Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie anteny kierunkowe i sumator

rbrt 31 Maj 2009 00:13 3063 1
  • #1 31 Maj 2009 00:13
    rbrt
    Poziom 14  

Witam

Do tej pory używałem anteny siatkowej, która pozwalała na odbiór 1, 2, TVP3, POLSAT, TVN a nawet TV4. Jednak jakość tych programów pozostawiała wiele do życzenia (obicia, zaszumienie). Mieszkam w Golinie w pobliżu Konina.
    Zakupiłem dwie anteny wyposażone w symetryzator:
    http://www.solid-polska.pl/index.php?idt=926&sm=2&idg=75
    Antena UHF 55 elementów, do odbioru kanałów na paśmie 21-60
    Antena UHF 87 elementów, do odbioru kanałów na paśmie 21-60
    oraz sumator S-2 firmy BADMOR

Antena 55 elementowa z symetryzatorem zapewnia mi odbiór bardzo dobrej jakości programów 1, 2, TVP3, POLSAT oraz nieco zaszumione TVN z kierunku Żółwieniec/Konin.

Natomiast antena 87 elementowa z samym symetryzatorem miała mi służyć do odbioru TN4 z kierunku Kalisz, jednak obraz jest bardzo złej jakości. Po doposażeniu anteny we wzmacniacz zamiast symetryzatora TV4 jest idealne, inne kanały też z tym że są odbicia no i TVN do niczego. Z tej anteny interesuje mnie tylko TV4 resztę chciałbym wyciąć (ze względu na odbicia) czy załatwi to jakaś zwrotnica??

Chcę zsumować sygnał z tych anten tak abym mógł odbierać 1, 2, TV3, TVN, TV4, POLSAT. Problem w tym że nie mogę przy użyciu sumatora S-2 połączyć tych anten, wzmacniacz zaczyna pracować na zwarciu jak tylko podłączę antenę z symetryzatorem, pomimo że na sumatorze producent podaje że jedna z anten może być z wzmacniaczem, należy tylko zewrzeć zworę. Wg instrukcji nie powinno być problemów. Czy zasilanie do wzmacniacza powinienem doprowadzić za sumatorem do puszki przy antenie? Co robię nie tak?

Doszedłem do pewnych wniosków, zasilanie wzmacniacza musi być doprowadzone na płytkę wzmacniacza a z wtyki normalnie podłączonej do TV muszę wejść na sumator, wzmacniacz działa normalnie, nie ma zwarcia. Na razie przetestowałem bez anten na samych płytkach i zasilaczu, nie wiem jaki będzie efekt wizualny, dziś niedziela nie chcę włazić na dach :).
    Wszelkie sugestie mile widziane.

0 1
  • #2 31 Maj 2009 15:26
    terrade
    Poziom 36  

Odbicia to normalne dla sumatorów, tym bardziej że obie anteny odbierają TVN i się zakłócają.

Sprawę załatwi zwrotnica kanałowa np. z firmy Waldi na zamówienie. Jednak i tak nie będzie lekko, bo do Mikstatu masz 79,3km, więc i pewnie najmocniejszy przedwzmacniacz, który może się przesterować sygnałem TVN-u. Co prawda TVN łapiesz bokiem, ale z tak bliska (Konin 10km) że dodatkowe 30dB może oznaczać problem.

Dodatkowo druga antena też nie ma dobrego kierunku, za duży kąt, więc chyba jeszcze musisz kupić trzecią (tanią) antenę na TVN lub popróbować celować w środek między nadajnikami.

0