Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dolewanie denaturatu do seicento 1108 jest bezpieczne

PiotrZabek 01 Cze 2009 16:30 8586 14
  • #1 01 Cze 2009 16:30
    PiotrZabek
    Poziom 13  

Witam mam fiata Seicento 1108. Podejrzewam ze w baku mam troszke wody. Czy jak doleje denaturatu aby pozbyć się tej wody to czy nie uszkodze katalizatora lub czegos innego. Prosze o opinie oraz o pomoc. Z gory dziękuje

0 14
  • #2 01 Cze 2009 16:35
    PiotrZabek
    Poziom 13  

Witam mam fiata SEICENTO 1108, podczas jazdy po mieście gasnie silnik i zapala się lampka awarii wtrysku. Nie wiem co może być przyczyną podejrzewam że może być to wina iż posiadam wode w baku. Dodam ze zawsze tankuje na tej samej stacji LOTOS. Pojawia sie to jak jest slinik nagrzany i przy wolnych obrotach. Proszę o pomoc

0
  • #3 01 Cze 2009 17:01
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Cze 2009 17:03
    robokop
    Moderator Samochody

W samochodach z zasilaniem benzynowym nie ma takiej konieczności. Jeśli wlejesz 100 czy 200 g na zbiornik benzyny to nic się nie stanie, ale i nic nie pomoże.

0
  • #5 01 Cze 2009 17:24
    mmm777
    Poziom 29  

Tradycyjna, sprawdzona metoda. Poldkowi nie szkodziło.
    Co by miało zaszkodzić, przecież denaturatu litrami do pustego baku nie lejesz...

@barthezz - chodzi o dolanie do baku, a nie do silnika...

0
  • #6 01 Cze 2009 18:47
    robokop
    Moderator Samochody

mmm777 napisał:
    Tradycyjna, sprawdzona metoda. Poldkowi nie szkodziło.
    Co by miało zaszkodzić, przecież denaturatu litrami do pustego baku nie lejesz...

A w czym pomogło? Denaturat dolewało się czasem do diesli w zimie , żeby woda skroplona z pary zamarzając nie blokowała filtra paliwa. Denaturat, czyli spirytus, w czystej postaci jest silnie higroskopijny, chłonie wodę z otoczenia, czyli finalnie będziesz miał więcej wody w baku po jego wlaniu, niż przed. Mity o spalaniu wody związanej denaturatem można sobie darować, spali się tylko etanol, woda albo odparuje, albo pozostanie w tym samym miejscu.

0
  • #7 01 Cze 2009 18:56
    kierbedz4
    Poziom 33  

I na wodę w baku jest rada.Do zbiornika wlej z pół litra denaturatu.Denaturat zaabsorbuje wodę i zostanie wraz z benzyną wypalony poprzez pracę silnika.

Moderowany przez robokop:

Jakaś nowa fizyka? wlepić ostrzeżenie za pisanie bzdur?
    A autorowi sugeruję się udać do specjalizowanego warsztatu i wykonać diagnostykę, zamiast zakładać kolejne wątki nie wiadomo o czym.

0
  • #8 01 Cze 2009 20:20
    PiotrZabek
    Poziom 13  

To w koncu lepiej wlac denaturat czy lepiej kupic na stacji ????????????????

0
  • #9 01 Cze 2009 20:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Cze 2009 21:00
    marek1977
    Poziom 33  

Przecież są specjalne preparaty do benzyny wiążące wode. W czym problem? Za drogi? To zdjąć zbiornik i osuszyć samemu.

0
  • #11 01 Cze 2009 21:13
    krisi3
    Poziom 20  

Stary jeździłem seicentem 9 lat i rozszczelnił mi się zbiornik paliwa na samym środku więc byłem zmuszony wymienić na nowy i tak zrobiłem jedno ci mogę powiedzieć po oględzinach starego zbiornika nie znalazłem tam ani kropli wody a tankowałem na różnych stacjach więc podejrzewam że i u ciebie w zbiorniku jest wszystko ok bardziej bym się skupił na jakiejś usterce poczytaj fora fiata to trochę cię oświeci temat padniętych wtryskiwaczy zapchanych filtrów termostaty uszkodzone układy zasilania filtry powietrza i paliwa, komputer i Dalej to wszystkie czujniki w korpusie wtrysku: temp powietrza, położenia przepustnicy, regulator ciśnienia paliwa itp, no i oczywiście sam wtryskiwacz a jeszcze elektronika ci dochodzi oj żeby to była woda chciało by się teraz powiedzieć.Pozdro.

0
  • #12 01 Cze 2009 21:31
    mmm777
    Poziom 29  

Mod się zdenerwował :)
    Informacja dla niedowiarków: to jest klasyczna metoda, dowiedziałem się o niej (chyba, bo nie mam pod ręką) z bardzo fajnej książki o serwisowaniu Poldka.
    Działa to tak - alkohol wiąże wodę, a sam (chodzi o jego mieszaninę z wodą) miesza się z benzyną.

Pewnie, specjalizowany i profesjonalny odwadniacz musi być lepszy - tylko czy nie jest to przypadiem zwykły alkohol :)

Nie aadzę by to samochodowi zaszkodziło, chociaż - o ile nie tankuje się w dziwnych miejscach - szansa na dorobienie się wody w baku nie jest chyba wysoka.

(Fajnie wyglądało na taśmie w markecie: cztery piwa i butelka denaturatu :) )

0
  • #13 01 Cze 2009 21:38
    krisi3
    Poziom 20  

Czasy PRL-u i wody w zbiornikach minęły bezpowrotnie teraz rządzi elektronika.

0
  • #14 02 Cze 2009 12:05
    carrot
    Moderator Samochody

Dolewanie denaturatu było stosowane w czasach, gdy auta jeździły na benzynie z dodatkiem czteroetylku ołowiu, ta benzyna była "tłusta" i nie absorbowała wody. Obecnie stosowana bezołowiowa jako dodatek przeciwstukowy ma dodawany alkohol etylowy, eter i inne węglowodory aromatyczne
    Wniosek wyciągnijcie sobie sami

0
  • #15 02 Cze 2009 14:54
    emeryt2
    Poziom 42  

Dużo wrzasku mało wełny , rzekł chłop strzygąc kota.

Takie jest podsumowanie tego wątku.

0