Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niedziałający klawisz w Yamaha QS300

szukacz92 30 May 2009 19:16 2696 7
 • #1
  szukacz92
  Level 10  
  Witam

  Mam możliwość zakupu syntezatora YAMAHA QS300.
  Sprawa wygląda następująco: klawisz niskiego "C" stopniowo przestawał działać aż zamarł. Cena nie jest wygórowana - 800zł.

  Jeśli jesteście w stanie ocenić, co możne być przyczyną /zakurzenie?/ (nie jest ich pewnie wiele), to proszę o radę. Zwyczajnie nie chcę wydawać zbyt wiele na naprawę. Można na podstawie powyższego wykluczyć uszkodzenie mechaniczne?

  Można coś takiego naprawić w domu typu "zrób to sam"?

  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
 • #2
  jersey69
  Level 34  
  Witam !

  Większość podobnych przypadków jest wynikiem trwałego uszkodzenia gum kontaktowych pod klawiszami . Koszty naprawy w serwisie to ok.150 zł / oktawę . Haczyk polega na tym , że QS300 ma jedną , wspólną gumę pod całą klawiaturą i nawet w przypadku uszkodzenia w obrębie jednego klawisza trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 400-500 zł . Czasem , zależnie od rozmiarów uszkodzenia gumy daje się to obejść , ale jest to reanimacja na chwilę i wymiana tak czy inaczej jest nieuchronna .

  pozdrawiam
 • #3
  szukacz92
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Jednym słowem nie opłaca się kupować, skoro na alledrogo qs300 chodzą za 1000zł w bardzo dobrym stanie tech. i wizu.

  Dzięki za odpowiedź i przestrogę przed popełnieniem błędu.

  Pozdrawiam
 • #4
  szukacz92
  Level 10  
  CZeść

  Przeczyściliśmy styki w tej Yamaszce i wszystko działa. Styk był zakurzony. Czy to też można nazwać "reanimacją na chwilę"?
 • #5
  ataga1
  Level 16  
  Będzie gadało jakiś czas, ale teraz stopniowo będą milknąć inne dźwięki bo gumy z innych klawiszy są tak samo stare jak to "C".Więc nie przejmuj się i czyść dopóki będzie to dawało efekt.
 • #6
  jersey69
  Level 34  
  Napisałem wyraźnie "większość podobnych przypadków" . Bardzo rzadko zdarza się , że pomaga zwykłe mycie gum . Niestety , nie napisałeś , że masz dostęp do instrumentu i wgląd w jego wnętrze , więc zrozumiałem , że chodzi o zakup "w ciemno" . Sorry , niedomówienie . Ale skoro pomogło czyszczenie , to proponuję zdemontować klawiaturę i zrobić generalne sprzątanie , bo pewnie instrument nie był czyszczony od nowości . W przeciwnym razie problem wróci i zaczną wysiadać inne klawisze.
 • #7
  synbmx
  Level 20  
  A gdyby wymienić sama kroste w gumce od tego klawisza? Trochę babrania i trzeba by to zrobić bardzo starannie i dokładnie. Lepsze o niż wymiana całej gumy jednak źle przeprowadzona taka operacja może dać gorsze efekty jak samo czyszczenie które tez będzie skutkować tylko do pewnego czasu.
 • #8
  ataga1
  Level 16  
  Możesz wymienić samą gumkę ale dopóki czyszczenie daje efekty to czyść,a może za jakiś czas wymienisz klawisz na inny i będzie to zmartwienie kogoś innego.