem działa bez zarzutu. Konsultowałem to z dostawcą pozycjonera. Z racji tego że pozycjoner że jest sterowany z wyścia prądowego to jest równiez z niego zasilany. Doradzono mi dokupienie separatora wyjść analogowych który by wzmacniał to wyście prądowe dodatkowym napięciem. Zastanawiam sie jeszcze nad inna opcją. Mój modu wyjść ma również wyjścia analogowe napięciowe 0..10V . Może by to wyjście szeregowo wrzucić w pętle prądową 4..20mA . Jak uważacie ? Dystrybutor sterownika Elmark poleca mi separator Adama 3014 a dostawca pozycjonera firma Spirax Sarco produkt Aplisensa separator SP-11 . Sam nie wiem co mam robić a czas się kurczy :)