Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81

szewek 30 May 2009 17:42 10213 18
 • Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81

  Witam, właśnie ukończyłem mój pierwszy wzmacniacz lampowy. Gra dość dobrze. Stworzyłem z tego co miałem pod ręką i co udało się zdobyć na allegro. Ogólny koszt około 400 zł wraz z zapasami (mam komplet zapasowych lamp). Gra dość czysto:).
  Napięcie zasilania około 210 V. Ma dwa transformatory zasilające oraz dławik w filtrze zasilacza. Trafa głośnikowe to TG 5. Z elementów czynnych użyłem tylko dwóch diod prostowniczych krzemowych które wraz z lampą EZ81 tworzą mostek Greatza. Elementy bierne dobierałem w sklepie za rogiem, bez fanatyzmu typu rezystory 1%, itd.
  Z wyłącznika sieciowego wymieniłem rezystor w neonówce na 1Mohm
  gdyż po ciemku światło z wyłącznika było zbyt intensywne.
  Dodałem ekran do EF80 bo po zbliżeniu palców trochę dźwięk drżał - chyba tzw. mikrofonowanie je brało ...:-).
  Konstrukcja była omawiana pod tym linkiem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1204020.html
  Wybrałem takie właśnie lampy bo są łatwo dostępne w Polsce oraz dlatego że są tanie. Na ostatnim zdjęciu załapał się koń Glimmer mojej córki:-).

  Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81 Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81 Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81
  Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81 Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81 Wzmacniacz lampowy 2xEBL21, 2xEF80, 2xEM80, EZ81
  Piotr.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  szewek
  Level 12  
  Offline 
  szewek wrote 67 posts with rating 8, helped 0 times. Been with us since 2004 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Krzysiek16
  Level 24  
  :O Ładnie antyczne lampy wsadziłeś. No i mostek Graetza, a nie Greatza :P
  Powodzenia przy następnych konstrukcjach!
 • #4
  wladl
  Level 14  
  Piękne i cieszy oko, a powinno i ucho. W temacie mikrofonowania EF 80 szkoda że nikt Tobie wcześniej nie doradził aby zastosować ją w połączeniu triodowym.. Wtedy jest cisza. A mniejsze wzmocnienie spowodowało by również zmniejszenie pętli sprzężenia zwrotnego. Co też jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jeśli jestem przy sprzężeniu zwrotnym, to C 120 nF chyba jest za duży. Czy wzmacniacz był aż tak niestabilny że tak ograniczyłeś mu pasmo ?. Robiłeś testy z oscyloskopem i generatorem na wejściu, czy na czuja dobierane wartości ?.
 • #5
  hvelektronik
  Level 19  
  Witam Projekt wykonany bardzo profesjonalnie. na pierwszy rzut oka wygląda jak wzmacniacz fabryczny. Gratuluje

  Mam pytanie jak wykonany jest ten wzm w środku elementy są połączone w pajęczynkę czy są umieszczone na płytce.
 • #6
  redelektron
  Level 19  
  Genialna obudowa, naprawdę piękna. Lampy użyłeś można powiedzieć, że muzealne ale fajnie wyglądają. Zbyt dużej mocy ampa chyba nieoczekujesz bo o ile dobrze pamiętam to ze wzmaka na tych EBL-kach można było wyciągnąć jakieś 1,5W...
 • #7
  stanislaw56
  Level 19  
  Witam radziłbym delikatnie wzmacniacz osłonić oczywiście tak żeby nie zepsuć całego uroku wzmacniacza ,lampy strasznie parzą co jest problemem szczególnie jak jest małe dziecko .
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  szewek
  Level 12  
  Dziękuję za wszystkie opinie. Rzeczywiście myślę nad innym wyłącznikiem i na dodaniu do panelu czołowego aluminiowego płaskownika. Chce również zgodnie z zaleceniem córki dać napis: Lampias1 by Anielka (moja córa Anielka tak go określała podczas całej budowy:-), na jakiejś wytrawionej płytce, może miedź?... Montaż podzespołów na pajączka, zbyt prosty układ żeby robić płytkę drukowaną... Płyta spodnia z plexi, aby móc od razy obserwować bebechy w razie czego... Nóżki - krążki aluminiowe-allegro, chassis z blachy aluminiowej grubości 4 mm z jakiegoś starego znaku drogowego.
  Inne formatki aluminiowe na obudowę transformatorów i pod lampy nabyłem na allegro.
  Boki te większe z drewna bukowego zrobił stolarz Hirek, te mniejsze też, ale nie mówił z jakiego drewna:). lakierowałem 3 krotnie. Niestety mam tylko miernik uniwersalny (jak na razie), więc pomiary oscyloskopem odkładam na później. Lampy nie grzeją się aż tak strasznie, nawet EBL21 można po 15 minutach pracy na chwilę dotknąć męską ręką-:).
  Popróbuję ze zmniejszeniem tego kondensatora w sprzężeniu zwrotnym - dzięki za sugestie. Moc oceniam na 2x3-4W, ale po dokładnych pomiarach będę wiedział precyzyjniej. Muszę jeszcze obrócić podstawkę jednej EBL21 o 180 stopni, bo nie widać napisu. Myślę że napięcie zasilania 210 V nie zniszczy zbyt szybko tych lamp (chyba raczej powinno być około 250V) ale niestety ten transformator tyle tylko dał (dowinąłem na nim około 30 zwojów dodatkowego uzwojenia na żarzenie lamp EM80 - średnica druta 0,8 mm )
  Istnieją 3 oddzielne zasilania żarzenia - jedno tylko na lampę prostowniczą, jedno na dwie EM80 i jedno, z osobnego transformatora TS15/3/666 na resztę.
 • #11
  lord_blaha
  Level 33  
  Piękna konstrukcja...
  Ja bym tam widział jakiś ładny, metalowy włącznik oraz metalową (np. gitarową) gałeczkę od potencjometru- wtedy by to dopiero kosmicznie wyglądało :)
  Pozdrawiam
 • #12
  bojp
  Level 13  
  szewek wrote:
  ...chassis z blachy aluminiowej grubości 4 mm z jakiegoś starego znaku drogowego...


  Coś mi się wydaje, że teraz znaki drogowe będą znikać z dróg jak grzyby po deszczu z lasu. :D

  A jakie kolumienki masz pod niego podpięte?

  Przy okazji gratuluję wykonania. Bardzo mi się podoba.
 • #13
  airnox
  Level 24  
  EBL21 wcale nie są tanie i takie "hop siup" :P EF80 - owszem, a EM80 nie pamiętam, ale EM84 są bardziej popularne ;) z EBLki da się 4W spokojnie wycisnąć i chyba w takim punkcie pracy też pracowała w radiu Rondo choćby. Z wyglądu baaardzo dobre wykonanie :) pytanie co do punktu pracy - czy jest wyliczony do konkretnego Ra TG5?

  Pozdrowienia
  Airnox
 • #14
  szewek
  Level 12  
  Kolumny póki co jakieś proste z kina domowego, Eltax. Dają radę ale z pewnością nie oddawają prawdziwego charakteru wzmacniacza. Specjalnie dla niego projektuję teraz kolumny na pełnopasmowych głośnikach Monacor o efektywności podobno 99dB. Nie dobierałem punktu pracy pod konkretne Ra głośnikowego TG-5 - jeszcze dokładnie nie wiem jak to zrobić żeby nie pogorszyć działania wzmacniacza:).
 • #15
  urzedas
  Level 14  
  Nie podchodzą mi tego typu obudowy - ale trzeba przyznać, że wykonanie staranne. Mógłbyś dodać zdjęcia wnętrza, żeby było na czym oko zawiesić jeszcze.
  Elementy w kolorze "srebrnym" to czyste aluminium czy farba ??
  Ta blacha pod lampami odstaje od chassis czy optyka płata figle :D ??
  pozdrawiam
 • #17
  aktyp
  Level 26  
  Można usunąć lampy EF-80 i zastąpić je EF-22.
 • #19
  melvish
  Level 10  
  Świetnie wyglądający wzmacniacz, jest szansa aby przybliżyć jego wymiary, wagę oraz schemat wg którego wykonałeś? Pod linkiem który zamieściłeś jest dyskusja, a zastanawiam się na czym to się skończyło?