Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie napięciem ujemnym poprzez sygnał TTL

Miiraz 02 Cze 2009 11:11 1402 3
 • #1 02 Cze 2009 11:11
  Miiraz
  Poziom 10  

  Problem dotyczy wyzwalania lasera ekscymerowego z poziomu "kostki" National Instruments lub dowolnego źródła sygnału TTL (wydajność prądowa do 6mA). Laser ekscymerowy wyzwala się się ujemnym napięciem 12V. Sygnał musi być dość silny. Rezystancja wejściowa to jak podaje producent "poniżej 50 ohm".

  Próbowałem to zrobić na tranzystorze PNP BD136 w układzie wspólnego emitera, ale niestety takie rozwiązanie strasznie się grzeje. Odwrócenie fazy w układzie powoduje że przez większość czasu tranzystor jest włączony. Według symulacji w Spice (nie lubię symulować układów, ale czasem to najszybsze rozwiązanie) wyszło mi, że dla 50 Ohm opornik na kolektorze w układzie WE powinien wynosić 3Ohm (!). I wtedy popłynie prąd 3 A. Niestety jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę analogową i dopiero się jej uczę. Nie chciałem stosować przekaźnika, ze względu na częstotliwość pracy i zakłócenia (czas repetycji impulsów to 10 ms), a nie wiem czy optoizolacja będzie wystarczająco szybka (zbocze ma mieć maksymalnie 20 ns). Niestety nie mogę sobie tak po prostu wziąć lasera i popróbować "w domu" różnych , ale to już inna sprawa.

  Prosiłbym o jakąś wskazówkę, jak sterować napięcie ujemne sygnałem TTL.

  0 3
 • #2 02 Cze 2009 13:19
  twazny
  Poziom 26  

  Przeglądnij schematy translatora poziomów TTL > ECL.

  0
 • #3 02 Cze 2009 15:13
  marekzi
  Poziom 38  

  Nie jestem pewien, czy rozumiem problem.
  Masz sygnał TTL (dodatni), który chcesz przekształcić na sygnał -12V o dużej wydajności prądowej? (klucz włączający zasilanie -12V)?
  Jeśli tak to chyba nie obejdzie sie bez odwrócenia fazy - najpierw pnp steruj przez opornik w bazie, kolektor do -12V przez opornik rzędu 1k, z tego opornika steruj pnp z opornikiem rzędu 1k w bazie, kolektor do -12V, z emitera masz wyjście. Zastosuj dobre przełącznikowe tranzystory typu np. 2N2368, 2N2894 bo chodzi o czasy przełączania.
  Aha, nic nie piszesz jak wygląda ten sygnał TTL - ma stany tylko formalnie TTL (jedynka ma 2V) czy jedynka ma ok.5V? - jeśli jedynka ma mniej niż 5V to trzeba najpierw ja do takiego stanu doprowadzić

  0
 • #4 02 Cze 2009 21:43
  Miiraz
  Poziom 10  

  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Obecnie zastosowałem inną metodę, być może zadziała. Sprawdziłem ją na oscyloskopie z obciążeniem 100Ω i jutro wypróbuję ją z laserem.

  Podłączam sygnał przez 1 kΩ do bazy tranzystora. Układ działa we wspólnym emiterze. Opornik podłączony do kolektora ma 4,7kΩ.Sygnał pomiędzy kolektorem i opornikiem prowadzi do kondensatora 300nF połączonego szeregowo. Za nim podłącza się obciążenie. Dzięki temu dostajemy ujemne "szpilki" o amplitudzie 12V.
  Jeśli przy innym obciążeniu pojawią się oprócz szpilek ujemnych także jakieś wartości dodatnie (po przełączeniu tranzystora), to należy zwiększyć opornik na kolektorze.

  Zobaczymy jak to zadziała.

  0