Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Klimatyczna" lampa

Normandik 04 Cze 2009 17:35 27702 48
  • #31 04 Cze 2009 17:35
    kuras147
    Poziom 19  

teraz efekt o wiele lepszy :))
    no tak duraluminium chociaz sadze ze przy tak zawirowanej wodzie oplilki metalu rowniez by plywaly.
    mam pytanie o kondensatory jak duze znaczenie maja one w tej konstrukcji u ciebie??

Dodano po 3 [minuty]:

co do diod od spodu to jakie trudnosci widzisz?? wg mnie to i nawet latwiej zrobic i estetyczniej. ale co do samego efektu musialbym zobaczyc co lepiej wyglada (choc sadze ze bedzie lepiej) wiec ma ktos filmik podobny z podswietlaniem od spodu bombelkow??

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #32 05 Cze 2009 17:54
    bolek1997
    Poziom 10  

fajne ale pomyślałeś o rybach jak będą się czuły????

• #33 05 Cze 2009 19:43
    kuras147
    Poziom 19  

przeciez to nie jest akwarium do rybek!

• #34 05 Cze 2009 23:42
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Bardzo ciekawie to wygląda, aż zacząłem się sam zastanawiać nad konstrukcją tego typu - zwłaszcza, że i tak stoi u mnie na widoku akwarium (jako zbiornik cieczy od chłodzenia pecetów).

Jeśli zalejesz to wodą destylowaną, praktycznie nie ma szans na żadne glony. Jednocześnie rozwiąże to też problem brzydkiego osadu powstającego poprzez parowanie wody - po dłuższym czasie z kranówy zacząłby powstawać biały pasek kamienia dookoła akwarium mniej więcej na wysokości poziomu wody.

• TermoPasty.pl
  • #35 06 Cze 2009 17:04
    Sutek
    Poziom 1  

Witam
    ja mam pytanie jesli chodzi o kabel LPT posiadam taki od starej drukari ale on ma 2 rozne wyjscia i nie mam pojecia jak go podlaczyc pod Discolitez (jesli wogule mozna) zauwazylem na zdjeciach ze jest on podlaczony pod gniazdo takie jak w kompie chcialem zrobic tak samo jednak nie mam pojecia jak??

• #36 06 Cze 2009 17:41
    Normandik
    Poziom 9  

Swoja kosc ze sterowaniem moge podlaczyc do skrzynki kompa bezosrednio ale umiescilem na przydlozce jak kabel ma 2plciowe wtyczki to dobrze po prostu gniazdo na plytce zrob takie samo jakie podlaczasz do komputera czyli z wystajacymi pinami i bedzie ok chyba ze nie zrozumialem o co Ci chodzilo

• #37 14 Gru 2010 00:53
    adrianalexxx
    Poziom 9  

Witam
    Mam pytanie jakiej grubości i średnicy rurkę zastosowałeś w tym akwarium w sensie tą metalową i czy otworki są nacięte pod kątem??? Robię to samo akwarium tylko ze z pleksy o wymiarach 140x60cm i na 16 ledów.
    Proszę o szybką odp.
    Pozdro

• #38 14 Gru 2010 15:35
    konel83
    Poziom 15  

Całkiem fajny pomysł. Ciekawie mogło by to wyglądać gdyby to wsadzić przed akwarium od rybek. Próbowałeś eksperymentować z wielkością bąbelków?? Mniejsze ale więcej mogły by dać lepszy efekt...

• #39 14 Gru 2010 16:37
    Normandik
    Poziom 9  

Średnica ok. fi 5mm może 4 właściwie to nie jest takie ważne, gorzej z otworami żeby je nawiercić jak najmniejsze i równe żeby ciśnienie w tej rurce było mniej więcej podobne na całej długości bo od tego zależy czy strumienie będą podobne a bąbelki kształtne - im mniejsze tym lepszy efekt. Otwory nawiercone a dokładniej przebite w moim przypadku względnie prostopadle do długości. Szyba w mojej zabawce jest dość gruba a mimo to wybula ją na zewnątrz
    (przy circa 3 litrach)przemyśl jeszcze tą plekse bo przy podanych przez ciebie wymiarach i dajmy na to jedynie centymetrową głębokością wejdzie tam jakieś nie cale 8,5 litra wody, a co dopiero przy 2cm trzeciego wymiaru ;/ nacisk będzie porządny. Poza tym łatwo ją zarysować a wtedy szybko będzie się brudzić. W każdym bądź razie życzę powodzenia

Pzdr Norm.

• #40 14 Gru 2010 18:22
    adrianalexxx
    Poziom 9  

Dzięki za poradę byłem dzisiaj w hurtowni plexi i wybieram szkło tylko teraz jakiej grubości i jeszcze się zastanawiam nad tą wielkością. A jak myślisz ja będę to wieszał na ścianę dobrze by było to pokryć jakąś folią dla bezpieczeństwa , ale zależy ile będzie kosztować. PS jutro jadę do szklarza jak coś podziałam to wstawię na forum. Pozdrawiam

Dodano po 53 [minuty]:

Jeszcze dorzucę zdjęcia i film z prototypem dobrze, że go zrobiłem wiele się nauczyłem. On właśnie jest z pleksy i będę robił jeszcze jeden na fizykę :D oczywiście na ocenę.

Filmik jak to działa

Tu daje obrazki i objaśnienia do zakreśleń
    "Klimatyczna" lampa
    "Klimatyczna" lampa
    "Klimatyczna" lampa

Na pierwszym zdjęciu widać zamieszczenie diod LED w plexi (doradzę, że matowe niebieskie ledy są lepsze)

Na drugim obrazku widać zaznaczenie. Była to pierwsza wersja z wkładką ze zrobionymi dziurami (zrobione nagrzaną igłą, nie było łatwo). Powiem że ten projekt się nie udał ponieważ przez dziurki wlewała się woda powietrze źle się sprężało i powietrze dochodziło tylko do 3 ostatnich dziurek. Więc wsadziłem rurkę polimetylenu czy jakoś tak... co przedstawia zdjęcie numer 3.
    1.Pierwsze zaznaczenie pokazuje że w nowym projekcie muszę wziąć pod uwagę odległość diody od ścianki, aby dobrze wyprofilować rurkę, żeby powietrze miało przepływ, a nie tak jak na zaznaczeniu numer 2 było wygięte pod kątem prostym.
    Zaznaczenie numer 3 ukazuje wodę, która wlała się pod wkładkę.
    Ścianka rurki (białej) jest za gruba. Co jest błędem
    Otworki zrobiłem pod kątem rosnącym w górę do środka rurki.
    I z tego powodu, że rurka ma za grubą ściankę bąbelki nie chcą lecieć po łuku.

• #41 14 Gru 2010 23:30
    Normandik
    Poziom 9  

Nie potrafię sobie wyobrazić jakiej grubości trzeba szkła do tak dużego pudła.
    Folia ? w sensie jakim przytrzymania szkła jak się zbije? Najważniejsze jest mocowanie na obrzeżach musi być bardzo wytrzymałe, szczelne, a za razem elastyczne dlatego nie polecam sztywnych klejów bo to się mija z celem. Mnie się jeden egzemplarz rozbił bo jedna szyba była na sztywno... ale była powódź ;> teraz jak chce zmienić wodę i przy okazji umyć w środku to trochę tym wynalazkiem wywijam zwłaszcza w wannie także pomyśl tez o tym żebyś miał jak umyć - polecam szczotkę do kurzu taką jak kiedyś sprzedawali kolorowa na elastycznym drucie

• #42 15 Gru 2010 00:41
    adrianalexxx
    Poziom 9  

Muszę pomyśleć jak obliczyć nacisk wody na szkło, czyli parcie
    To miałoby mieć wymiary 140x60 0,6cm-grubość szyby, odstęp między szybami - 0,6cm, ale tak im mniejsza szczelina tym trudniej będzie czyścić. A chciałem żeby mi się to zmieściło w zwykłym ceowniku który ma szerokość 1,8cm. Chyba, żeby pójść na całość i zamówić jebitny ceownik z metalu taki jak w tych panoramicznych obrazach na ścianę. Dowiedziałem się ile 1m2 zwykłej szyby = 50zł a oklejonej = 130zł mnie wychodzi 0,84 m2 na jedną szybę. A jeszcze mam pytanie gdzie kupić taką metalową rurkę i jaka firma może mi wykonać takie dziurki. Oczywiście jeśli wiesz w sensie kategorycznym zajmująca się....

• #43 15 Gru 2010 19:49
    Normandik
    Poziom 9  

widzę, że lecisz trochę w koszty ;> hmm możesz sobie obliczyć mniej więcej jaki nacisk będzie na szybę licząc na dnie nacisk całej wody przyjmując, że dno jest sztywne to nacisk będzie szedł w ścianki boczne jest to mało dokładne ale przynajmniej oszacujesz największy nacisk, a co do rurki i dziurek myślę że możesz wsadzić cokolwiek co nie będzie brudziło wody czyli żeby nie ulegało jakiejś korozji dziurki metodą prób i błędów ja np nadpiłowałem rurkę gdzie trzeba i później młotkiem wbijałem odpowiedniej grubości igłę. Nie znam firmy która zajmuje się takimi detalicznymi obróbkami. Te szyby drogie trochę :> może coś z recyklingu np stare okna ?

• #44 15 Gru 2010 22:28
    adrianalexxx
    Poziom 9  

Dzięki za porady a jak podoba Ci się mój prototyp??? Na tą całą zabawę planuje wydać około 250 zł bo to ma być ozdoba na ścianę (zamiast obrazu coś relaksującego i ruchomego) i dlatego chcę żeby to było porządnie wykonane i cieszyło oko. A propo ciekawostek to już z kolegą zabrałem się do zaprojektowania takiego czegoś OGARNIJ JAKA JAZDA.

• #45 16 Gru 2010 21:49
    adrianalexxx
    Poziom 9  

Znalazłem w swojej piwnicy taką rurkę miedzianą z układu chłodzenia lodówki. Czy może być taka rurka i czy wiertłem 1 mm da radę zrobić dziurki? Czy nie będzie za grube?

"Klimatyczna" lampa

• #47 05 Lut 2011 19:35
    ajnsztajn1992
    Poziom 12  

Bardzo fajnie sie prezentuje, a jak dl mnie intensywność podświetlenia jest w sam raz bo nie męczy tak szybko wzroku, jedyne co za bym zmodyfikował to dodanie do każdej z diód kondensatora 50uF.

• #48 06 Lut 2011 17:42
    michal1970123456
    Poziom 9  

chyba tak zrobię ale najpierw myślę o jakiejś fajnej podstawce pod to tak aby samodzielnie stało z tymi kondensatorami dobry pomysł chyba tak zrobię

• #49 08 Lut 2011 12:48
    aga3540
    Poziom 1  

Witam:) jesten tu nowa. Mam takie pytanie: Ale o co w tym chodzi z fizycznego punktu widzenia? Jakies prawa z tego wynikają?