Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy

krystii 31 Maj 2009 15:42 6548 15
  • 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy

Witam wszystkich.

Chciałbym przedstawić 2-kanałowy kontroler stroboskopowy, który wykonałem w zeszłym roku. Urządzenie służy do sterowania dwoma lampami stroboskopowymi. Swego czasu zbudowałem dwa stroboskopy i z myślą o nich powstał ten projekt.
    Urządzenie posiada 4 tryby pracy:
    1. Jednocześne błyskanie dwóch lamp.
    2. Naprzemienne błyskanie lamp.
    3. Błyskanie w rytm muzyki.
    4. Błyskanie stroboskopów wyzwalanych poprzez dwa sensory.

W trybie 1 i 2 jest dostępna regulacja częstotliwości błysków w zakresie 0,5Hz do 15Hz, w trybie 3 (AUDIO) jest możliwość regulacji współczynnika wypełnienia sygnału wyzwalającego lampy, wzmocnienia sygnału (gain stage) dochodzącego z zewnątrz poprzez wbudowany mikrofon oraz czułości (sensitivity). Jest także możliwość sterowania z komputera (na pulpicie przycisk COMPUTER) poprzez złącze USB, napisanym przeze mnie programem. Program mam w planach rozbudować, m.in. o możliwość układania własnych sekwencji błysków. W 4-tym trybie wyzwalanie lamp odbywa się poprzez dotykanie sensorów (na pulpicie opisane SENSOR). Dodatkowo gdy nastąpi potrzeba każdy stroboskop mozna niezależnie wyłączyć. Kontrolki STROBE1 i STROBE2 sygnalizują prace lamp.

Obudowe wykonałem z obudowy po starym CD-ROMie (a właściwe dwóch). Urzadzenie zasilane jest poprzez zewnętrzny zasilacz. Projekt powstawał ok. 3,5 miesiąca. Jeśli będą prośby o schemat to mogę udostępnić lecz po naniesieniu drobnych poprawek, ponieważ musiałem kilka nanieść, które odkryłem po uruchomieniu urządzenia. Poniżej zdjęcia projektu.
    2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy 2-kanałowy Kontroler Stroboskopowy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    krystii
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: technik elektronik
    krystii napisał 295 postów o ocenie 5, pomógł 17 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2006 roku.
  • Osprzęt kablowy
    Ścibioor 29
    Poziom 17  
    Witam.

Wspaniała konstrukcja. Widzać, że włożyłeś w nią wiele pracy i zaangażowania. Oczywiście fajnie jak byś udostępnił schemat aby każdy mógł sobie zbudować coś podobnego. Jak dla mnie całość wykonana na 6+ :)
    endo_mif
    Poziom 11  
    Bardzo podoba mi się obudowa. Czy mógłbyś zdradzić więcej szczegółów dot. jej powstania (np. napisy na panelu)?
    skorpion_85
    Poziom 11  
    Witam.

A jednak ten konkurs majowe DIY był super pomysłem :) Fajny układ ci wyszedł, gratulacje, a teraz do pytań:

- mógłbyś coś więcej napisać o tych sensorach?
    - jaką metodą wykonałeś ten przedni panel (bardzo czytelny)?
    - jakiego klocka użyłeś w tym projekcie i jak rozwiązałeś sprawę interfejsu usb (programowo czy sprzętowo)?
    - w jakim programie piszesz oprogramowanie w PC?

Pozdro i jeszcze raz gratuluje projektu (wreszcie coś innego niż te programatory czy zasilacze).
    skaktus
    Poziom 37  
    endo_mif napisał:
    Bardzo podoba mi się obudowa. Czy mógłbyś zdradzić więcej szczegółów dot. jej powstania (np. napisy na panelu)?

Np. gięcie blachy pod wymiar, a na przednim panelu nadruk na naklejce + laminat np żelazkiem w zaciszu w domu :)

Jaki koszt produkcji urządzenia ?
  • Osprzęt kablowy
    KJ
    Poziom 31  
    Wykonanie bardzo ładne. Jedyne co mi się nie podoba to te niebieskie kontrolki rażące po oczach zwłaszcza a warunkach normalnej pracy - półmrok na imprezie. Skoro już przylutowałeś te 4 scalaczki SMD to polecam następny projekt zrobić całkowicie w SMD ;)
    kacper25011
    Poziom 14  
    A te dwa niebieskie przyciski są dotykowe?
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    Witam

Konstrukcja bardzo ładnie i starannie wykonana,widać duży wkład pracy.Też jestem ciekawy jak wykonane zostały sensory dotykowe, czy układ reaguje na zmianę pojemności czy jakoś inaczej.Jeszcze mam pytanie czy oprócz regulacji czułości mikrofonu jest jakiś układ automatycznej regulacji wzmocnienia w tym torze i czy zastosowany jest selektor rytmu ?

Pozdrawiam
    DjMix88
    Poziom 10  
    masz może filmik pokazujący działania twojego urządzenia ?.
    DyDom
    Poziom 10  
    Witam projekcik mi się bardzo podoba sam chciałem takie coś kiedyś zbudować bo mam 3 stroboskopy :p jeżeli mógł byś zamieścić schemat było by super. Wiecej takich projektów
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Konstrukcja wygląda jak fabryczna, nawet w środku. Jedyne, do czego się przyczepię, to rażące niebieskie diody, które pogarszają czytelność przedniego panelu.
    wilkk
    Poziom 11  
    Projekt ciekawy, staranny i praktyczny.
    Przyłączam się do pytania o sensory.
    Co do obudowy - proponuję obkleić ją czarną, samoprzylepną, termokurczliwą folią ochronną dostępną na alledrogo (na słupki i progi w samochodach);]
    Będzie wyglądać jak plastik a jednocześnie zakryje dziury w obudowie. Zmienił bym jeszcze wkręty na czarne i dodał jakąś regulację jasności świecenia diod, bo faktycznie, te niebieskie mogą w ciemnościach ostro dawać po oczach;]
    krystii
    Poziom 16  
    Witam.

W załączniku zamieściłem schemat, wzór płytki oraz rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej. (Wszystko w pdf w skali 1:1).

Urządzenie jest zbudowane na układach scalonych, nie ma tu żadnego mikrokontrolera, wyjątkiem jest tutaj moduł MMusb245, na którym został zbudowany interfejs USB, moduł ten bazuje na kontrolerze FT245BM firmy FTDI.
    Odnośnie pytań o panel. Panel rysowałem w programie Fireworks MX 2004, został on wydrukowany w drukarce atramentowej, na zwykłym papierze (laserowała tutaj się nie nadawała ponieważ nie można było uzyskać głębokiej czerni), po czym wyciełem otwory na przyciski wyboru trybu, sensor, kontrolki LED i potencjometry. Otwory wycinałem żyletką (wymaga trochę wprawy i cierpliwości;) na wszelki wypadek proponuję wydrukować kilka sztuk). Oczywiście nie zapomnieć wyciąć całego panelu z A4. Kolejno wycięty panel zalaminowałem w formacie A4. Laminat odpowiednio dociąłem i zagiąłem pod obudowę.
    Odnośnie pytań o powstawanie obudowy. Dużo czasu spedziłem nad nią. Wykorzystałem tutaj obudowę starego CDROMu. Przedni oraz tylny bok wygiąłem trochę do przodu (o kilka stopni względem płyty czołowej), żeby tył urządzenia był nieco wyżej niż przód, przez co musiałem z drugiej obudowy po CDROMie wyciąć (wyższą) tylną ścianę, oraz ściany boczne. Całość została pomalowana czarną farbą w sprayu, wszystkie częśći (ścianki) malowałem osobno.
    wilkk napisał:
    Cytat:
    (...) Zmienił bym jeszcze wkręty na czarne(...)
    Nie wkręty lecz śruby;) chciałem zastosować czarne ale takich nie posiadałem. W przyszłości może zmienię na czarne. Pod polami przycisków włączającymi zasilanie (POWER) oraz przyciskiem COMPUTER, są duże mikroswitche (zostały na nie wywiercone w obudowie otwory (pod same drążki)). Oznaczone miejsca przysisków ON/OFF są trochę uwypuklone, przyciśnięcie powoduje załączenie mikroswitcha.
    Odnośnie pytania o sensory. W roli czujnika dotykowo-zbliżeniowego wykorzystałem układ NE555. Wykorzystałem tu ogromną czułość wejścia wyzwalającego TR. Wejścia TR podłączone są ekranowanymi przewodami do blaszek znajdujących się pomiedzy laminatem (panelem), a plastykiem matowym (podświetlenie niebieskie LED). Ekran jest podłączony do bieguna ujemnego od strony ścieżek płytki drukowanej, drugi koniec ekranu (przy blaszkach) w przewodzie należy zostawić nie podłączony. Czułość należy dobrać doświadczalnie rezystorami R23, R24 (pierwszy czujnik) oraz R26, R27 (drugi czujnik). W przedstawionym urządzeniu są zastosowane wartości R23, R26 równe 10M, natomiast R24, R27 jest brak. Delikatne przyłożenie palca do laminatu powoduje zadziałanie czujnika.

RAFAŁ.M zastosowany jest filtr dolnoprzepustowy, sterowanie jest w rytm niskich częstotliwości.

skorpion_85 Sprawę interfejsu USB rozwiązałem poprzez zastosowanie modułu MMusb245 opartego na kontrolerze FT245BM. Oprogramowanie piszę w VB6.