Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM Lenovo N100 3000 - brak ładowania baterii

inqo 02 Cze 2009 07:42 4610 11
  • #1 02 Cze 2009 07:42
    inqo
    Poziom 9  

Witam,
    Mam Lenovo N100 3000; klawiatura została lekko zalana; po rozebraniu laptopa widać było ślady zlokalizowane w obrębie przyłącza do płyty od gniazda zasilającego-soczek czy cokolwiek mój chrześniak pił nad klawiaturą spłynęło po niej nie mocząc innych układów (oczywiście nie twierdzę że w konsekwencji nie oddziaływało to zalanie na inne podzespoły);
    Efekt przed rozkręceniem był taki jakby brakowało mocy zasilaczowi; uruchamiał się tylko z włożona baterią (naładowaną!) i mimo wszystko poziom energii baterii spadał. Bateria się nie ładowała. Po oczyszczeniu płyty do tego stworzonym przeparatem wygląda to następująco: Laptop sie uruchamia bez baterii, czasem nie i wtedy należy docisnąć płytę główną w miejscu zalania (może utleniły się luty?) baterii nie ładuje/ładuje 1% na godzinę/wręcz spada poziom baterii;
    oddałem sprzęt do serwisu w Gdańsku zajmującego się naprawianiem elektroniki laptopów po zalaniu itp.; słyszę diagnozę że ściągają mostek południowy bo on jest uszkodzony, naprawa będzie kosztować 400zł!
    Ja na to czy ma serwisant ma na myśli mostek południowy chipsetu płyty głównej? i jaki to ma związek z ładowaniem? Serwisant twierdzi że ma, że odpowiada za wszystko; Prawda?
    Secundo to czy jest możliwe że to nie jest standardowy mostek południowy dla płyty intela? Że trzeba go aż sprowadzać? Myślę że zażądam ekspertyzy na piśmie.

Moderowany przez mat_ed:

Tytuł zmieniłem na regulaminowy.

0 11
  • #2 02 Cze 2009 09:13
    GPScenter
    Poziom 13  

Proponuje prze lutować miejsce zalania w celu likwidacji tlenków i sprawdzić dokładnie co trzeba docisnąć. Mostek jest jak najbardziej standardowy i nawet go Ci nie wymienią tylko prze lutują lub przekulkują (w co wątpię) -zależy gdzie to dokładniej naprawiasz w Gdańsku
    Jednak zacząłbym od sprawdzenia przetwornic. Jak najbardziej może to być mostek południowy.

0
  • #3 02 Cze 2009 10:53
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:
    ... Laptop sie uruchamia bez baterii, czasem nie i wtedy należy docisnąć płytę główną w miejscu zalania ...

Co może wskazywać na to, że serwisant ma rację z wymianą mostka.

0
  • #4 05 Cze 2009 19:55
    inqo
    Poziom 9  

A więc; serwis stwierdził że to jednak przetwornica. Wymienił 3 scalaki na przetwornicach i odesłał mi, koszt to 375zł z przesyłką.
    Serwis to Meritum.
    Zanim mi go jednak wysłał poprosiłem o upewnienie się że bateria na pewno jest ładowana. Zadzwoniłem po godzinie i serwisant twierdzi że się nie ładuje. Oszczędzę Wam rozwijania fabuły; wyszło na to że serwis wymienił 3 scalaczki bez uzgodnienia ze mną, nie zapytał czy się zgadzam na taką wymianę; nie sprawdził ładowania, dopiero na moje żądanie. Na moje słowa że w takim razie co to za usługa naprawy ładowania, za 375zł gdzie bateria nie jest ładowana. Gdybym wiedział że nie zostanie naprawiony sprzęt nie bawił bym sie w wysylkę tylko zainwestował bym w płytę z allegro, były po 500-600zł.
    Serwis przysłał mi laptopa wmawiając mi że bateria jest padnieta bo jest zasialnie na ładowaniu. Jeśli tak jak twierdzę że jest nowa oryginalna to padła magistrala SMBUS... i że serwis nie mógł przewidzieć takiego uszkodzenia; naprawił to co było niezbędne.
    Czy jeśli SMBUS była by uszkodzona czy mógłbym odczytać informacje o baterii np. z programu Battery info?
    IBM Lenovo N100 3000 - brak ładowania baterii
    Otworzyłem nową baterię... napięcie się nie zmienia na żadnym pinie po podłączeniu do zasilacza. Macie jakieś pomysły? Jestem zdesperowany.

0
  • #5 05 Cze 2009 20:17
    Afcht
    Poziom 30  

Pad ci od przeciążenia(zwarcia) układ ładownia(sterownik) nowy to ok 40zł.

Moderowany przez mat_ed:

Część oczerniającą serwis usunąłem. Post był raportowany.

0
  • #6 06 Cze 2009 12:07
    inqo
    Poziom 9  

Dzieki za info. Tak z ciekawosci ile moga kosztowac takie scalaki na przetwornicy? Gdzie i jaki mozna dostac sterownik ladowania?
    I najważniejsze; jak można serwisowi udowodnić że smbus jest sprawna? Może program który odczytuje info o baterii wystarczy?

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Dodam, że jak otworzyłem baterię to trochę ogniwa podładowałem prądem 0.5A na parę ogniw przez 10 min, wskaźnik baterii nadal pokazuje 0%, z baterii się nie uruchamia-wskaźnik baterii świeci wtedy na żółto; jak uruchomię komputer na zasilaczu i odłączę zasilacz to komputer działa.

0
  • #7 06 Cze 2009 17:14
    krisos

Poziom 13  

A czy kolega zdaje sobie sprawę, że takie otwieranie baterii może skończyć sie pożarem ?? mam spore doświadczenie w tym temacie i naprawdę szczerze odradzam grzebania w elektronice baterii, poza tym magistrala SMBUS może wysyłac informacje, ktore program pokaże, niemniej jednak nie musza być one prawdziwe. To naprawdę złożony temat i latami dochodzi się do pewnych wniosków. Proponuję koledze kupić dobrą oryginalną baterię a tą otwieraną oddać do recyclingu.

Dodano po 9 [minuty]:

Do kolegi Radek2007
    Sorry, musiałem to skomentować,
    cyt. "Pad ci od przeciążenia(zwarcia) układ ładownia(sterownik) nowy to ok 40zł."

Jaki sterownik i jakie 40zl ??? Skąd kolega ma takie informacje wyssane z palca ... Po pierwsze to nie sterownik bo to nie pralka lecz bardzo zaawansowany układ ładowania (PWM)
    po drugie koszt takiego jednego scalaka to zakup 55USD i można je ściągnąć wyłacznie przez "chińczyka" ... Do tego należy doliczyć transport. jeśli kolega ma dojście do NOWYCH scalaków w tej cenie 40zł to biorę 30szt bez zastanowienia :-)
    Pozdrawiam i kolejnym razem proszę się zastanowić, co się wypisuje ... poza tym ciekaw jestem czy ta owa firma Meritum nie pozwie pana do sądu za takie opinie.

0
  • #8 06 Cze 2009 18:11
    Afcht
    Poziom 30  

Witam,co do firmy to pomyliłem nazwy chodziło mi o inną (nie ważne jaką) wiec sorki.

Napisałem swoimi słowami sterownik (układ ładowania PWM).

Pisze nowy bo miałem podobny problem,i znajomy mi sprowadził 2szt tego(układu ładowania PWM) co z przesyłką zapłaciłem 150zł (z zagranicy) z pół roku temu.

Co do baterii to strach ją teraz trzymać w laptopie bo ci zwarcie zrobi i spali na proszek laptopa wiem bo miałem taki przypadek :D

0
  • #9 06 Cze 2009 18:20
    inqo
    Poziom 9  

krisos napisał:
    A czy kolega zdaje sobie sprawę, że takie otwieranie baterii może skończyć sie pożarem ?? mam spore doświadczenie w tym temacie i naprawdę szczerze odradzam grzebania w elektronice baterii, poza tym magistrala SMBUS może wysyłac informacje, ktore program pokaże, niemniej jednak nie musza być one prawdziwe. To naprawdę złożony temat i latami dochodzi się do pewnych wniosków. Proponuję koledze kupić dobrą oryginalną baterię a tą otwieraną oddać do recyclingu.

Nonsens; nie grzebałem w elektronice bo na tym się aż tak nie znam. tworzyłem jedynie puszkę obudowy baterii. Podładowanie było bezpieczne; jako że pojawiła się koncepcja że ogniwa po długim leżeniu kilka miesięcy, mogą się nadmiernie rozładować i procedura ładowania może się nie rozpocząć. To jest zupełnie nowa bateria, otrzymana w ramach wymiany baterii;
    doładowanie polegało na przyłożeniu bezpiecznego pradu, 250mA na ogniwo. Ogniwa były podładowywane parami. Przyłożone napięcie oscylowało w okolicach 3.7V żeby nie podać za dużego napięcia na elektronikę. Doładowywanie odbyło się bez rozłączania jakichkolwiek połączeń. Próby pomiaru napięcia były nie na płytce elektroniki baterii ale na pinach złącza baterii. Po tej próbie bateria została złożona i przetestowana w innym lenovo. Bateria się ładuje i co ciekawsze dane o baterii poprzez smbus w drugim laptopie są takie same jak w moim i vice versa innej baterii. Co wskazuje jednak na prawdziwość tych danych i w konsekwencji na sprawną wymianę informacji via smbus.

0
  • #10 06 Cze 2009 18:25
    Afcht
    Poziom 30  

Czy w drugim laptopie bateria pracuje/ładuje prawidłowo?

0
  • #11 06 Cze 2009 19:07
    inqo
    Poziom 9  

radek2007 napisał:
    Co do baterii to strach ją teraz trzymać w laptopie bo ci zwarcie zrobi i spali na proszek laptopa wiem bo miałem taki przypadek :D
    zbytnio nie dramatyzujesz? :D Owszem były wadliwe ogniwa SONY, między innymi z tego powodu skorzystałem z programu wymiany baterii dokładnie tuż przed zalaniem... W tej baterii nie wiem jak poprzedniej są czujki termiczne przy każdym ogniwie.

Dodano po 1 [minuty]:

radek2007 napisał:
    Czy w drugim laptopie bateria pracuje/ładuje prawidłowo?

Tak, całkowiecie normalnie. Baterię i SMBUS trzeba wykluczyć.

Dodano po 37 [minuty]:

Wiecie Panowie nie będę sie denerwował; rozmawiałem diś z jednym z właścicieli serwisu, jak najbardziej wyraża chęć dokończenia tematu i nie twierdzi że coś nie zostało przeoczone. W poniedziałek myślę że się dogadamy, w końcu o Meritum słyszałem wcześniej same dobre opinie, w końcu im powierzyłem sprzęt (a szukałem kilka miesięcy).
    Po prostu złożę reklamację usługi. W zgłoszeniu serwisowym było jasno że nie ładuje. :) Pozdrawiam wszystkich.

0
  • #12 08 Cze 2009 22:44
    krisos

Poziom 13  

doładowanie polegało na przyłożeniu bezpiecznego pradu, 250mA na ogniwo. Ogniwa były podładowywane parami. Przyłożone napięcie oscylowało w okolicach 3.7V żeby nie podać za dużego napięcia na elektronikę.

Człowieku ... ogniwa ładuje się na odłączonej elektronice (odłacza się ją w pewnej specyficznej kolejnosci minus, cele, zasilanie itp) ... i wtedy mozna "podrywać ogniwa" ... Nie wierzę aby ta bateria to przeżyła ponieważ kontroler w baterii wykryje różnicę na celach i zabezpieczy ją wpisem do eepromu, są nawet pewne modele, które popełniają samodestrukcji. Naprawdę zalecam poczytać troszkę a potem kombinować. Wiem jak wyglada pożar z takiej baterii. To dla Twojefgo bezpieczenstwa. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów