Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.

01 Cze 2009 09:39 33035 7
 • Poziom 15  
  Witam,

  Mam piec olejowy, a instalacja c.o. obecnie wygląda następująco:
  - od pieca podłączenie do pompy P1 (którą steruje sterownik pokojowy) i dalej albo do rozdzielnicy na grzejniki albo do rozdzielnicy na ogrzewanie podłogowe i tutaj w tej rozdzielnicy jest pompa P2.

  Moje pytanie:
  - czy to jest prawidłowe wykonanie przy założeniu, że zimą grzejniki będą włączane na chwilę (aby dogrzać pomieszczenie wg wskazań sterownika pokojowego), a podłogówka powinna być włączona na stałe (ewentualnie sterowana termostatami na rozdzielaczu).

  - Czy jeśli pompa P2 się załączy, a pompa P1 będzie wyłaczona, to podłogówka będzie działać?

  Michał

  Dodano po 32 [minuty]:

  Może dodam jeszcze rysunek:
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.

  Michał
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Użytkownik usunął konto  
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Poziom 15  
  Czyli, jak dobrze zrozumiałem:

  Przy założeniu, że Pompa P1 będzie włączana przez sterownik pokojowy w zależności od potrzeby dogrzania pomieszczeń przez grzejniki, to:
  - zasilanie z pieca należy poprzez trójnik dać na pompę P1 i P2 (czyli obie pompy będą tworzyły układ zupełnie od siebie niezależny). I oczywiście zawory zwrotne na powrotach.

  Wtedy podłogówka może sobie być sterowana niezależnie od grzejników.

  Michał
 • Poziom 39  
  Podłogówka ( z racji swej bezwładności) musi być sterowana niezależnie od grzejników ( tym bardziej że raczej nie współpracują te elementy w tych samych pomieszczeniach)
  W prostych rozwiązaniach ( bez indywidualnych termostatówdla pól i naczynia mieszającego) jest to rozwiązane tak że dla obwodu podłogówki daje się zawór termostatyczny z kapilarą ( reguluje on podawnie gorącej wody I w zalezności opd temperatury wody II wchodzącej w podłogówkę) specjalnie piszę o dwóch wodach bo ta druga jest tą pierwszą zmieszaną( za pomocą obejścia z zaworem) z powracającą i ponownie podaną do podłogówki.
  U mnie działa to ( po regulacji dość upierdliwej ponad miesięcznej) już 5- ty rok.
  zalączam rysunek
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.
  Pozdr.J.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Witam,

  Mam świeżo dołączony do wcześniej istniejącej instalacji obwód podłogówki przez zawór trójdrogowy mieszający, na razie bez zaworu zwrotnego i pompy. Nie działa to tak jak powinno. Po przeczytaniu poprzedniego posta widzę że chyba nie ma prawa działać dobrze. Chcę dołożyć zawór zwrotny co może wyeliminuje cofanie się ciepłej wody przez obwód mieszający ale pewnie i tak będzie kiepsko z przepływem.

  Wtedy chciałbym dołączyć pompę tylko mam parę wątpliwości.

  Czy pompa musi być takiej samej mocy i prędkości jak ta od CO (przy zakręconych grzejnikach będą chyba pracować szeregowo ?) i czy można ją włączać jednocześnie z pompą CO używając sterowania z kotła ?

  Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym to proszę o poradę

  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  zawory zwrotne za i filtry przed pompami to podstawa pompy nie muszą być jednakowej mocy, mogą pracować równolegle w różnych obiegach, przed wyciąganiem wody z drugiego obiegu chroni właśnie zawór zwrotny, tylko brać te z mosiężnymi grzybkami wewnątrz a nie plastykowymi bo to krótkotrwała inwestycja
 • Poziom 6  
  W chwili obecnej odchodzi się już od stosowania głowic termostatycznych z kapilarą jak również popularnych do niedawna rtl-ach bez kapilary. Tych rtl bez kapilary stosuje się czasami jeszcze do regulacji jednego obwodu gdy zachodzi potrzeba np. wykonania jednego małego obwodu podłogowego np. w łazience na piętrze. Stosuje się wówczas multiboxa lub półcalowego rtl'a na listwie powrotnej rozdzielacza. Rozwiązanie oczywiście nie wymagające dodatkowych pomp aczkolwiek działające dość prymitywnie ponieważ ogranicza przepływ wody z powrotu przytrzymując ją do osiągnięcia wartości temperatury ustawionej na głowicy. Nieco inaczej jest z zaworami wyposażonymi w głowice z kapilarą. Umieszczenie kapilary na listwie zasilającej rozdzielacza podłogowego zawsze będzie dążyć do wartości ustawionej na głowicy na zasadzie mieszania wody zasilającej z instalacji z wodą powrotną z obiegów podłogowych. Prosta zasada, w zamkniętym obiegu hydraulicznym bilans ilości wody która wchodzi do obiegu jest równa ilości wody wychodzącej z obiegu. Za utrzymanie zadanej temperatury na listwie zasilającej rozdzielacza odpowiedzialna jest armatura w skład której wchodzą, pompa, zawór termostatyczny, rozdzielacz. Czy jest konieczność montowania zaworu zwrotnego tu bym się sprzeczał ponieważ pompa mieszająca ma za zadanie cyrkulować wodą w układzie pętli na rozdzielaczu a za dotransportowanie wody zasilającej do rozdzielacza podłogowego odpowiedzialna jest główna pompa c.o., która zazwyczaj obsługuje obwód grzejnikowy. Jeszcze inna kwestia dotyczy obsługi cwu. W chwili obecnej do precyzyjnego sterowania podłogówką stosuje się trójdrogowe zawory termostatyczne z regulowanym zakresem temperatury. Dokładnie takie jak do cwu tylko zakres temperatur jest inny. Kolejną możliwością jest zastosowanie zaworu trójdrogowego mieszającego z siłownikiem i sterownikiem dla obwodu podłogowego /np. Esbe VRG131 + ARA 661 + Tech St 431 n/. Układ taki działa w trybie pogodowym w którym można w łatwy sposób dopasować krzywą grzania do własnych potrzeb. Oczywiście po dołożeniu modułu można go rozszerzyć również do sterowania układem grzejnikowym w zależności od źródła ciepła. Idealnie sprawdza się ze stałopalnymi kotłami na paliwa stałe, kotłami w układach z buforem / np. zgazowującymi/ oraz w instalacjach mieszanych /kocioł gazowy + kominek/ jak również w coraz bardziej popularnych kotłach multipaliwowych /kocioł z podajnikiem szufladowym + palnik multiolejowy/. Możliwości do stworzenia inteligentnej, wysokosprawnej instalacji jest mnóstwo, zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że im więcej wydamy na instalacje tym mniej nas będzie kosztować jej eksploatacja...