Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka z UPC + internet - modernizacja istniejącej sieci

30 Maj 2009 22:33 14522 21
  • Poziom 9  
    Witam
    jestem nowy na forum i ciesze sie ze moglem dolaczyc tutaj ;) Mam nadzieje ze forumowicze pomoga mi z rozwiazanie mego problemu

Posiadam kablowke z upc wraz z internetem odbieranym przez modem motoroli. Mam teraz remont i zmieniam calkowicie instalacje. Chowam wszystkie kable w sciane i uzywac bedze gniazd podtynkowych. Wczesniej kable lezaly przy scianie dlatego nie bylo problemu z wyborem odpowiednich gniazd. Instalacja bedzie rozmieszczona tak jak na rysunku

W gniezdzie drugim i pierwszym zastosuje gniazda podtynkowe koncowe TV/R i Sat do ktorych bedzie podlaczona kablowka i satelita(satelita bedzie miala zupelnie oddzielne kable wiec ich nie uwzglednilem na rysunku) Rozdzielacze do kablowki ktorych uzyje to zwykle rozdzielacze ze sklepu o przepustowosci 2150mhz.

Caly moj problem zwiazany jest z gniazdem 3 do ktorego bedzie podlaczony wylacznie internet z Upc kablem koncentrycznym. Nie wiem o jakiej przepustowosci gniazdo jest potrzebne. Pytalem czlowieka w jednym ze sklepow i powiedzial ze gniazdo nie moze byc takie samo jak do tv bo bedzie za niska czestotliwosc... w tym samym sklepie tylko w innym miejscu czlowiek powiedzial mi natomiast ze zwykle gniazdo Tv powinno byc ok bo ma do takiego gniazda podlaczone u siebie i jest ok! Bylem rowniez w UPC i rozmawialem z czlowiekiem z dzialu technicznego i ten powiedzial ze nie wie dokladnie jakie gniazdo musi byc ale musi przepuszczac ponad 800mhz bo inaczej nie bedzie dzialac internet :/ Natomiast jak normalnie wchodze do sklepu i sie pytam o gniazdo internetowe laczone koncentrykiem z modemem to albo nie wiedza o co chodzi albo mowia ze nie maja ;/ Dowiedzialem sie rowniez ze jedyne gniazda przepuszczajace 865mhz to gniazda sat o czestotliwosci 2150 lub 2400...

Moje pytanie wiec brzmi... jakie gniazdo bedzie najlepsze do internetu UPC by dzialal bez zadnych zaklucen?? Moze podlaczyc do SAT (tylko czy modem sie nie zepsuje od tego ze bedzie przepuszczana tak wysoka czestotliwosc?-w koncu to modem UPC i za jego popsucie troche sie placi :/) Sprawa jest dosc pilna wiec mam nadzieje ze znajdzie sie ktos co szybko mi pomoze :))
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    dekiro napisał:
    Moje pytanie wiec brzmi... jakie gniazdo bedzie najlepsze do internetu UPC by dzialal bez zadnych zaklucen??

Żadne gniazdo nie jest potrzebne , tylko inaczej trzeba rozprowadzić instalację.

Zapomniałeś o tym , iż w kablu wejściowym do mieszkania trzeba rozdzielić sygnał TV z sygnałem DIGI przez specjalny spliter.

Tu masz poprawiony schemat na Twoim przykładzie.

Przepraszam ale marny ze mnie malarz. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Schemat narysowany przez SP5ANJ jest poprawny,jednak gniazdo musi być w miejscu oznaczonym jako spliter http://www.telmor.pl/pl/offerlist/228 ,chodzi o separację sygnału tv,lub harmonicznych z głowic tv na kanał upstream,bez tej separacji w skrajnym przypadku tak zasyfisz upstream że wywali się modem nie tylko u Ciebie i wizyta techników gotowa,poza tym gniazdo multimedialne spełnia jeszcze jedną funkcję,w kanale downstream tłumi poziom o 10dB ma to takie znaczenie że bez tego tłumienia modem może odbierać zbyt dużą moc co w skrajnym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia głowicy modemu.
  • Poziom 33  
    Przecież poprawnie to narysował musi mieć gniazdo DATA i tak jest. A jeszcze lepiej zastosować i zakończyć kable gniazdem multimedialnym np GMF-351 i wtedy wszystkie media internet ,TV i Radio masz w każdym pokoju.Tak swoim dzieciom wykonałem w Warszawie instalacje w mieszkaniach u w/w operatora.
    73!
  • Poziom 27  
    Dokładnie,ale pytał tylko o konkretne rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Inne rozwiazanie niz to przedstawione na moim rysunku nie wchodzi w gre bo kable juz sa rozlozone... (a w miejscu gdzie idzie kabel od splitera do modemu sa zamontowane nowe dzwi wiec nie moze tam isc kabel... co do gniazda multimedialego(GFM-352-myslalem ze to rozdzielacz ;) ) to ono bedzie szlo tam gdzie jest rozgalezienie nr 2 i bedzie dzielic TV i Internet... Co do gniazda z wyjsciem DATA to wiedzialem o nim ale nigdzie tam gdzie zagladalem nie bylo...(sklepy Leroy Merlin w jankach i arkadii). To gniazdo chce zamontowac w puszce a na to polozyc listwe wlasnego koloru... Gdzie takie gniazda podtynkowe moge dostac?? moze zna ktos lokalizacje takich sklepow??

Dzieki wielkie za pomoc
  • Specjalista elektryk
    w miejsce "rozdzielacz2" wstawiasz rozg 1/2 np firmy tratec, w kierunku pokój2 zakładasz filtr kanału zwrotnego. W miejscu "rozdzielacz1" montujesz zwrotnice multimedialną - taką jaka była założona oryginalnie podczas pierwszego montażu.

odczytaj parametry upstream/ downstream ze strony modemu 192.168.100.1

nie wiem, jak chcesz pod jedno gniazdko Sat podłączyć kablówkę i sygnał sat. do samej kablówki stosuj osprzęt max do 1GHz - nie wyżej

pzdr
  • Admin grupy Projektowanie
    UPC nie oferuje usług monterskich i przebudowy instalacji ?
    Podłączanie większej ilości TV i przebudowa instalacji jest zgodna z umową ?

Ja bym zrobił tak.
    Dokupił jeden rozgałęźnik np. taki

W peszlach te kable są ? to jeszcze jeden się przeciągnie.
    i połączył tak:

• Poziom 9  
    kasprzyk napisał:
    w miejsce "rozdzielacz2" wstawiasz rozg 1/2 np firmy tratec, w kierunku pokój2 zakładasz filtr kanału zwrotnego. W miejscu "rozdzielacz1" montujesz zwrotnice multimedialną - taką jaka była założona oryginalnie podczas pierwszego montażu.

odczytaj parametry upstream/ downstream ze strony modemu 192.168.100.1

nie wiem, jak chcesz pod jedno gniazdko Sat podłączyć kablówkę i sygnał sat. do samej kablówki stosuj osprzęt max do 1GHz - nie wyżej

pzdr

Pod gniazdko sat bedzie podlaczony osobno kabel ktory bedzie szedl od satelity a pomysl z podlaczeniem kabla od kablowki pod sat byl chyba glupi i sie zniego wycofuje. Rada bym stosowal max do 1Ghz jest bardzo pomocna :) rozgaleziacz(rozdzielacz) zastosuje nie do 2150 a do 1000mhz tak jak radzisz... Do czego mialby niby mi sluzyc filtr kanalu zwrotnego bo sie nie znam

Nadal tylko nie wiem skad zdobyc gniazdo z wyjsciem DATA i czym ono sie rozni od zwyklego gniazda TV ??

Dodano po 19 [minuty]:

And! napisał:
    UPC nie oferuje usług monterskich i przebudowy instalacji ?
    Podłączanie większej ilości TV i przebudowa instalacji jest zgodna z umową ?

Oczywiscie ze oferuja ale to sie wiaze z dodatkowymi kosztami a remontu nie robie osobiscie tylko "ekipa"-ciezko ich tak niestety nazwac :/ a instalacje chello mozna przebudowac(po za tym w mojej instalacji nie ma wiekszej przebudowy tzn rozdzialu na wiecej tv, zostaje po staremu wszystko, poprostu wymieniam kable i rozgalezniki na nowe. Tyle ze kiedys kable szly przy scianie i bezposrednio sie laczyly ze sprzetem, a teraz wchodza w sciane i musze je zakonczyc odpowiednimi gniazdami bo nie chce aby kable na stale mi wystawaly ze sciany...(po za tym narazie bede mial TV tylko z satelity a rozlozenie kablowki(procz podlaczenia modemu z ktorego bede korzysac) to inwestycja w przyszlosc aby pozniej nie trzeba bylo kuc scian)
  • Specjalista elektryk
    W trzecim punkcie tam gdzie komputer chcesz także wykończyć to gniazdkiem - nie wstawiaj go - zainstaluj puszkę podtynkowa, może zastosować system który ci się podoba, jednak zamiast gniazdka wstawisz samą maskownicę - pokombinujesz przykleisz, będzie ładnie wyglądać. Najlepiej nawet nie tnij tgo przewodu tylko w całej długości wprowadzisz go później do modemu.

najistotniejszym elementem jest zwrotnica multimedialna,. którą powinieneś posiadać w obecnej instalacji, jeśli jej nie masz odczytaj wartości o których pisałem, dobierze się zwrotnicę podtynkową np TWO 3400/L - jednak nie dopasujesz jej do systemu gniazd tzn ramka kombinowana.
    http://intra.technetix.com/Portals/4/Poland/katalog.pdf

pzdr

filtr kanału zwrotnego, żeby nie mieć odwiedzin w przypadku zakłócenia innym internetu ;)
  • Poziom 9  
    hehe

wychodzi u mnie brak odpowiedniej terminologi... oczywiscie bedzie zastosowana zwrotnica multimedialna(tam gdzie jest napisany rozdzielacz 2) przed gniazdem nr 2 gdzie z jednej strony bedzie szedl do gniazdka tv a dalej do internetu... a co do Gniazda z portem modemowym np tym TWO 3400/L

to gdzie takie cos moge dostac w warszawie??

Ewentualnie jak nic nie znajde to pomysle o tej samej maskownicy bez gniazdka

Powtorze pytanie czy sie rozni wejscie internetowe data od tv??
  • Specjalista elektryk
    Wejście do takiego gniazdka jest wspólne dla wszystkich torów, należy rozpatrywać WE-WY i tak np dla toru DATA istotne jest tłumienie dla częstotliwości roboczych, dla kanału dosyłowego Downstream może być to tłumienie wyższe niż dla kanału powrotnego Upstream.
    Dla toru We-TV częstotliwości upstreamu są specjalnie filtrowane (wycinane) chodzi o to, żeby ingres z telewizorów czy innych urządzeń odbiorczych nie zakłócił pracy CMTS-a (urządzenie kontrolujące pracę modemów na sieci)
    dlatego też musisz zastosować filtr kanału zwrotnego na telewizor przed zwrotnicą.
    pzdr
  • Poziom 16  
    kasprzyk napisał:
    Wejście do takiego gniazdka jest wspólne dla wszystkich torów, należy rozpatrywać WE-WY i tak np dla toru DATA istotne jest tłumienie dla częstotliwości roboczych, dla kanału dosyłowego Downstream może być to tłumienie wyższe niż dla kanału powrotnego Upstream.
    Dla toru We-TV częstotliwości upstreamu są specjalnie filtrowane (wycinane) chodzi o to, żeby ingres z telewizorów czy innych urządzeń odbiorczych nie zakłócił pracy CMTS-a (urządzenie kontrolujące pracę modemów na sieci)
    dlatego też musisz zastosować filtr kanału zwrotnego na telewizor przed zwrotnicą.
    pzdr

Jestem pełen obaw co do jakości połączenia na tego typu instalacji szeregowej... Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie modemu na pierwszym gniezdzie za skrzynka UPC, dalej ciągnięcie skretki równolegle z kablami CATV, załozenie gniazdka RJ-45 wraz z CATV
  • Specjalista elektryk
    kolszak napisał:

Jestem pełen obaw co do jakości połączenia na tego typu instalacji szeregowej... Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie modemu na pierwszym gniezdzie za skrzynka UPC, dalej ciągnięcie skretki równolegle z kablami CATV, załozenie gniazdka RJ-45 wraz z CATV

To nie jest problem, chyba, że modem pracuje już na granicy dopuszczalnego poziomu. Proszę ponownie o podanie parametrów pracy ze strony modemu.

50% instalacji w mieszkaniach, zbudowana jest przynajmniej na 1-dnym rozgałęźniku - czyli trzeba liczyć 4dB tłumienia i tak ustawiać sieć, żeby zawsze był zapas sygnału, aczkolwiek najlepiej i poprawnie jest, kiedy zwrotnica jest na początku instalacji.
    Nie nazywałbym jej szeregową, sygnał równo jest dzielony rozgałęźnikiem 1/2, przed zwrotnicą nie ma gniazda przelotowego czy odgałęźnika.

Pzdr
  • Poziom 27  
    dekiro,zaczynam zastanawiać się czy dasz sobie radę,chyba najprościej będzie jednak zawołać techników z UPC,wyjdzie taniej niż kupienie tych gniazd,z doświadczenia wiem,kasprzyk pewnie przyzna że z takich kombinacji nic dobrego nie wychodzi,namieszasz zamurujesz kable,pózniej cos jak zwykle bedzie nie tak.Moja rada zawołaj techników pod byle pretekstem dogadasz się i tak będzie najlepiej.
    Marek co o tym myslisz?
  • Specjalista elektryk
    Oczywiście święta prawda :)

Podchodzę do takich tematów w dwojaki sposób, jeżeli widzę, że pytający kompletnie nie rozumie tematu - w ogóle nie odpisuję. Ten drugi typ ludzi w moim odczuciu zasługuje na pewne informację, chociaż w miarę rozwoju wątku może się okazać, że się myliłem.
    Nie lubię jednak zaczynać odpowiedzi w sposób, że najlepiej wezwij techników - chociaż to najrozsądniejsze wyjście ;)
    pzdr
  • Poziom 9  
    Nie odpisywalem nic bo nie mialem dojscia do komputera... Parametrow modemu nie podam bo mowilem juz ze remont jest generalny i wszystkie rzeczy w moim domu juz dawno sa pochowane i wyniesione z mieszkania... (owszem moglem to zrobic wczesniej aczkolwiek nie sadzilem ze napotkam takie problemy). Co do technikow to wezwanie takiego czlowieka to koszt 50zl. pomiar zamontowanie gniazdek etc... kolejne koszty wiec generalnie niepotrzebnie wydam okolo 200zl...

Sama instalacja jest dobra... Jak juz wczesniej pisalem nic w niej praktycznie nie zmieniam (te rozdzielacze"zwane przez was zwrotnicami multimedialnymi itd" zaznaczone na rysunku poprzednio to byly zwykle nie przekombinowane rozdzielacze 5-1000MHZ - cale okablowanie bylo dokladnie takie samo i wszystko dzialalo bez zarzutow). Wczesniej jedynie kable szly przy scianie a teraz kupilem dobre kable - majace mala stratnosc - (tak przynajmniej w sklepie mowili) ktore juz sa schowane w sciane.

i jedyne o co sie rozchodzi to o gniazdo koncowe dla modemu aby kabel ze sciany nie wystawal ( jakie mialo byc? - dowiedzialem sie ze z wyjsciem DATA, wiec dalsze moje pytanie brzmi gdzie moge takie gniazdo dostac w warszawie jako kupiec detaliczny??)

a za zmiany w instalacji dziekuje ale wszystko poprzednio bylo ok wiec po co zmieniac...(a co do terminologi to mowilem ze jestem poczatkujacy wczesniej w tym nie siedzialem wiec dopiero wszystkiego sie ucze)
  • Poziom 10  
    Napisz na gg jestem technikiem UPC postaram się wszystko wytłumaczyć
    Żeby post nie był pusty ;)
    My używamy zwrotnic.
    Na internet idzie pasmo pełne 5-1000mHz
    pasmo TV (jeśli nie jest to dekoder) musi być wycięte 85-1000mHz
    Tłumienie zależnie od sygnału.
    My instalując internet trzymamy się:
    DS -10dB - 10dB
    US 42dB - 52dB

gniazda przesyłowe lub inne rozgałęźniki odpadają ;)
    Chyba że rozgałęzisz sygnał TV, to nie ma problemu
    Ale to już za zwrotnicą inaczej będą problemy
    u Ciebie to będzie albo TRATEC,TRIS-212 albo 218 zależnie od mocy sygnału

zawołaj techników, mamy zwrotnic + kabla czasem za dużo,
    A zawsze na lewo można to zrobić, jeśli nie ma dużo roboty to 50zł-100zł i będziesz miał nowe zwrotnice, zarobione końcówki, kable, wszytko tak jak być powinno

ps. co do kabla używamy RG-6

Moderowany przez Gusioo:

Kolega albo udziela się na Forum, albo na GG. Tak okrakiem na dłuższą metę się nie uda. Kolejny post typu "odezwij się na GG, ale żeby post nie był pusty" nagrodzę urlopem.

• Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Mam następujący problem:
    Zastanawiam się czy po jednym kablu dałoby się przesłać telewizje satelitarną z konwertera i internet z UPC? Na kablu UPC będę miał tylko internet, bo rezygnuje z telewizji analogowej u nich, więc prawdopodobnie odseparują mi sygnał jakąś zwrotnicą.
    Jeżeli jest to możliwe proszę o propozycje jak to zrealizować.

Pozdrawiam!
  • Specjalista elektryk
    Witam

Zsumować - nie powinien być problem - poszukaj zwrotnicę (sumator) TV/SAT która na torze TV, przenosi niskie częstotliwości do 80MHz (resztę oczywiście też) myślę co dalej ... z drugiej strony też sumator na wyjściu SAT wypadałoby założyć gniazdo SAT na wyjściu TV zwrotnicę multimedialną.
    Czu będzie działało nie wiem, zależy jakie tłumienności zostaną wprowadzone, pod drugie jakoś nie mam przekonania do zwrotnic RTV/SAT

pzdr
  • Poziom 9  
    Witam

okres wakacyjny minal remont minal ;) wiec mam czas na odpisanie i podsumowanie :)) Mimo iz prosilem jedynie o pomoc w wyborze gniazdka do internetu, dostalem sporo ciekawych rozwiazan :)

Mimo iz napewno kazde z nich jest dobre to pozostalem przy swoim rozstawieniu kabli
    co do rozgaleznikow sygnalu(spliterow-tak to sie chyba nazywa profesjonalnie;) ) uzylem 2x http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm
    Wszystko dziala jak nalezy internet lapie sygnal telewizory maja krystaliczny obraz i lapia wszystkie dostepne z UPC programy.

Co do gniazdek to sie zalamalem... :( a to wina tych wszystkich pseudoznawcow ze sklepow co mi doradzali w zakupie... Znalazlem hurtownie w Markach SATEL u ktorej zaopatruje sie wlasnie UPC i tam maja chyba wszystko do sprzedazy co jest potrzebne do zamontowania wlasnej instalacji. Tam mi tez poradzono jakie gniazdo bedzie pasowalo i co sie okazalo wystarczy zwykle gniazdo R/TV i internet smiga bez zastrzezen...

Natomiast zalamalem sie co do laczonego gniazda R/TV + SAT Kablówka z UPC + internet - modernizacja istniejącej sieci Myslalem ze mozna do niego zamontowac jednoczesnie kablowke i satelite... i przez to musialem dorabiac kolejne gniazdo :(

Pozdrawiam
    i dziekuje ze wszystkie konstruktywne i mniej konstruktywne porady :)