Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nubira II centralny zamek

31 Maj 2009 19:19 5412 14
  • Poziom 25  
    Po wielkich trudach udało mi się znaleść schemat mojego zamka centralnego.Wszystkie siłowniki w tym centralnym są slave.Chcę zmienić siłownik drzwi kierowcy na master-a.Pytanie tylko,pod jakie piny centralki podpiąć przewody biały i brązowy?
    Nurtuje mnie jeszcze w tym schemacie,co to jest Fuel Cut-Off Switch,do którego prowadzi żółty przewód z pinu 9 centralki.Domyślam się,że może to być otwieranie/zamykanie wlewu paliwa,ale wlew mam akurat na linkę,a nie na centralny.A przewód jest gdzieś podpięty,bo wychodzi z centralki i znika gdzieś w wiązce.
    Nie wiem też za bardzo co to jest Central Lock Switch,do którego są podpięte przewody z pinów 4 i 8.Podejrzewam,że do tych właśnie pinów muszę podpiąć te dwa przewody biały i brązowy z master-a.
    Nurtuje mnie też,co to jest ten Keyless Entry Unit,do którego wychodzą przewody z pinów 7 i 1 centralki.
    Do tej centralki są też podpięte dwa przewody,których nie ma na tym schemacie(domyślam się tylko,że ktoś dolutował je dodatkowo w środku moudłu do którychś pinów - zielony i niebieski,które lecą z modułu alarmu.Są to przewody sygnałowe zamknij/otwórz - przy wyłączaniu alarmu,otwierają mi się drzwi i odwrotnie.Do tych przewodów mam też podpięte dwa przewody,które lecą z dodatkowo założonego przełącznika zamknij/otwórz,ponieważ jest tak,że po przekręceniu stacyjki po kilku sekundach zamykają się drzwi.A otwarcie ich było możliwe tylko po wyłaczeniu stacyjki.Dlatego założyłem ten przycisk,żeby móc otworzyć/zamknąć drzwi jak jest włączona stacyjka.
    Jeżeli ktoś się zna na centralnych zamkach i zna ich zasadę działania,to bardzo proszę o wytłumaczenie na jakiej zasadzie działa ten Keyless Entry Unit(masa jest podawana po włączeniu jednego z tych przełączników) oraz Central Lock Switch(tutaj masa jest cały czas na jednym ze styków,tak jak w siłowniku master).Z tego co ja przestudiowałem,to wywnioskowałem tylko,że otwieranie/zamykanie drzwi odbywa się pod wpływem zmiany podawania plusa na jedną ze strony cewki,co jest realizowane za pomocą cewek i styków przekaźników w centralce opisanych jako Lock i Unlock.
    Nie za bardzo rozumiem,co oznaczają opisy Lock Input i Lock Output oraz Lock input i Unlock Input.Domyślam się,że Keyless Entry Unit to jest moduł otwierania z pilota,z którego jest podawany sygnał otwarcia/zamknięcia zamka(masa pojawia się tylko na moment,żeby wysterować cewki wspomnianych przekaźników w centralce) - masa leci na cewkę jednego lub drugiego przekaźnika.Ale ta masa oprócz tego,że leci na cewki,to leci jeszcze na to urządzonko obok tych cewek.Co to jest?Do tego są też podłączone te dwa przewody z Central Lock Switch - tu masa jest podawana cały czas na jeden z pinów.Dlaczego?Na innym schemacie ta strzałeczka jest w położeniu środkowym i masa nie jest podawana ani na pin 4 ani na 8.Nie wiem,czy na tym schemaciku,który załaczyłem nie jest ta strzałeczka źle narysowana i nie powinna być w pozycji środkowej.Ale wtedy nie można by było podpiąć przewodów białego i brązowego z siłownika master.Jakby ta strzałeczka miała być prawidłowo w pozycji środkowej,to wówczas byłby to narysowany na tym schemacie przycisk zamknij/otwórz,taki jaki dołożyłem sobie sam.Pytanie tylko,dlaczego nie można by było tego włacznika podpiąć pod piny 7 i 1 centralki?
    Bardzo proszę o cierpliwość i wyrozumiałość - próbuję zrozumieć zasadę działania tego ustrojstwa.
  • Poziom 25  
    Znalazłem jeszcze inny schemat.Okazuje się,że ten co zamieściłem na forum jest z mojej Niuni,czyli z II,a ten drugi,co jest w książce Morawskiego jest z jedynki.Są tam inne piny na wyprowadzeniach poszczególnych przewodów w module.
    Wg opisów,to Keyless Entry Unitto jest tak jak myśleliśmy moduł otwierania pilotem.On podaje masę na odpowiednią cewkę przekaźnika i albo otwiera albo zamyka zamek.Natomiast Central Lock Switch jest opisany jako Włącznik centralnej blokady drzwi.Nie wiem o co w tym chodzi,ponieważ żadnego włącznika nie było(przełącznik zamknij/otwórz podłączyłem dodatkowo sam).Przewody z tych pinów gdzieś lecą winstalację autka.Ale gdzie?Pasowałaby teoria,że jest to taki przełącznik,jaki sam zamontowałem - podawany jest minus na to coś z lewej strony cewek przekaźnika.I to coś podaje chyba sygnał na cewki przekaźnika,żeby otworzyć/zamknąć zamek.Wychodziłoby więc na to,że ten włącznik zamka centralnego jest źłe narysowany,bo powinien być w pozycji środkowej.Tylko dlaczego przewody z tego włącznika są wpięte pod zaciski 4 i 8 ,skoro mogłyby być wpięte pod 7 i 1 - to ta sama funkcja.Ciekawe teżjest to,dlaczego sygnałzamknij/otwórz z alarmu jest doprowadzony osobnymi przewodami,których nie ma tu na schemacie.Podejrzewam,żę sąw środku lutowane pod piny 7,1 lub 4,8.Tylko po co takie lutowanie,jeżeli można by było się podpiać pod przewody wychodzące z kostki?Bardzo mnie ciekawi co to jest to ustrojstwo z lewej strony cewek przekaźników - do tego właśnie wchodzą przewody z tego włącznika(Central Lock Switch) i wychodzą dwa na cewki Zamkni/otwórz i wchodzi do tego plus z bezpiecznika.
    No i ciekawi mnie jeszcze co to jest to Fuel Cut-Off Switch,wychodzące z pinu 9.Na schemacie z Nubiry jedynki tego nie ma.

• Poziom 27  
    Po co te kombinacje, jeżeli chcesz dać mastera, to pewnie masz styki w zamku uszkodzone (normalne).Odetnij biały, niebieski i czarny od zamka (to są styki) i po nie podłącz styki mastera. W module zc były wolne miejsca do podłączenia sterowania (-) z alarmu.
    Fuel Cut-Off Switch otwiera zamek przy wypadku z wł. inercyjnego
  • Poziom 25  
    Sęk w tym,że ja nie mam ani jednego mastera,dlatego chcę go założyć.
    A o resztę pytam z ciekawości,żeby poznać jak to działa.Głównie chodzi mi o to coś co jest z lewej strony cewek przekaźników.Jakbym wiedział co to jest i jak działa,to praktycznie zrozumiałbym całą zasadę działania tego ustrojstwa.No i jeszcze ten Central Lock Switch mnie męczy.
    Jedno się juz wyjaśniło - Fuel Cut-Off Switch.Ten wyłącznik inercyjny to rozumiem,że jest to ten wyłącznik pompy paliwa,który odcina dopływ paliwa podczas wypadku?Pod to jest to podłączone?
  • Poziom 41  
    Powiedz mi panie kolego, jak się ma ten temat w kontekście TEGO POSTA ?
    Skoro, jak sam przyznał, nie otrzymuje pomocy, to po co zakłada następny temat? Dla sportu? Tym bardziej, że pytania w nim zadane są na poziomie szkoły podstawowej. Trywialną instalację centralnego zamka rozgrzebaną masz przez miesiąc w aucie i nie potrafisz sobie dać z nią rady bez czyjejś pomocy? I nie po polsku napisane? - w technice (jak wnioskuję ze "specjalizacji" zajmuje się tym kolega zawodowo?) pierwszym językiem, jaki obowiązuje jest angielski - i tu sugeruję kupno słownika angielsko/polskiego lub skorzystanie z darmowych on-line'owych, dostępnych w Internecie tłumaczy.
    Schemat także jest jednoznaczny - nie wiem, czy można opisać to prościej - tu kłaniają sie podstawy czytania rysunku technicznego.
    Pod tym, co w tamtym temacie napisał mod podpisuję sie obiema rękami...
  • Poziom 25  
    Tamten post,dotyczył czegoś innego - chodziło mi o podłączenie mastera,ale kolega yasiu,brzeg nie umiał mi odpowiedzieć na ostatnie pytanie - czy się siłownik nie spali jak podłączę stały minus z mastera na jeden z sygnałów zamknij lub otwórz.To jest pytanie na poziomie szkoły podstawowej dla kogoś kto się na tym nie zna?Może dla ciebie tak.Dla mnie nie.
    Ten post jest już ze schematem i wystarczy tylko napisać,że przewody biały i brązowy mastera trzeba podpiąć pod piny .... I wszystko jasne.Tak trudno to napisać komuś,kto sie na tym zna?
    No i wtym temacie zadałem inne pytania -co to jest to po lewej stronie cewek przekaźnika(nie pisze nawet po angielsku),jedynie mogę się domyślać,a to nie to samo co mieć pewność no i czy ten włącznik centralnego jest na tym schemacie dobrze narysowany - czy ma być faktycznie na stałe połączony z masą,czy ma być w pozycji środkowej,ponieważ na innym,podobnym schemacie z podobnym modułem jest on w pozycji środkowej.Wówczas byłby to przełącznik otwórz/zamknij.A ten jest opisany jako włącznik zamka centralnego.Czyli mam rozumieć,że tym włącznikiem się włącza zamek centralny?Nie sądzę.Włącznik/wyłącznik zamka centralnego byłby raczej na zasilaniu.A to jest podejrzewam przełącznik,który jest źle narysowany - każdy może się pomylić rysująć schemat.Nie ma ludzi nieomylnych.Czyż nie?Chyba,że ty jesteś idealny i nieomylny.To przepraszam.
    No i człowieku - ile ty masz lat,że się tak wywyższasz swoją wiedzą?Jak ja chodziłem do szkoły elektrycznej,to podejrzewam,że ty jeszcze na truskawki po drabinie wchodziłeś...Więc się nie wymądrzaj językiem angielskim i swoją wiedzą w dziedzinie elektroniki,bo prawie każdy z obecnej młodzieży zna angielski i z całą pewnością zna sie dużo lepiej na elektronice i elektryca niż ja,ponieważ technika z każdym rokiem leci do góry i co chwila są jakieś nowe technologie i urządzenia.A i przepsy się zmieniają tak szybko,żeczasami trudno za nimi nadąrzyć..Za moich czasów w szkole z języków był tylko polski i rosyjski.A w technikum z przedmiotów elektrycznych była tylko elektrotechnika i fizyka.A tak wogóle to w słowniku angielsko-polskim w internecie nie ma tłumaczenia tych opisów.Są tylko pojedyncze słowa,kóre w większości nic mi nie mówią.Ciekawe czy jak ty będziesz już parę lat na emeryturze,to czy będziesz taki obeznany we wszystkich przepisach i we wszystkich technikach.
    No i powiedz mi po co w końcu jest to forum?żeby wyśmiewać się z forumowiczów z ich niewiedzy,czy żeby pomagać?Bo ja już nie wiem.Wg mnie nie zadałem żądnych głupich pytań typu po czym poznać plus na akumulatorze...
    A tak na marginesie tak ciężko jest wam odpisać co jest co?Lepiej gnoić tych co czegoś nie wiedzą?Jak tak uważasz,to usuń ten temat,bo jeszcze się okaże,że wam wstyd na forum przynoszę,że pytam o coś,czego nie wiem.Przepraszam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ale byś sobie sam odpowiedział na to skomplikowane pytanie, to wystarczyło by, byś spojrzał na dowolny schemat umieszczony w instrukcji montażu uniwersalnego zamka centralnego, czy też uniwersalnego radiosterownika. Lub wziął do ręki miernik i chwilę się pobawił siłownikami. Piszesz, że naprawiasz samochody i piszesz rzecz jeszcze ciekawszą: chodziłeś do elektryczniaka! To chyba powinieneś wiedzieć, co to jest i jak działa przekaźnik, co to jest sterowanie (sterowanie napięciowe, sterowanie stanami), powinieneś rozumieć schematy, rozróżniać sygnały sterujące i sygnały wykonawcze. Przecież bez tego nawet nie ma co podchodzić do jakiejkolwiek elektryki.
    Tu masz linka do bardzo fajnego słownika:
    http://www.translate.google.pl/#
    I za jego pomocą przetłumaczysz sobie to, co potrzebujesz.
    A odpowiadać ciężko, bo strasznie komplikujesz proste sprawy.
    Przecież na tym schemacie wyraźnie widać, że:
    central lock switch (przełącznik centralnego zamka), czyli mogą ot być styki w masterze, ma DWA położenia i zwiera zawsze jedno do masy. I skoro tak jest, to nic się nie spali.
    keyless entry unit, to osobny moduł o nazwie "bezkluczowy moduł/zespół wejścia/dostępu" (tłumaczone ordynarnie na żywca), czyli radiosterowanie jako osobny moduł. I jak widać na obrazku, to wysyła ono sygnały masy, które sobie sterują centralką w samochodzie. I podłączenie alarmu polega na spięciu wyjść sterujących rzeczonego z tymi przewodami.
    są tam też zaznaczone przekaźniki, które załączają zasilanie na silniki siłowników. I mają styki NC i NO i jak sobie pojeździsz paluchem po schemacie wzdłuż przewodów, to powinieneś zrozumieć jak to działa.
  • Poziom 41  
    Widzisz kolego - za moich czasów w szkole także był tylko rosyjski (z obcych), co jednak nie przeszkodziło mi w całkiem niezłym opanowaniu nie tylko angielskiego - języka nieodzownego w dzisiejszej technice. Nie wiem, co wtedy wykładali w technikach - nie miałem przyjemności uczęszczać. A chrystusowe lata mam już za sobą.
    Mijasz się z prawdą pisząc, że w słownikach nie ma opisów: te - naprawdę podstawowe - są w każdym. Czy to pisanym, czy "sieciowym".
    Błażeju - tu nawet nie trzeba spoglądać na inne sterowniki - ten umieszczony w temacie jest trywialny.
    I żeby nie było, że offtop: "Lock output" - wyjście zamykające, "Unlock output" - wyjście otwierające, "Lock input" - wejście zamykające (sterujące), "Unlock input" - wejście otwierające (też sterujące).
    A ten "blok z lewej" - to układ sterujący/czasowy potrzebny do odpowiedniego dostosowania czasów sygnałów wejściowych do czasów pracy wymaganych dla poprawnej pracy siłowników. Oprócz tego pozwala dostosować sygnały zamknij/otwórz z przełącznika globalnego zamykania "Central lock switch" - przycisku dostępnego z wnętrza auta.
    Który to wyłącznik ma DWA położenia.
    (ja stawiałem, że to może być switch w kasecie zamka, bo chyba występował jako osobny klocek obok siłownika - tak było w nubirach I)
  • Poziom 25  
    No i teraz jest wszystko jasne:D .Nie trzeba było tak od razu?Bez nerwów i wytykania sobie niewiedzy?
    Teraz juz wiem o co w tym wszystkim chodzi.Z małym wyjątkiem - ten central lock switch w moim autku nie występuje - przełącznik zamknij/otwórz założyłem sobie sam,a przewody do niego podłączyłem do przewodów sygnałowych z centralki alarmu.A te zkolei wchodzą z boku centralki i podejrzewam,że są dolutowane.A gdzie,to będę musiał rozkręcić centralkę.Nie wiem tylko po co ktoś robił takie kombinacje.Nie mam też mastera,więc to nie to.Chyba nie pozostanie mi nic innego jak iść po przewodach i sprawdzić,gdzie one lecą.
    Co do styków tego przełącznika,to pytałem,ponieważ ten schemacik co jest zamieszczony na forum pokazuje,że jeden styk jest stale zwarty do masy.Natomiast inny schemacik,z Nubiry I pokazuje,że ten przełącznik jest w pozycji środkowej i nie zwiera żadnego styku do masy.Dlatego zastanawiałem się,skąd ta różnica.Bo jeżeli byłiby tak jak na schemacie z Nubiry I,to ten przełącznik służyłby poprostu do otwierania/zamykania zamka z wnętrza samochodu,jak pisał kolega sharp.A ten ma styki tak jak master.A mastera nie ma.A przewody gdzieś lecą.I to mnie właśnie ciekawi i nie daje spokoju.
    A przeczytałeś mój poprzedni post?
    W nubirach I siłownik siedział pod zamkiem, a przełącznik mastera gdzieś na zamku. I lubił się wysypać. Czytanie ze zrozumieniem?
  • Poziom 25  
    Czytam ze zrozumieniem i o to samo prosze ciebie Błażeju - napisałem jasno i wyraźnie i to chyba ze dwa razy,że u mnie w drzwiach nie ma mastera.I tak jak w temacie,jest to nie Nubira I tylko II.I to na automacie.Do drzwi lecą tylko 4 wiązki przewodów - do głośników(4 przewody),do siłownika(2 przewody),do lusterek(7 przewodów) i do szyb(10 przewodów).
    Dlatego ciągle mnie intryguje ten włącznik centralnego,oraz to,czy jest on dobrze narysowany.Ale w każdym bądz razie już wiem o co z nim chodzi.

• Poziom 27  
    Nie nudź, daj do elektryka i zrobi to w pół godziny z rozbieraniem drzwi, pisałem Ci, do zamka dochodzą jeszcze 3 przewody, masa i 2 sterujące (biały i niebieski)
  • Użytkownik usunął konto