Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wskaźnik temperatury silnika oszukuje - citroen saxo

31 Maj 2009 08:52 4580 3
  • Poziom 10  
    witam

mam problem ze wskaźnikiem temperatury płynu chłodzącego w SAXO VTS z 2002 r.

wskaźnik przekłamuje o ok połowę czyli wskazówka zamiast być na połowie skali (temperatura optymalna) jest w 1/4, jak dojdzie do połowy to już włącza się wentylator

przyczyny zacząłem szukać w czujniku znajdującym się przy termostacie

czujnik 3pinowy ale wtyczka tylko 2pinowa, jeden jest fabrycznie zaślepiony

schemat czujnika wygląda tak
    wskaźnik temperatury silnika oszukuje - citroen saxo

po odpięciu wtyczki na wskaźniku zapala się czerwona kontrolka i uruchamia się wentylator, wskazówka nie reaguje - pozostaje w tej samej pozycji jak przed odpięciem wtyczki

1. czy w aucie może być drugi czujnik dający sygnał położenia wskazówki?
    2. czy może uszkodzony jest sam wskaźnik dający zaniżone wskazania?

proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki
  • Moderator Samochody
    Jest drugi czujnik, na deskę, musisz dobrze poszukać, w nim tkwi przyczyna.
  • Poziom 42  
    Jest to podwójny czujnik , ma dwa wyjścia , jeden na sterownik drugi na wskaznik , ten trójkącik z poziomych kresek to masa - obudowy czujnika.
  • Poziom 10  
    wypnij kostkę od czujnika i sprawdzaj na krótko łącząc przewód od wskaźnika (to ten który na schemacie łączy przez czujnik z masą) połącz sam przewód do masy i sprawdź co się będzie działo ze wskaźnikiem powinien pójść do maksymalnej wartości jeśli się tak stanie to wymień czujnik i powinno być ok

jeśli nie to trzeba pewnie szukać przyczyny w liczniku może wystarczy nawet wypięcie kostek i spryskanie jakimś preparatem polepszającym przewodzenie (dobry jest kontakt ol)

p.s. prawdopodobnie będzie trzeba skasować kody usterek

tak mi przyszło jeszcze do głowy że może to wentylator za wcześnie się załącza a wskaźnik temperatury działa poprawnie najlepiej chyba by było podłączyć do komputera i sprawdzić jaką temperature podaje na sterownik silnika