Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usbasp + avrdude + windows 7 x64 + podpisy cyfrowe = działa

bamboos 09 Mar 2010 12:44 78761 154
    mwyczyns
    Poziom 1  
    Potwierdzam potrzebę wlutowania diod zenera na wejściu USB. U mnie także na XP ruszyło bez diod a na Win 7 x64 nie chciało. Po wlutowaniu diod jak ręką odjął. Ja zastosowałem diody 3V3.
    Pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
    mirekk36
    Poziom 42  
    Panowie, jeszcze ja się podepnę do tematu, chciałbym się upewnić jak to jest u was, bo u mnie instalacja sterowników USBASP x64 przechodzi bardzo ładnie w trybie wymuszania braku podpisów (przy starcie klawisz F8) i wszystko działa.

Ale tylko gdy w ten sposób zawsze odpalam Win7, gdy odpalę w normalnym trybie , bez wciskania F8 przy starcie to oczywiście USBASP jest z małym trójkącikiem żółtym w mendżerze urządzeń i nie działa.

Czy wy też tak macie? czy tylko instalka z F8 przy starcie a później już w normalnym trybie działa usbasp?
    hometuning
    Poziom 10  
    u mnie sterowniki się zainstalowały w systemie jest wszytstko ok tylko że avrdude nie działa mi na win7 x64 a khazama nie wykrywa programatora.

Jakiego programu używacie do wgrywania do procka?
    mirekk36
    Poziom 42  
    hometuning --> eeej tam avrdude działa bez najmniejszego problemu na Win7 - toż już od dawna działam i piszę a tym.

Weź sobie zassij program mkAvrCalculator i zaisntaluj sobie avrdude z jego zakładki "Ustawienia". Na 100% działa.
    iksmodiw1
    Poziom 10  
    Apropo sterowników pod win7, podpisz cyfrowo załączonym programem sterowniki, bez problemu zainstalujesz na win7 w trybie normalnym i wszystko będzie hulać.
  • TermoPasty.pl
    mirekk36
    Poziom 42  
    iksmodiw1 ----> w żadnym normalnym trybie nic nie będzie chulać i o kant tyłka rozbić takie podpisywanie sterowników tym programem. Jedyna możliwość to ustawienie w nim "trybu testowego" o czym wyraźnie mówi komunikat gdy się niby pseudo-podpisuje te sterowniki.

Tryb testowy objawia się tym, że w prawym dolnym rogu wyświetla się cały czas taki komunikat gdy winda działa, jest ona po prostu odpalona w trybie nie wymuszania podpisów i to wszystko. Ale nie jest to najbezpieczniejsze.

Tak więc w żadnym normalnym trybie nie będzie działać po tym kocim programiku .
    mirekk36
    Poziom 42  
    th0m4s ---> noo proszę, udało się w końcu wyszukać/stworzyć taki sterowniczek. Potwierdzam, że działa teraz bez żadnego trybu testowego. Należą się duż podziękowania koledze ;) - oddaję "parę" punktów.
    mirekk36
    Poziom 42  
    bestmlody --> a co ci ma pomóc? kupiłeś coś co jest zgodne niby ze wszystkim bo jak się czyta na ich stronce to i z USBASP i z STK500 ... a najczęściej jak coś jest zgodne ze wszystkim - to na końcu okazuje się, że nie jest zgodne z niczym.

Ale tak naprawdę to czy w ogóle zajrzałeś na ich stronkę ????? mają dział wsparcie techniczne i sterowniki do tego twojego programatora także pod win7. Ciężko ci tam zajrzeć i coś zassać ? albo ew do nich napisać??? przecież powinni pomóc po zakupie.
    lukaszu6
    Poziom 16  
    Witam mam pytanie czy te sterowniki zgrają sie z moim AVRprog usb v2 STK500 firmy and tech, bo coś nie moge se poradzić , wydaje mi sie że raczej chyba nie, chyba tylko USBAsp , Chyba że sie mylę . Pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    Łukasz6 --> a wg ciebie STK500v2 to to samo co USBASP ?????? jeśli tak to się grubo mylisz
    Pentryt
    Poziom 15  
    Miałem ten sam problem z programatorem USBtiny. Rozwiązałem go w ten sposób.
    Mariojas
    Poziom 17  
    A ja mam problem. Zainstalowałem ładnie sterowniki, które podał th0m4s i bez bledow zadnych w trybie "normal". Ale gdy probuje uzyc AVRDude to wskazuje mi błąd o treści : "Nie znaleziono punktu wejścia procedury usb_busses w bibliotece libusb0.dll.". Błąd ten wyskakuje nie zależnie czy mam proigramator podpięty do komputera czy nie. Co z tym zrobić?

EDIT: Problemem był AVRDude, przypadkowo uruchomilem inna wersje i nie ma bledu.
    mirekk36
    Poziom 42  
    No ja też na początku ucieszyłem się z tych sterowników które podesłał kolega th0m4s ale któregoś dnia przestały działać. W efekcie wróciłem do starego sposobu i przestawienia Windy na tryb testu. Wtedy zawsze działa usbasp pod win7
    kn
    Poziom 11  
    próbowałem wielu powyższych sposobów i nadal Win7 nie widzi sterowników do usbasp(gdy ręcznie wskazuję folder z driverami wyskakuje komunikat że sterowników nie znaleziono), nawet po wyłączeniu podpisów cyfrowych. może ma ktoś inne rozwiązanie na ten problem!
    tomkor88
    Poziom 9  
    Jestem użytkownikiem windows7(x64) Używam programatora USBasp http://www.are.net.pl/?id=products&cmd=9&pid=45. Udało mi się zainstalować sterowniki korzystając z instrukcji zamieszczonych w tym wątku. Aby nie odpalać windy ciągle w trybie nie wymagajacym podpisywania cyfrowego sterowników uzyłem programu dseo13b.exe według instrukcji:

1. download driver from http://www.fischl.de/usbasp/
    2. Plug in device, browse path to downlaoded files
    3. Install fails... no worry.
    4. download DSO version 3b from http://www.ngohq.com/home.php?page=dseo
    5. Run it, and select "sign a driver". browse to the driver c:\windows\system32\drivers\libusb0.sys
    6. Put DSO into test mode
    7. Reboot - it (should) now work

Programator wydaje się prawidłowo zainstalowany. Problem jednak istnieje gdyż nie moge nim nic zaprogramować. AVRstudio wyrzuca komunikat że urządzenie docelowe czyli amtega16 nie odpowiada. Korzystając z porzyczonego programatora stk500 wszystko działa ładnie i pięknie.

Używam płytki EVBavr05 http://www.sklep.propox.com/index.php?d=produkt&id=1726
    Posiada ona wejscie ISP zgodnego z KANDA. Czy może to być kwestia tego że USBasp korzysta innego wejscia? Jaka jest róznica między wejsciem USBasp a ISP.

Producent twierdzi ze programator jest zgodny z stk200. Czy da sie wykorzystać jakąś przejsciówkę aby jednak udało sie mi się zaprogramowac tą płytke tym programatorem?
    NIEBO!
    Poziom 12  
    Witam!
    Trochę się też pomęczyłem, ale dzięki koledze th0m4s właśnie zdecydowałem się na przesiadkę na Win7 x64, na "warsztatowym" kompie, bo dzisiaj na laptopie w wersji Home uruchomiłem moje USBasp by Duch__ :) Dla kolegi Ducha też w tym miejscu pozdrowienia za pomoc kilka lat temu z instalacją na Win XP tego "miłego" programatora :)

Otóż potwierdzam, że plik sterownika zamieszczony przez th0m4s działa z USBasp (przynajmniej ten z wg projektu Duch :) ) "BEZ PODPISYWANIA". Tzn nie trzeba uruchamiać kompa w trybie z F8 tylko po podłączeniu należy tylko ręcznie podać ścieżkę sterownika i potem już idzie gładko.

Do programowania używam od kilku minut zalecanego na polskiej stronie z projektami na AVR dla Win7 programu eXtreme Burner - AVR - do pobrania TUTAJ.

Na Windows XP cały czas korzystałem z avrdude z nakładką AVR8_Burn-O-Mat, ale od dzisiaj koniec z tym :) Moim zdaniem eXtreme Burner - AVR jest świetny i polecam wszystkim do spróbowania.

Pozdrawiam i zapewniam że Win7 x64 bit + USBasp działają świetnie!.
    NIEBO!™
    adi84_84
    Poziom 13  
    Wystarczy na chwilę zainstalować mały programik i nie ma problemu ze sterami pod Windows 7 x64.
    A więc po kolei:
    -instalujemy sterownik do usbasp,po instalacji w menadżerze urządzeń będzie podświetlony na żółto,
    -zaznaczamy opcję [ Enable Test Mode ],
    -następnie restart kompa'
    -zaznaczamy opcje [ Sign a System File ],
    -podajemy ścieżkę do naszego sterownika,u mnie było to [ C:\Windows\System32\Drivers\libusb0.sys ]
    -restart kompa,
    -następnie zaznaczamy [ Disable Test Mode ],
    -restart kompa,
    Cieszymy się działającym usbasp ;)

Programik:
    http://www.ngohq.com/home.php?page=dseo

Załącznik usunąłem - regulamin p.10.10
    [zumek]
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    1. nie warto ściągać z elektrody, linki do programu można znaleźć tu: http://www.and-tech.pl/forum/viewtopic.php?t=968#2085 (a także opis podpisywania sterowników dla stk500v2 na USB)
    2. niestety czasem po "Disable Test Mode" sterowniki znów się "resetują" i są wykrywane jako niepodpisane cyfrowo, także czasem wygodnie zostawić tryb "test mode" na stałe :D
    mirekk36
    Poziom 42  
    piotrva napisał:
    2. niestety czasem po "Disable Test Mode" sterowniki znów się "resetują" i są wykrywane jako niepodpisane cyfrowo,

Święta racja,

piotrva napisał:
    także czasem wygodnie zostawić tryb "test mode" na stałe :D

Albo wgrać sobie nowszą wersję LibUsb i nie będzie trzeba już w ogóle bawić się z tym trybem testowym. Nie będzie się także nic resetować itp ... opis jak to zrobić w jednym z plików *.txt
    lenny35
    Poziom 13  
    Witam!
    Przyglądam się dyskusji w tym temacie i chciałem podzielić się moją metodą. Może nie jest najlepsza ale u mnie dobrze działa. Mój Win7 to Home Premium. Zainstalowałem sterowniki w trybie wyłączone wymuszania podpisów cyfrowych (F8 podczas uruchomiania Windowsa). Gdy chcę skorzystać z USBasp zawsze włączam kompa w tym trybie i nie ma wtedy problemu z rozpoznawaniem i używaniem programatora. Może to komuś pomoże.
    Pozdrawiam
    Piotr
    mirekk36
    Poziom 42  
    lenny35 napisał:
    Witam!
    Przyglądam się dyskusji w tym temacie i chciałem podzielić się moją metodą. Może nie jest najlepsza ale u mnie dobrze działa. Mój Win7 to Home Premium. Zainstalowałem sterowniki w trybie wyłączone wymuszania podpisów cyfrowych (F8 podczas uruchomiania Windowsa). Gdy chcę skorzystać z USBasp zawsze włączam kompa w tym trybie i nie ma wtedy problemu z rozpoznawaniem i używaniem programatora. Może to komuś pomoże.
    Pozdrawiam
    Piotr

No i w całym tym temacie chodzi o to, żeby uniknąć właśnie takiego specjalnego włączania Windowsa w jakimś tam trybie bo to masakra jak się często tego używa albo jak się często ma do czynienia z robakami i virusami. Dlatego podawane są o wiele lepsze metody i proponuję ci z nich skorzystać zamiast z tego co opisałeś.
    NIEBO!
    Poziom 12  
    Witam!
    piotrva napisał:
    2. niestety czasem po "Disable Test Mode" sterowniki znów się "resetują" i są wykrywane jako niepodpisane cyfrowo,

Niestety też mnie to irytowało, że gdy przełączałem się w standardowy tryb sterowniki za każdym razem były niepodpisane i trzeba było restartować kompa i się przełączyć w tryb wymuszonego podpisywania [F8] albo właśnie na stałe mieć pozostawione "Enable Test Mode".

Ale dzięki tym słowom
    mirekk36 napisał:
    Albo wgrać sobie nowszą wersję LibUsb i nie będzie trzeba już w ogóle bawić się z tym trybem testowym. Nie będzie się także nic resetować itp ... opis jak to zrobić w jednym z plików *.txt
    i aplikacji libusb-win32-bin-1.2.2.0.rar sterowniki działają w każdym trybie i za każdym razem i już nic nie trzeba robić.

Nareszcie gdy czytasz sobie elektrodę na Windows 7 i nagle najdzie Cię chęć by wrzucić do pamięci Flash trochę hexadecymalnych znaków, podłączasz swoje USBasp i programujesz! Plug&Play :) Bez żadnego przełączania i innych pokrętnych zabiegów.

Oczywiście klikam pomógł!
    Pozdrawiam
    NIEBO!™

P.S. Niestety jak kolejne czynności wyglądały aby działało nie jestem w stanie powiedzieć, bo robiłem tyle mixów z tyloma sterownikami, że może jak będę w końcu przeinstalował na warsztatowym kompie WInXP na Win7 to wtedy spisze kolejne kroki. Ale zapewniam że jest możliwe żeby z USBasp pracowało się naprawdę przyjemnie na systemie 64bitowym Windows 7. Dzięki mirekk36!!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    NIEBO! napisał:
    P.S. Niestety jak kolejne czynności wyglądały aby działało nie jestem w stanie powiedzieć, bo robiłem tyle mixów z tyloma sterownikami, ...

No, ja miałem to samo ... dlatego już nie opisywałem kroków, ale jak widać - można dać sobie z tym radę samemu ;) chociaż to wrażenie na końcu - że:

"hmmm zaraz ... zaraz - ale jak ja to po kolei zrobiłem? .. no nie pamiętam ;) ale najważniejsze że teraz zawsze ładnie już działa"

jest fajne ;)
    czarcismok
    Poziom 2  
    Witam!

I mnie się dzisiaj zdarzyła przeprawa z 64-bitowym Windowsem 7 i programatorem USBasp (konkretniej AVR-USB-PROG ze stronki: http://www.microsense.com.pl/index.php/Programatory/AVR-USB-PROG.html ).
    Chciałem aby wszystko sprawnie działało pod AVRStudio 5.0 beta.
    Stare sterowniki, które sprawnie hulały pod XP'kiem niestety nie miały wymaganego przez siódemkę podpisu cyfrowego, ale zassałem wydanie 1.2.2.0 (link do jeszcze nowszego 1.2.4.0: http://sourceforge.net/projects/libusb-win32/ ) i po rozpakowaniu z katalogu "bin" odpaliłem "inf-wizard.exe", który grzecznie i sprawnie przeprowadził przez cały proces instalacji (tu wielkie dzięki dla mirekk36 ;).
    AVRStudio miałem już zainstalowany, pozostało tylko sprawdzić czy hula i ustawić jakiś skrót do programowania w tym środowisku. Tu napotkałem problem:
    Code:

avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
                Double check connections and try again, or use -F to override
                this check.

avrdude.exe done.  Thank you.

i poświęciłem jakieś dwie godziny na wyszukanie rozwiązania. Głupia sprawa: rozwiązania na internecie nie pasowały do mojego przypadku i już się zastanawiałem jak i gdzie mógłbym wlutować diody zenera przy wtyczce usb... ale potem zobaczyłem (trochę czasu minęło odkąd ostatnio cokolwiek robiłem z tym programatorem), że mikroklocek jest włożony tył na przód... :/ Dwie godziny straciłem, ale najważniejsze że zaczęło hulać.
    Na marginesie napiszę, że ten programik ze stronki khazama http://khazama.com/project/programmer/ jest wygodny jeśli potrzeba zmienić fuse- i lock- bity (jak zmienia się któreś z nich i tak zawsze ma się specyfikację pod ręką, żeby się gdzieś nie walnąć, a tam w przejrzysty sposób przedstawione jest co zmieniasz).
    Osobiście nie chciałem używać do programowania powyższego programiku i pozostałem przy AVRDude (oficjalna stronka http://savannah.nongnu.org/projects/avrdude/ z której można zassać pliki do make'owania pod cygwinem. nie pamiętam skąd mam swoją kopię już zbudowaną, na szybko wyszukałem jakieś wersje pod linkiem: http://tomeko.net/misc.php#USBasp ).
    Wracając, w AVRStudio (w wersji 4bXXX też chyba była taka możliwość) wybieramy Tools->External Tools... Załóżmy, że chcemy zgrać skompilowany projekt .hex na ATMega8. W polu Title wpisujemy co chcemy (ale tak byśmy wiedzieli co dana komenda będzie robiła, np.: ATMega8_program), w polu Command: wpisujemy ścieżkę do avrdude.exe (np. C:\AVRDude\avrdude.exe), w polu Arguments: wpisujemy (dla mojego przypadku USBasp podłączonego do portu usb):
    Code:
    -p m8 -c usbasp -P usb -U flash:w:"$(ItemDir)$(ItemFileName).hex":a -U flash:v:"$(ItemDir)$(ItemFileName).hex":a -e

-p m8 : programowane urządzenie (-p) to ATMega8 (m8)
    -c usbasp : programujemy przy pomocy (-c) programera USBasp (usbasp)
    -P usb : portem (-P) naszego programera jest USB (usb)
    -U flash:w:"$(ItemDir)$(ItemFileName).hex":a : chcemy (-U) zapisać (:w:) w pamięci Flash (flash) plik na którym aktualnie pracujemy ( $(ItemDir)$(ItemFileName) ) tylko, że z rozszerzeniem .hex [prawdopodobnie, nie jestem pewien] plik jest formatu ANSII (:a)
    -U flash:v:"$(ItemDir)$(ItemFileName).hex":a : jak wyżej tylko weryfikujemy (:v:) czy zapisaliśmy to co chcieliśmy
    -e : ale najpierw czyścimy (-e) pamieć naszego uC.

Dla innych klocków zmieniamy przede wszystkim parametr argumentu -p (jak odpalicie AVRDude, gdzieś można zobaczyć jakie mają wartości; np. ATMega16 to m16 ;)
    mario832
    Poziom 17  
    Witam ,Ja zakupiłem programator http://allegro.pl/programator-usb-avr-isp-ii-stk500-stk500v2-kable-i1596767062.html

i problem ze sterownikami podobny.

Rozwiązałem go w taki sposób ,że zainstalowałem Virtual PC i XP Mode na Windows 7 , działa bezproblemowo.

Ale chciałbym zacząć użytkować programator bardziej "normalnie" ,czyli pod czystym WIN7 ,stąd moje pytanie czy biblioteka LIB z podanego BLOGU też zadziała pod ten programator???