Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka ,indesit, wil 105 ,moduł programatora.

janek kos 30 May 2009 20:08 12405 5
IGE-XAO
    janek kos
    Level 10  
    pralka przestała działać.Przy jednej z prób nastawienia programu coś huknęło w niej :-)).Po zdjęciu obudowy i włączeniu okazało się że dym leci z modułu programatora.Po wyjęciu modułu okazało sie że jeden styk wypalony(pierwszy z lewej w złaczu oznakowanym J9 czyli 9) następny (8)jakby nadpalony.W znalezionej serwisówce (tu na forum) sprawdziłem że pralka po załączeniu sygnalizuje mi błąd F01 czyli uszkodzenie triaka sterowania silnika.Przylutowałem dwa kable wykonując połączenie poza kostką.
    Triak wymieniłem i bez zmian.Przypuszczam że coś ze sterowaniem triaka
    ale nie wiem co bo schematu nie mogę znaleźć.
    Moje umiejętności sprowadzają się do tego że trzydzieści lat temu samodzielnie konstruowałem i "rasowałem " wzmacniacze.Lutownicą umiem się posługiwać .Mechaniczne usterki pralek (w rodzinie) też naprawiam.
    niestety nie mam już żadnego podręcznika w stylu "elektronika dla wszystkich"(gdzieś mi wcięło) więc na płytce rozpoznaję w zasadzie tylko te elementy które znam z przeszłości.resztę sie tylko domyślam.(szczególnie te miniaturowe).
    1.Jakby ktoś wiedział co wymieniać ,co sprawdzać (jakiś tam miernik też posiadam) po kolei byłbym wdzięczny.
    2.jeśli ktoś zna stronę z opisem oznaczeń elementów elektronicznych też będę wdzięczny.
    3.Dzięki tej stronie i opisywanemu uszkodzeniu wreszcie naprawiłem starszą pralkę Ardo 1000 w której też był padnięty moduł.(to tak nawiasem).
    Indesit ma chyba z trzy lub cztery lata i nic nie cieknie łożyska też są ok.pomimo że moja żona to tzw."praczka".:-).szkoda byłoby praleczki.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • IGE-XAO
    TONI_2003
    Moderator
    Witam.
    Proponuję jednak zamieścić dobrej jakości zdjęcia z jednej i drugiej strony płytki PCB to nam wielce rozjaśni sprawę, a i zostanie dla potomnych...
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • IGE-XAO
    Adik C
    Level 25  
    Witam, czy Kolegi moduł wygląda tak https://obrazki.elektroda.pl/48_1222373681.jpg radziłbym Koledze od razu rozejreć sie za nowym,koszt na pewno nie wyniesie 500pln. oczywiście przed uruchomieniem posprawdzać trzeba obwód zasilania silnika,połączenia jak i sam silnik,grzałkę itp. bardziej opłaca sie kupić nowy moduł, ponieważ z naprawami tych w/w modułów bywa i tak że trzeba wgrać wsad z programem na nowo,tym bardziej że kolega twierdzi że pralka pod względem mechanicznym jest jeszcze w dobrym stanie, pozdrawiam.
    marqs-60
    Level 20  
    Witam.Proponuję sprawdzić silnik poza pralką oraz tak jak radzi Kol. TONI_2003.Pozdrawiam.
    g73
    Level 18  
    witam,jak kolega margs powiedział należy sprawdzić na( krótko ) do sieci czy silnik chodzi poprawnie.może być uszkodzony wycinek komutatora wtedy silnik pobiera duży prąd który uszkadza triak sterowania silnikiem pozdrawiam