Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radar dopplerowski

31 Maj 2009 16:30 4545 5
 • Poziom 2  
  Witam. Czy trudno jest zbudować radar dopplerowski? Interesuję się meteorologią i właśnie do tego bym go potrzebował. W internecie nie jest zbyt wiele napisane o tym. Nawet schematów nie ma. Proszę o odpowiedź. Dzięki.
 • Poziom 20  
  mdziewie napisał:
  Policyjny, do mierzenia prędkości, trochę prościej.


  Radar policyjny to też radar dopplera i mimo iż wysyła/odbiera tylko wąską wiązkę fal i oblicza prędkość to jest to dosyć skomplikowane urządzenie .
  Zastanów się jak bardzo skomplikowany jest radar który potrafi przeskanować jakiś obszar i na podstawie odebranych fal utworzyć obraz .

  Ja ci radzę żebyś zainteresował się odbiorem zdjęć z satelitów meteo np. NOA , w necie jest pełno schematów odbiorników które wcale nie jest trudno zbudować .
 • Poziom 28  
  Łatwo z pewnością nie jest ale nie przejmuj się zbytnio pesymizmem kolegów. Może nie zbudujesz dokładnie takiego jak profesjonalny z obrazowaniem całego nieba, ale myślę że odebranie echa od nadchodzącej burzy i zanalizowanie przesunięcia dopplerowskiego jest w zasięgu amatora.
  Proponowałbym rozważenie użycia jakiegoś istniejącego działającego nadajnika jako oświetlacza i budowę tylko części pasywnej (potem możesz rozbudować).
 • Poziom 15  
  Witam, ja też zastanawiam się jak to jest rozwiązane w profesjonalnych radarach. Radar dopplerowski musi mierzyć czas powrotu wyemitowanej wiązki oraz jej częstotliwość. Załóżmy że chcę uzyskać rozdzielczość jednego metra, jakich układów muszę użyć aby tak dokładnie zmierzyć czas? Są jakieś dedykowane scalaczki?