Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty syntezator, pomysły, schematy, porady...

ganiaczniedoganiacz 01 Cze 2009 18:58 5946 4
  • #1 01 Cze 2009 18:58
    ganiaczniedoganiacz
    Poziom 10  

Chciałbym zrobić prosty syntezator żeby można było wytworzyć ciekawe brzmienia typu SAW najlepiej by było żeby miał 2 oscylatory i ADSR itd. ale bez przesady żeby się zbyt nie rozbudowywać. Mam w tym małe doświadczenie i chciałbym się po malutku doszkolić. Prosił bym o schematy porady itp. żebym mógł coś ciekawego zbudować.:D

PS:
    Trochę tworzę muzykę i fajnie by było we własnej muzyce zastosować własny sprzęt. Z góry thx. :D

0 4
  • #2 01 Cze 2009 20:31
    Ronin64
    Poziom 35  

Jako fan Commodore 64 polecam Ci ten komputer ze względu na układ SID 8580 :) Tutaj masz próbkę możliwości tego układu http://soasc.dirtcellar.net/ Może te tematy będą pomocne też https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1230069.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1277196.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352652-0.html i ta strona http://www.musicfromouterspace.com/analogsynth.php?page=ANALOG

0
  • #3 07 Cze 2009 19:57
    ganiaczniedoganiacz
    Poziom 10  

W sumie to teraz znalazłem fajny projekt, słyszałem jego brzmienie i chcę się dowiedzieć jak to zmontować:
    1.Oscylator (Waveform (sine,saw), mode (single, double, superwave))
    2.Filter (Cutoff, Resonance)
    3.Filter evenlope ADSR
    4.AMP evenlope ADSR
    5.Delay (level, feedback)
    6.coś do zmiany oktawy żebym nie musiał budować wielkiej klawiatury

jak tego nie da się zrobić to proszę mi przybliżyć o co chodzi
    wyłapałem to jak bawiłem się wtyczką vst i z niej wybrałem to co najważniejsze.

no i może opis układów scalonych jakich byście użyli itd.
    gdzieś na forum widziałem np. opis małego układu scalonego ADSR

0
  • #4 15 Cze 2009 19:22
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

A może byś pokazał ten projekt, bo tak to ciężko rozmawiać:

ENVELOPE (nie EVENLOPE) - obwiednia (tu dźwięku)

Z jednym generatorem to słabo brzmi, bo nie możesz uzyskać efektu dudnień (daje taki fajny tłusty dźwięk).

Przeważnie generatory syntezatorów analogowych generują (w danej chwili jeden):

- przebieg trójkątny symetryczny (w barwie zbliżony do lekko odkształconej sinusoidy)
    - przebieg piłokształtny
    - przebieg prostokątny symetryczny
    - przebieg impulsowy o regulowanej szerokości impulsu (np. od 50% do
    95%)

jako dodatkowe mogą być wytwarzane równolegle sygnały o oktawę i 2 oktawy niższe (prostokątne) z możliwością mieszania w proporcjach

dodatkowe możliwości:

- modulacja wypełnienia impulsu zewnętrznym sygnałem napięciowym
    - możliwość synchronizacji przebiegów (wcześniejsze zerowanie piły sygnałem z drugiego generatora)
    - przeważnie generator ma wejście napięciowe sterowania częstotliwością:
    standardowo 1V/oktawę (zależność wykładnicza, przyrost napięcia o 1V daje podwojenie częstotliwości wyjściowej.

W syntezatorze jest zwykle montowane 2 lub 3 takie generatory z możliwością ich rozstrajania.

Sygnały z generatorów wchodzą na mikser mieszający je w odpowiednich proporcach, dodatkowe wejście miksera pozwalają dodać sygnał z generatora szumów lub źródła zewnętrznego.

Sygnał z miksera wchodzi na filtr przestrajany z możliwością regulacji jego dobroci (zawężenie pasma przepustowego aż do samowzbudzenia filtru).
    Częstotliwość odcięcia filtru może być modulowana generatorem przebiegów czasowych ADSR, generatora małych częstotliwości LFO i sygnału napięciowego z klawiatury (śledzenie częstotliwości sygnału).

Sygnał z filtru wchodzi na wzmacniacz regulowany napięciem. Napięcie to może być sumą sygnału z generatora ADSR i np. LFO (uzyskanie efektu tremolo).
    A potem to juz tylko regulator poziomu wyjściowego i do odbiorcy ;)

W niektórych modelach montuje się linię opóźniająca pozwalającą uzyskanie prostych efektów typu: flanger, chorus, delay (opóźnienie), echo.

Generator LFO ma zwykle kilka kształtów przebiegów: trójkąt, piła prostokąt i zakres częstotliwości od 0.1Hz do 30Hz

Generator ADSR jest wyzwalany sygnałem z klawiatury i generuje przebiegi Ataku (Attack) i Opadania (Decay) do poziomu podtrzymania (Sustain) w czasie gdy klawisz jest wciśnięty i zaniku końcowego od poziomu S do 0 (Release):

Przeważnie czasy A,D i R są z zakresu 2ms do 10s (w przypadku parametru Decay ten czas uzyskuje się dla S=0)
    Poziom podtrzymania S od 0 do 100%.

W układach z cyfrową syntezą obwiedni ilość segmentów części początkowej obwiedni jest większa i generator jest np. 6 parametrowy co pozwala uzyskanie większej ilości efektów.

Wszystko zależy jak skomplikowanych chcesz budować układ ?

0
  • #5 23 Lip 2011 19:17
    ganiaczniedoganiacz
    Poziom 10  

Temat zamknięty podarowałem sobie ;P

0
  Szukaj w 5mln produktów