Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CRT vs LCD który lepszy?

31 Maj 2009 16:47 9324 14
 • #1 31 Maj 2009 16:47
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 31 Maj 2009 16:53
  krzysiek
  Poziom 27  

  Moje subiektywne odczucia z racji wieku bardziej zdrowotne,lcd nie męczy wzroku.

  0
 • #3 31 Maj 2009 17:00
  Dj Haker
  Poziom 35  

  Nie znam osoby, która broniła by CRT. Teraz standard to LCD, jest droższy ale zdrowszy dla oczu i znakomicie spisuje się w każdej sytuacji.

  0
 • #4 31 Maj 2009 17:06
  Ronin64
  Poziom 35  

  Ja bronię CRT. Zaletą LCD jest jego grubość i już. Zawsze miałem (i mam) do czynienia z CRT i jest ok. Jak przesiadam się na LCD to niestety ale zaczynają się kłopoty ze wzrokiem.

  0
 • #5 31 Maj 2009 17:18
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  Podpisuję się po ostatnia wypowiedzią - na LCD zawsze mnie głowa boli po kilku godzinach pracy.
  CRT mimo że ponoć jest nie zdrowy , to jednak jego obraz jest nieporównywalnie lepszy i wyraźniejszy pod każdym kątem .

  0
 • #6 31 Maj 2009 17:35
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 31 Maj 2009 17:42
  447988
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 31 Maj 2009 17:52
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 31 Maj 2009 19:10
  stroggo81717
  Poziom 31  

  W tej chwili najlepszym wyborem jest CRT ;). Chciałem podłączyć CRT bo na nim się wychowywałem i były dobrej jakości, ale oczywiście slot na karcie grafiki miał 15 pinów, a ten CRT który posiadałem, obsługiwał tylko 12. Więc mam LCD i... lepsza jakość niż te stare monitory ;). Ale wady:

  - łatwo powodują bóle oczu ;)
  - są takie - dziwne

  0
 • #11 31 Maj 2009 20:23
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #12 31 Maj 2009 20:51
  447988
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 31 Maj 2009 23:16
  PiotrekUK
  Poziom 11  

  Już niedługo LCD'eki zdominują monitory laserowe,zresztą już są i telewizory także,na razie drogie ale to kwestia czasu :) Z LCD'ekami było tak samo.
  Pozdrawiam fanów technologii LCD.
  Osobiście łączę się z timem CRT.

  0
 • #14 31 Maj 2009 23:28
  Hucul
  Poziom 39  

  DriverMSG napisał:

  Warto zauważyć kiedy był napisany ten artykuł ... od tamtego czasu wiele się zmieniło w technologii LCD .
  Wielkość ekranu LCD 15" i CRT17" nie jest identyczna (CRT jest minimalnie większy).
  LCD ma pewne zalety ale też wady , których nie ma CRT (i odwrotnie) - na Twoim miejscu potestowałbym oba po kilka dni i wybrał lepszy :D

  0
 • #15 10 Lis 2009 09:33
  Stalovy
  Poziom 9  

  W przypadku dyskusji CRT vs. LCD jest tak, że odzwierciedleniem zalet jednej technologi są wady drugiej. Z uwagi na różne potrzeby, wymagania i preferencje poszczególnych osób najlepiej jest pozostawić wybór końcowemu użytkownikowi.
  Mając powyższe na uwadze opiszę tu pokrótce wady i zalety obu rozwiązań, w formie ich porównania (zalety jednej - wady drugiej technologii), poczynając od najważniejszych. Pamiętajmy jednak, że w obu technologiach są sprzęty gorsze i lepsze; zależnie od ceny i naszych potrzeb możemy wybrać "malucha" lub "mercedesa".

  LCD
  Zalety:
  - mały pobór prądu (zaleta bezdyskusyjna)
  - małe gabaryty i waga (idealne do miejsc, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni, np. biuro lub ciasny pokój, łatwe w przenoszeniu)
  - brak zniekształceń geometrycznych obrazu (idealnie płaski ekran)
  - zawsze takie samo odwzorowanie kolorów (tańsze LCD jednak są nierównomierne podświetlenie, co będzie skutkowało np. ciemniejszym środkiem ekranu i jaśniejszymi brzegami)
  - przekątna widzialnego ekranu równa się przekątnej podawanej (czyli np. 17" = 17")
  - nowy sprzęt można nabyć w sklepie, co wiąże się z pełnowymiarową gwarancją
  Wady:
  - niepełna paleta i słabe odwzorowanie kolorów - z powodu ograniczeń technologii LCD obraz wyświetlany jest w palecie sRGB (w tańszych monitorach niepełnej), która odwzorowuje tylko 35% kolorów rejestrowanych przez oko człowieka, tj. około 16,8 mln kolorów, ale - skrótowo mówiąc - bez czarnego i białego, czyli tak czy siak wyświetlany obraz będzie pozbawiony tych barw, co skutkuje wyświetlaniem mniej wyraźnych kolorów, bez prawdziwej czerni
  - ogromna większość monitorów LCD wyświetla obraz, odświeżając go z częstotliwością 60 Hz (czyli dość niską), jednak samego migotania nie widać, ponieważ "elcedeki" charakteryzuje spora bezwładność (to też wada) obrazu, co u niektórych powoduje ból oczu/głowy
  - spora bezwładność obrazu (długi czas przejścia od czerni do bieli, liczony w dziesiątkach ms), spowodowana długim czasem wygaszania pixela, co powoduje zauważalne smużenie (z tym, że im bardziej zaawansowany, a tym samym droższy monitor, tym smużenie jest mniejsze - zazwyczaj!)
  - jedna, natywna rozdzielczość (zmiana rozdzielczości skutkuje znacznym (tańsze modele), lub nieznacznym (droższe modele) pogorszeniem jakości wyświetlanego obrazu (widoczna utrata ostrości i zniekształcenia pojedynczych pixeli), z uwagi na konieczność dopasowania wymiarów wyświetlanego obrazu do wielkości matrycy, z pomocą mniej lub bardziej skomplikowanych algorytmów)

  CRT
  Wady:
  - duży pobór prądu (wada bezdyskusyjna)
  - duże gabaryty (potrzeba miejsca, żeby ustawić monitor CRT; na szczęście nie mieszkamy w klitkach, jak w biurze, tylko w pokojach, gdzie miejsce zawsze się znajdzie) i spora waga (kłopot w przenoszeniu; na szczęście po ustawieniu monitora nie przenosi się go co chwila na inne miejsce)
  - zawsze są zniekształcenia geometryczne obrazu (dotyczy szczególnie gorszych, czyli tańszych; można na szczęście korygować zniekształcenia w ustawieniach)
  - odwzorowanie kolorów zmienia się wraz z czasem, który upłynął od włączenia (innymi słowy: po włączeniu widzimy inne kolory, niż po paru godzinach pracy - na szczęście są tzw. profile kolorów, które można dopasować indywidualnie do każdego monitora)
  - przekątna widzialnego ekranu jest mniejsza niż przekątna podawana (czyli np. 17" = 15,9")
  - nowego sprzętu nie spotyka się (lub spotyka się ekstremalnie rzadko) w sklepach; jeśli ma się znajomości w hurtowniach to można jeszcze dostać nieużywane monitory CRT, jednak nie można liczyć na pełnowymiarową gwarancję
  Zalety:
  - pełna paleta i dobre odwzorowanie kolorów (kineskopy wyświetlają żywy, jednolity kolor z palety AdobeRGB (około 50% kolorów, jakie rejestruje oko człowieka), w tym barwy: czarna i biała
  - kineskopy mogą wyświetlać obraz z częstotliwością odświeżania zazwyczaj z zakresu 60-160 Hz (czasem więcej; częstotliwość odświeżania zależy wybranej rozdzielczości, malejąc wraz ze wzrostem tej drugiej); odświeżanie obrazu z częstotliwościami od 75 Hz wzwyż nie powoduje bólu oczu/głowy
  - znikoma bezwładność obrazu (czas przejścia od czerni do bieli >1 ms), brak smużenia
  - ostry obraz, bez względu na wyświetlaną rozdzielczość

  Powyższe zestawienie odzwierciedla wady/zalety jednej technologii i odpowiadające im wady/zalety drugiej. Już na podstawie tego wykazu i własnych preferencji można wybierać pomiędzy LCD, a CRT.

  Poniżej postaram się jeszcze krótko wykazać - o ile jakieś jeszcze znajdę - zalety/wady obu rozwiązań, które nie mają swojego odpowiednika w alternatywnej technologii.

  LCD
  Wady:
  - normy dopuszczają istnienie w matrycach hotpixeli (cały czas świecą na biało) i martwych pixeli (cały czas są ciemne), oraz uszkodzone subpixele (takie pixele cały czas wyświetlają jedną barwę składową, bądź brak im jednej z barw składowych); w kategorii droższych modeli, firmy stosują wewnętrzną kontrolę jakości podczas ich produkcji i zazwyczaj uszkodzenia dot. pixeli są wyłapywane; w kategorii tańszych, zdarza się kupić monitor z uszkodzonymi pixelami; w obu kategoriach nie zostanie to uznane za podstawę do reklamacji i wymiany towaru

  CRT
  Wady:
  - można spotkać monitory (zazwyczaj stary sprzęt biurowy), które mają wypalony luminofor; spowodowane jest to tym, że przez cały czas pracy monitor wyświetla jeden i ten sam obraz, np. wyświetlanie tabeli, codziennie od poniedziałku do piątku przez 8 godzin wypełnianej danymi (np. w banku), spowoduje, że po paru latach obraz tej tabeli będzie widoczny na ekranie nawet po wyłączeniu monitora
  Zalety:
  - dobrej jakości, używany (ale nie zużyty) sprzęt można nabyć za bardzo małe pieniądze (np. na allegro)

  Kończąc, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że technologia LCD powoli odchodzi do lamusa, zastępowana nowszą i doskonalszą (jeśli chodzi o jakość obrazu) technologią oLED (a ostatnio słyszy się też o technologii laserowej), zaś ostatnie doniesienia szacują, że w 2016 r. monitory oparte na oLED będą tańsze od LCD (http://hdtvmania.pl/2009/10/30/oled-tansze-od-lcd-w-2016-roku/).

  0