Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usbasp + avrdude + windows 7 x64 + podpisy cyfrowe = działa

bamboos 01 Lut 2012 23:48 79562 154
    rakso1313
    Poziom 13  
    Wyczytałem ze polecasz programator na układzie FT232R i jak wcześniej pisałem ze z lutowaniem smd nie za dobrze wiec można ten układ czymś innym zastąpić oraz tak jak zauważyłem tam jest kostka taka jaka ma mój usbasp i jak rozumiem to FT232R podłączam do PC przez USB a kabel 10 pinowy od usbasp podłączam do kostki na FT232R i do usbasp i programuje ?

Czy takie coś będzie dobre ?
    http://www.marcmart.com/ebay/o/OT229/OT229-1m.jpg
    http://www.marcmart.com/ebay/o/OT229/OT229-3m.jpg
    http://www.marcmart.com/ebay/o/OT229/OT229-4m.jpg
    http://www.marcmart.com/ebay/o/OT229/OT229-5m.jpg
    http://www.marcmart.com/ebay/o/OT229/OT229-6m.jpg
  • TermoPasty.pl
    mirekk36
    Poziom 42  
    a jaki procesor masz w swoim usbasp ? Atmega8 ? jeśli tak - to o tyle dobrze się składa że za pomocą tego scalaka FT232R uda ci się zaprogramować procka przy pomocy wersji FREE programu MkAvrCalculator. Sprawdź czy te przejściówki mają wyprowadzone wszystkie wymagane sygnały dla tego spsosobu.
    rakso1313
    Poziom 13  
    Tak atmega 8, wiec tym programatorem z tych zdjęć powinienem zaprogramować usbasp ? Jakie sygnały są potrzebne ? Także czytałem ze mogę takie programowanie zrobić STK500 czy to jest prawda i czy są dobre ?

Poniżej daje linki programatorów jakie znalazłem czy one się nadadzą ? Proszę mnie zrozumieć takie części do programatora wydaj drożej niż kupiony :)

http://www.tupianguanjia.com/bin/3455/avradapter/ft232_ttl_sch.jpg
    http://www.tupianguanjia.com/bin/3455/avradapter/ft232_pcb_silk.jpg
    http://images.tupianguanjia.com/bin/5083/FT232TTL_1.jpg
    http://www.tupianguanjia.com/bin/3455/avradapter/ft232_top.jpg

LUB

http://www.sure-electronics.net/mcu,display/DB-AD003_4.jpg

Albo są tanie tylko ze używają PL2303
    USB 2.0 to RS232 TTL 232 Module Converter PL2303 +cable
    Pepisak
    Poziom 10  
    Witam, posiadam W7 Pro x64. Po podłączeniu USBasp do portu USB, zostaje on wykryty jako "Unkown Device". No i niestety w żaden sposób nie jestem w stanie zainstalować programatora... Ktoś spotkał się z takim problemem?

Posiadam inny komputer z zainstalowanym W7 Pro x32, i po podłączeniu wykrywany jest jako USBasp. No i instalacja przebiega bez problemu.

Pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
    mirekk36
    Poziom 42  
    A spróbowałeś chociaż przeczytać porady w tym całym wątku ? bo coś czuję, że nie skoro pytasz czy ktoś spotkał się z tym problemem. Pełno ludzi się spotkało ale też każdy już dawno przeczytał odpowiedź jak sobie z tym poradzić - czyli to co w linku poniżej i to co powtarzam już chyba po raz 10ty w tym całym wątku:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/wszystko-o-usbasp.html
    rakso1313
    Poziom 13  
    Tak jak powyżej po przeczytaniu wszystko będzie jasne.

Polecam czytać i szukać a jak już oczy łzawią od czytania i się dalej nic nie znajdzie to w tedy zadawać pytania :D Mnie to tez się dotyczy bo sam jak czegoś nie wiem szukam na chwilkę i zaraz tworze nowy temat hehe :D
    Pepisak
    Poziom 10  
    No właśnie przeczytałem, ale nie zauważyłem żeby ktoś pisał, że wyświetla mu programator jako "nieznane urządzenie".
    Ogólnie, stronę którą mi podałeś także przejrzałem ale niestety sposób instalacji sterowników jaki na niej jest podany także mi nie działa.

Po wstawieniu wartości "na sztywno" przy próbie instalacji sterownika wyświetla błąd:

rakso1313
    Poziom 13  
    Sam używam usbasp na win7 64bit ultimate i aż takich problemów nie miałem zaraz jak mi się przypomni co ja zrobiłem aby zainstalować usbasp to napisze tez miałem mały problem.
    I właśnie mi się przypomniało ze tydzień temu miałem remont systemu i wszystko poszło się paść wiec biorę się do roboty jak mi się uda zainstalować to napisze co i jak zrobiłem :)
    Pepisak
    Poziom 10  
    Ok, to jeszcze powiem że nie mam wersji ultimate tylko profesional. Jest to wersja angielska (ale to wpływu raczej nie ma).
    rakso1313
    Poziom 13  
    No kolego nie wiem co ty robisz ale mi to zajęło około 5min (nie oglądałem filmiku przewinąłem bo tyle razy oglądałem ze znam go na pamięć :) )

A tak w ogóle to ty oglądasz ten filmik? Opisz dokładnie co robisz krok po kroku :)

moja instalacja wygląda tak jak na filmiku pobieram ta paczkę odpalam inf-wizard.exe wybieram z listy usbasp instaluje sprawdzam menadżer urządzeń i wszystko gotowe ;)

FILMIK ---> http://www.atnel.pl/filmy/usbasp/usbasp-win7-driver.html
    Pepisak
    Poziom 10  
    A u Ciebie też jak podłączysz programator to wykrywa go jako "nieznane urządzenie"? Czy wykrywa jako "USBasp" od razu?
    rakso1313
    Poziom 13  
    Pepisak napisał:
    Ok, to jeszcze powiem że nie mam wersji ultimate tylko profesional. Jest to wersja angielska (ale to wpływu raczej nie ma).

Niema różnicy :)
    Pierwsze wykrywa jak nieznane a potem po instalacji wygląda tak:

Dodano po 3 [minuty]:

A wyślij jakiego masz usbasp i skąd :) Fotki.
    rakso1313
    Poziom 13  
    Format to jest najprostsza rzecz którą można zrobić może poszukaj jeszcze, jak będę miał czas to ci pomogę szukać wiedza mi nie zaszkodzi :)
    A format odłóż chyba ze masz świeży system twój komputer twoja decyzja ja tylko robię format co tydzień żartuje tylko w konieczności sprawdź sterowniki poszukaj.
    gavron04
    Poziom 21  
    czasem nie masz tego problemu co ja kiedyś miałem ? taki sam jak Twój, podpinam a tu nieznane urządzenie - ale to igorplug, musiałem dodać 2 diody do daty + i - 3v6.

Tam gdzie CI dziala to masz stacjonarnego czy lapka? i w tym drugim jak ?

Na schemacie tego Twojego usbasp są te diody prostownicze?
    rakso1313
    Poziom 13  
    Moze dlatego? Bo w moim usbasp to ja już mam te diody oryginalnie wlutowane :) A o takim problemie z tymi diodami jest tematów tyle co pszczół w ulu :)
    mirekk36
    Poziom 42  
    Pepisak napisał:
    No właśnie przeczytałem, ale nie zauważyłem żeby ktoś pisał, że wyświetla mu programator jako "nieznane urządzenie".
    Ogólnie, stronę którą mi podałeś także przejrzałem ale niestety sposób instalacji sterowników jaki na niej jest podany także mi nie działa.

Po wstawieniu wartości "na sztywno" przy próbie instalacji sterownika wyświetla błąd:

to nie o to chodzi, że wykrywa jako nieznane urządzenie - bo mogłoby tak być - gorsze jest to w twoim przypadku, że to wykryte urządzenie nieznane ma:

PID = 0x0000
    VID = 0x0000

a powinno być dla USBASP:

PID = 0x05DC
    VID = 0x16C0

skoro tak nie jest - to rzeczywiście pomyśl być może o reinstalacji Windows bo chyba się coś mocno namieszało skoro pokazują się wartości 0x0000 .... A zakładam, że sam USBASP jest w pełni sprawny skoro piszesz, że na innym kompie działa bez problemu....

druga sprawa - ciekawy jestem jaki firmware ma wgrany twój USBASP - czy przypadkiem nie tą starszą wersję i być może przez to są problemy - no ale wypadałoby żebyś powiedział - skoro pisałeś że na drugim kompie działa - jaki tam miałeś Windows i czy też był to Win7

Reasumując - urządzenie może być wykryte nawet jako unknown device - ale nie może mieć PID oraz VID = 0x0000 rozumiesz ? bo to może wskazywać że coś jest nie tak (może domyślam się tylko)

1. albo z samym windowsem i być może trzeba go przeinstalować
    2. albo z portem USB ??? próbowałeś na kilku różnych portach wpinać kabel programatora ?
    3. a może stary firmware - no ale to jeśli na tym innym kompie działało ci to pod Win XP .....

podaj zatem te dodatkowe informacje i spróbuj podjąć kroki o jakich pisałem

aha i sprawdź sobie czy jak podpinasz usbasp do tego innego kompa - że na pewno widzisz tam właściwe PID oraz VID
    Pepisak
    Poziom 10  
    Cytat:

to nie o to chodzi, że wykrywa jako nieznane urządzenie - bo mogłoby tak być - gorsze jest to w twoim przypadku, że to wykryte urządzenie nieznane ma:

PID = 0x0000
    VID = 0x0000

a powinno być dla USBASP:

PID = 0x05DC
    VID = 0x16C0

Tak zrozumiałem już to. Po podłączeniu pod W7 32bit PID oraz VID wynoszą tyle co powinny wynosić, natomiast pod W7 64bit są zera.

Cytat:

skoro tak nie jest - to rzeczywiście pomyśl być może o reinstalacji Windows bo chyba się coś mocno namieszało skoro pokazują się wartości 0x0000 .... A zakładam, że sam USBASP jest w pełni sprawny skoro piszesz, że na innym kompie działa bez problemu....

Nic nadzwyczajnego nie działo mi sie nigdy z systemem, reinstalacja była pół roku temu. Możliwe jednak że coś się stało... Póki co jestem na etapie szukania klucza bo gdzieś go posiałem... Tak jak wcześniej pisałem USBasp działa na innym komuterze.

Cytat:

druga sprawa - ciekawy jestem jaki firmware ma wgrany twój USBASP - czy przypadkiem nie tą starszą wersję i być może przez to są problemy - no ale wypadałoby żebyś powiedział - skoro pisałeś że na drugim kompie działa - jaki tam miałeś Windows i czy też był to Win7

Nie wiem jaki jest wgrany firmware ponieważ programator kupiłem
    Code:
    http://protech-micro.pl/Programator-AVR-ISP-USB-63.html
    i nic w nim nie zmieniałem. Na stronie są nowsze wersje firmware do wgrania. Są to pliki hex, więc podejrzewam że potrzebuje innego programatora żeby to wgrać.

Cytat:

1. albo z samym windowsem i być może trzeba go przeinstalować
    2. albo z portem USB ??? próbowałeś na kilku różnych portach wpinać kabel programatora ?
    3. a może stary firmware - no ale to jeśli na tym innym kompie działało ci to pod Win XP .....

1. Przeinstaluje jak znajde klucz, wtedy dam znać czy coś sie zmieniło
    2. Próbowałem na kilku portach, rezultat taki sam
    3. Programator działał bez problemu początkowo na W Vista 32 bit, potem na W7 32 bit.

Cytat:

aha i sprawdź sobie czy jak podpinasz usbasp do tego innego kompa - że na pewno widzisz tam właściwe PID oraz VID

Widze właściwe PID oraz VID

Pozdrawiam

Po reinstalacji systemu (na ten sam czyli W7 Pro SP1 x64) brak zmian. W dalszym ciągu PID oraz VID to 0x0000.

Jak myślicie, zmiena firmware w programatorze może pomóc?
    Pepisak
    Poziom 10  
    Witam, dalej się męczę z tym nieszczęsnym programatorem... Przeinstalowałem system na W7 32bit dalej nie działa!!! (przypomne, że na innym komputerze programator instaluje sie bez problemu). Pożyczyłem od znajomego identyczny programator i także ten pozyczony programator nie działa.

Próbowałem nawet pod linuksem. Po zainstalowaniu wszystkiego co potrzebne podczas próby wgrania programu do mikrokontrolera avrdude wyświetla komunikat: "avrdude: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc". Oczywiście probuje wgrać jako root.
    Ogólnie po podłączeniu programatora do portu usb komenda lsusb zwraca:

Code:
    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
    Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
    Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
    Bus 001 Device 003: ID 0cf3:3005 Atheros Communications, Inc.
    Bus 001 Device 004: ID 058f:a014 Alcor Micro Corp.
    Bus 002 Device 003: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port Mouse

Także tak jakby nie widział programatora. To samo sie dzieje z pożyczonym programatorem.

Czy ktoś ma może jakąkolwiek sugestię co może być nie tak? Brak mi już pomysłu co zrobić...
    rakso1313
    Poziom 13  
    Cytat:
    Przeinstalowałem system na W7 32bit dalej nie działa!!!

A mówiłeś ze pod 32bit działa tylko ze masz problem z 64bit ????
    Pepisak
    Poziom 10  
    Pod 32 bity działa ale na innym komputerze. Na tym co chce zainstalować obecnie na w7 32bit nie działa.
    rakso1313
    Poziom 13  
    Aha już rozumiem sory za zamieszanie :)
    atom1477
    Poziom 43  
    To chyba to co myślałem okazuje się prawdopodobne: to jest błąd sprzętowy.
    mirekk36
    Poziom 42  
    atom1477 napisał:

Dlatego też pisałem wcześniej, żeby kolega sprawdził ten USBASP na innych gniazdach USB w kompie. Ale z drugiej strony kolega pisał zdaje się, że ma inne urządzenia podłączone do USB i one działają - to wtedy musiałby być jakiś super dziwny problem sprzętowy, że nie działa tylko z tym programatorem.

Z trzeciej zaś strony, na stronie twórców bibliotek V-USB a przecież o nie oparty jest USBASP, jasno i wyraźnie piszą, że nie biorą odpowiedzialności za ew przypadki niezgodności V-USB ze standardem USB i możliwe przypadki, że nie będzie to działać nawet jeśli ktoś wykupił licencję komercyjną V-USB.

No chyba że mi się coś pomyliło że kolega podłączał i testował inne urządzenia USB. A może po prostu w setupie komputera ma coś nieteges ustawione odnośnie USB ? ;)
    rakso1313
    Poziom 13  
    Cytat:
    A może po prostu w setupie komputera ma coś nieteges ustawione odnośnie USB ? Wink

Tez tak myślę. A próbowałeś może podpinać usbasp do innego kompa z WIN 7 64bit ?
    atom1477
    Poziom 43  
    mirekk36 napisał:
    atom1477 napisał:

Dlatego też pisałem wcześniej, żeby kolega sprawdził ten USBASP na innych gniazdach USB w kompie. Ale z drugiej strony kolega pisał zdaje się, że ma inne urządzenia podłączone do USB i one działają - to wtedy musiałby być jakiś super dziwny problem sprzętowy, że nie działa tylko z tym programatorem.

Mi chodziło o problem sprzętowy a programatorze a nie w kompie.
    Na moje oko poziomy napięć są nieodpowiednie. Np. diody Zenera na nieodpowiednie napięcie.
    mirekk36
    Poziom 42  
    atom1477 napisał:

Mi chodziło o problem sprzętowy a programatorze a nie w kompie.
    Na moje oko poziomy napięć są nieodpowiednie. Np. diody Zenera na nieodpowiednie napięcie.

Ok, ale pisał też że programator bez problemu działa mu na innych kompach i że zmieniał diody zenera zdaje się.

Dodano po 7 [minuty]:

A nie - nie pisał o diodach - kupił go na aukcji - no to rzeczywiście - prawdopodobnie siedzą tam diody zenera 3,6V a myślę że zmiana ich na 3,3V załatwiłaby sprawę ;)
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    No powiem coś ciekawego kolegom, że problem sprzętowy USB z PC jest możliwy.
    Mamy sobie analizator stanów logicznych (http://diy.elektroda.eu/uniwersalna-plytka-analizatora-logicznego/) i komputer z płytą główną P7P55D. Podpinamy układ do PC (systemy: Win7x64, WinXPx86, Ubuntu10.04x64) i jest rozpoznawane zawsze jako urządzenie raportujące błąd - komputer nie odczytuje nawet vid/pid. Dla odmiany ten sam układ na laptopie pod Win7 działa bez problemu, dodatkowo jak podepnę ten układ do mojego PC nie bezpośrednio, ale poprzez hub-USB to już działa normalnie. Jakieś propozycje inne niż problem sprzętowy?
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  
    U mnie też nie działa ten wynalazek.
    Mam niestety beznadziejny windows 7 64bit i laptopa, który nie nadaje się do normalnego użytkowania. Próbowałem wszystkiego i cały czas komunikat unknovn device.
    Straciłem cierpliwość i odpuściłem sobie ten pseudo programator. Może za 15 lat ktoś zrobi programator działający na usb równie bezproblemowo jak teraz programatory na lpt.
    Programator kupiony na allegro poszedł do kosza bo taki sam problem, programator omawiany w tym wątku, który sam wykonałem również.
    Dziwne że nie rozpoznaje go laptop z win 7 i taki sam efekt jest na stacjonarnym z win xp professional sp3.
    To ni ejest wina komputera, tylko niedopracowanych sterowników i wsadu.
    Pozostanę przy komputerze z lat 90tych i programatorze na złączu LPT.
    Pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    MICHAŁ6201 napisał:

To ni ejest wina komputera, tylko niedopracowanych sterowników i wsadu.

Kolega raczy sobie żartować .... to że trafił ci się ZONK z alledrogo to nawet nie dziwne, bo jakbyś przeszukał samą elektrodę to byś zauważył że co któryś wątek to właśnie temat w którym okazuje się że super sprzedawca z alledrogo: sprzedał, zapomniał i telefonu nie odbiera. Oczywiście że często poza wadą fizyczną to wina wsadu bo wgrywają jakiś szmelc ... ale sterowniki i sposób ich instalacji który ja podałem ZAWSZE DZIAŁA jeśli programator jest OK - i ja za to ręczę głową. Zatem pretensje możesz mieć do sprzedawcy a nie do programatora USBASP jako takiego ;)