Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobor kolumn do małego pokoiku

Marcinpeny 31 May 2009 09:09 3013 37
    Marcinpeny
    Level 10  
    Witam. Dotychczas mialem stare kolumny 2x100wat (bodajze technicsa) podlączone do wzmaka SONY TA-F110. Wszystko gra fajnie ale chce cos bardziej dynamiczniejszego. Chce dodac 2 kolumny do tego zestawu co mam albo kupic 4 nowe (ale chyba na 4 mnie nie stac) slucham muzyki glownie techno. Czyli gleboki i dynamiczny bas musi byc... Pokoik mam ok 10-12m2...a wzmacniacz obsluguje kolumny 8-16ohm. Prosze o pomoc w wyborze kolumn. Mile widziane linki z allegro. Niestety mam aby 350zl...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    Marcinpeny
    Level 10  
    A tak apropo spytam. Zeby podlączyc 3 glosnik/kolumne/sub do wzmaka stereo trzeba jeden kabelek podlączyc pod minus lewego kanalu a drugi pod plus prawego kanalu?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    thebeast
    Level 16  
    Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić :P . Do subwoofera potrzebujesz osobny wzmacniacz. O zgrozo może Ty chciałeś podłączyć tak, żeby bas szedł z obu kanałów na jeden głośnik? Nie przejdzie bez sumatora kanałów i 3-go wzmacniacza.
    Marcinpeny
    Level 10  
    Teraz kolumny mam podlączone do wejsc A, wejscia B są nieuzywane i teraz pytanie czy pod wejscia B mozna podlączyc suba? Czyli mowisz ze potrzebuje sumatora? A jaki najlepszy w przystępnej cenie kilkudziesieciu zl i oczywiscie przystosowany do suba?
    lesiooo17
    Level 10  
    moje zdanie:
    sprzedaj suba, bedziesz mial troche kasy i kupisz sobie za to pożądne kolumny na allegro(bo w sklepie nic dobrego za taką kase nie kupisz)
    albo:
    zamiast kupywać gotowych kolumn, zmontuj coś sam, albo zleć to komuś. Wyjdzie Cie to napewno taniej...
    wystarczy chcieć.:D
    Marcinpeny
    Level 10  
    Lesiooo17 jak bys przeczytal 1 post to bys wiedzial ze nie mam suba... Moze ktos pokazac jak wygląda ten sumator? Gdzie go kupic i wogole?
    Shadowek
    Level 31  
    Lol
    Sumator służy po aby sygnał z obu kanałów połączył w jeden sygnał i wtedy będziesz mógł ten sygnał podać na wzmacniacz do subwoofera. Oczywiście wzmocnienie wychodzące z tego wzmacniacza będzie malutkie.
    Marcinpeny
    Level 10  
    To juz sie dowiedzialem z innych postow i tematow, ale jak zrobic takie cos nikt nie napisal...(albo nie moge znaleźc)

Dodano po 14 [minuty]:

Czy poprostu musze z wzmacniacza wypuscic 4 przewody (2plusy i 2minusy) zlączyc za sobą plusy w jeden przewod, z minusami tak samo a potem podlączyc pod ten subwofer?
    edison

Level 25  
    Przy takim podłączeniu to Twój wzmacniacz chyba wyzionie ducha...
    Subwoofer pasywny (taki bez wzmacniacza) podłączysz do swojego obecnego wzmacniacza tylko gdy będzie on (subwoofer) dwu-cewkowy lub z dwóch głośników. Oczywiście w takim układzie musisz mieć zwrotnice w subwooferze. Najlepszym jednak rozwiązaniem ze względu na brzmienie i podłączenie jest subwoofer aktywny.
    Marcinpeny
    Level 10  
    A gdzie podpina sie taki sub aktywny? Slyszalem ze pod wejscie sluchawkowe ale nic z tego nie wyjdzie w przypadku mojego wzmacniacza
    User removed account
    User removed account  
    Marcinpeny
    Level 10  
    Sygnal idzie ze zwyklej zintegrowanej karty z kompa do wzmacniacza a od wzmacniacza na 2 kolumny... Ale chyba dam sobie spokoj z tym subwoferem. Kupie do tych 2 co mam 2 kolumny alpharda bb802c 8ohm i mysle ze bedzie fajnie gralo... Czyli do tego konwentera moge spokojnie suba pasywnego podlanczac? Nic nie pojdzie z dymem? Chodzi o to zeby te 4 kabelki (+-+-) podlączyc do wzmacniacza a wyjscia do suba?
    User removed account
    User removed account  
    edison

Level 25  
    Te alphardy to sobie podaruj, to co się z nich wydobywa nie jest warte nawet połowy ich ceny. Posłuchaj a się przekonasz, no chyba że priorytetem jest robienie hałasu...
    Marcinpeny
    Level 10  
    Nie dostane zbyt duzo z tych kolumn co mam. Co prawda trojdrozne ale stare i ich wygląd napewno bedzie odpychal... A wiec bede szukal subwoofer aktywny. Mozecie mi w tym doradzic? Jaki kupic? (Bede zamawial na allegro)

drugie pytanie: jak do kompa podlącze sluchawki to nie ma sygnalu na wzmacniacz... Zastanawia mnie to czy z karty dzwiekowej np 5.1 wychodzą 2 sygnaly do ktorych podlącze wzmacniacz i ten sub aktywny?
    Marcinpeny
    Level 10  
    350zł

Regulamin p.6
    (dj-MatyAS)
    exik
    Level 25  
    Maciek M. wrote:
    Quote:
    Kupie do tych 2 co mam 2 kolumny alpharda bb802c 8ohm i mysle ze bedzie fajnie gralo...

Pozory mylą. Nie wiedziałem jeszcze kolumn alpierda co "fajnie grają". A nie lepiej sprzedać te kolumny dwie i co tam masz jeszcze i zrobić porządny zestaw 2.1 ?
    Quote:
    Czyli do tego konwentera moge spokojnie suba pasywnego podlanczac?

Nie! Do tego konwertera możesz wpiąć subwoofer aktywny jak nie masz np. wyjścia słuchawkowego we wzmacniaczu.

Ale skoro Ty jako źródło masz PC no to możesz sub (aktywny) podpiąć bezpośrednio pod PC (jak masz wyjście na subwoofer)...
    A jak chcesz zrobić subwoofer pasywny no to kup filtr dolnoprzepustowy (pasywny) i subwoofer podepnij do byle którego wyjścia głośnikowe we wzmacniaczu.

Po 1 subwoofer pasywny podpinamy tylko do wzmocnionego sygnału ze wzmacniacza.
    Po 2 do subwooferów aktywnych nie potrzeba żadnych konwerterów, można go podpiąć pod wyjście REC OUT we wzmacniaczu lub zastosować zwykły rozgałęźnik na wyjściu karty dźwiękowej(zielonym). Nie potrzeba żadnego wyjścia na subwoofer, subwoofer aktywny ma aktywny filtr i przyjmuje sygnał liniowy przetwarzając go sobie po swojemu.
    Marcinpeny
    Level 10  
    Taki rozgałeznik nie zmniejsza czasem jakosci i glosnosci dzwieku bo jak kiedys 2 pary glosnikow mialem podlączone to graly slabiej przez ten rozgaleznik?
    edison

Level 25  
    exik wrote:
    (...)można go podpiąć pod wyjście REC OUT we wzmacniaczu (...)

Niestety rzeczone wyjście nie jest regulowane tzn podawany jest tam sygnał z wybranego na wzmacniaczu wejścia bez obróbki i możliwości regulacji. Podłączenie subwoofera pod nie może się skończyć w najlepszym wypadku szokiem dla podłączającego jak dostanie sporą dawką decybeli...

Marcinpeny, jeżeli podłączysz pod jedno wyjście dwa odbiorniki to naturalne jest że będzie spadek poziomu sygnału wyjściowego z powodu zmniejszenia rezystancji odbiornika/ów. Wyjście słuchawkowe w przypadku niektórych wzmacniaczy też nie nada się do podłączenia subwoofera gdyż odłącza ono wyjście na kolumny. Jeżeli Twój wzmacniacz ma możliwość ręcznego odłączenia głośników po podłączeniu słuchawek to możesz tak ewentualnie podłączyć.
    exik
    Level 25  
    edison wrote:
    exik wrote:
    (...)można go podpiąć pod wyjście REC OUT we wzmacniaczu (...)

Niestety rzeczone wyjście nie jest regulowane tzn podawany jest tam sygnał z wybranego na wzmacniaczu wejścia bez obróbki i możliwości regulacji. Podłączenie subwoofera pod nie może się skończyć w najlepszym wypadku szokiem dla podłączającego jak dostanie sporą dawką decybeli...

Nie zgodzę się. Sygnał z REC OUT to zwykły sygnał liniowy, taki sam jak wychodzi z karty dźwiękowej lub też innego urządzenia. Ten sygnał po prostu przechodzi przez wzmacniacz, można go używać nawet gdy wzmacniacz jest wyłączony.
    A po co koledze obrobiony sygnał do subwoofera aktywnego? Po to jest aktywny aby sam go sobie obrobił. Możliwość regulacji jak najbardziej istnieje, chociażby za pomocą komputera.

Btw. Sam mam już tak podłączony drugi subwoofer, i obydwa działały doskonale. Nie ma żadnej różnicy czy sygnał podany jest przez REC OUT czy bezpośrednio z komputera czy z odtwarzacza.
    edison

Level 25  
    Chyba mnie kolega nie zrozumiał....
    Chodzi mi o to że ten właśnie sygnał liniowy z wyjścia REC OUT nie ma możliwości regulacji poziomu sygnału = zawsze taki sam sygnał. Czyli podłączając np. odtwarzacz CD lub tuner mamy zawsze maksymalny sygnał. Chyba że korzysta się tylko z komputera jako źródła i regulacja głośności jest tylko z niego, a wzmacniacz ma zawsze ustawiony ten sam poziom głośności.
    exik
    Level 25  
    Owszem nie ma, przy wzmacniaczu nie ma. Ale jeśli ktoś jako odtwarzacza używa komputera, to sygnał całości reguluje się w komputerze. Wzmacniacza i subwoofera nie trzeba dotykać. Wystarczy raz we wzmacniaczu i w subwooferze ustawić sobie odpowiedni poziom sygnału, a później całością sterować za pomocą suwaka w komputerze.
    edison

Level 25  
    Takie podłączenie pozbawia sprzęt funkcjonalności gdyż chcąc posłuchać muzyki z wzmacniacza na słuchawkach nie wyłączymy subwoofera a przełączanie wtyczek w karcie muzycznej tez nie jest praktyczne. Pomijam już fakt pozbawienia możliwości zdalnego sterowania wzmacniaczem w nie wyposażonym.
    Dobra, koniec tej dyskusji o wyjściach bo to trochę nie na temat...
    pozdrawiam
    exik
    Level 25  
    Nie no z tymi słuchawkami to przegięcie. Jak już kogoś najdzie taka ochota, to wystarczy pstryknąć guzik POWER w subwooferze i po problemie.
    Marcinpeny
    Level 10  
    To moze ktos kto WIE na 100%, wyjasni mi jak podlączyc do wyjsc B w wzmacniaczu subwoofer pasywny? Da sie cos takiego zrobic? Czy musze mniec koniecznie 2 subwoofery?
    User removed account
    User removed account  
    Marcinpeny
    Level 10  
    Jak wepne do lewego kanalu z B to nie bedzie gral prawy (albo lewy, nie pamietam dobrze) z A...