Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z cewkami sprzężonymi - metoda oczkowa

02 Cze 2009 16:49 5882 1
 • Poziom 9  
  Witam,
  Na ćwiczeniach z TO miałem zadanie, do którego rysunek zawarłem w przytoczonym niżej pliku. Jednym z zadań było ułożenie macierzy do metody oczkowej (impedancje, prądy, wymuszenia napięciowe).
  Przy wyznaczaniu impedancji własnej oczka patrzę, czy sprzężone cewki są sprzężone dodatnio, czy ujemnie, patrząc na to, czy prąd przez obie cewki wpływa/wypływa przez te same zaciski(?) (symbole), czy też różnie. Jak różnie, to sprzężenie jest ujemne, jak tak samo to dodatnie.
  Zapisuję to w macierzy jako ±2jωM (+ gdy dodatnie).
  Problem pojawia się, gdy próbuję zrozumieć, czym sugerować się przy zawieraniu sprzężeń na pozycji impedancji wspólnej obu oczek. Na przykładzie jedna cewka jest sprzężona z dwiema z oczka A oraz z jedną z oczka B. Gdybym miał patrzeć na to, jakie sprzężenia z tą cewką wywołują osobno prąd Ia oraz Ib, znaki powinny być inaczej niż w macierzy pod rysunkiem (-jωM23, +jωM35*; tak jak jest na rysunku było na ćwiczeniach). Jak zatem rozwiązać tę kwestię, czym się sugerować?

  Zadanie z cewkami sprzężonymi - metoda oczkowa

  Pozdrawiam,
  BioZ

  * - prąd Ia w oczku A czyni sprzężenie M13 ujemnym, M23 ujemnym, a prąd Ib w oczku B czyni sprzężenie M35 dodatnim.
 • Poziom 20  
  Witam,
  przedstawiony obwód ze sprzężeniami magnetycznymi jest obwodem jednospójnym i trójgałęziowym w swych węzłach - co pozwala (w znany i prosty sposób) pozbyć się owych sprzężeń magnetycznych pomiędzy danymi dwoma cewkami poprzez wprowadzenie dodatkowego induktora (do trzeciej gałęzi) o wartości indukcyjności wzajemnej danego sprzężenia magnetycznego i wziętej z przeciwnym znakiem do znaku danego sprzężenia magnetycznego oraz dodanie tejże indukcyjności wzajemnej (ze właściwym znakiem) do wartości indukcyjności własnej danej pary cewek.
  Na poniższym Twoim schmemacie dorysowałem rzeczone indukcyjności wzajemne.
  Zadanie z cewkami sprzężonymi - metoda oczkowa
  Oczywiście dla sprzężenia magnetycznego dwóch cewek połączonych szeregowo sprawa jest banalna - dodajemy (z właściwym znakiem sprzężenia magnetycznego) wartość podwojonej indukcyjności wzajemnej do wartości indukcyjności własnych danej pary cewek.
  Proponuję zapisać równania na metodę prądów oczkowych do w/w pokazanego obwodu zastępczego pozbawionego sprzężeń magnetycznych, a następnie otrzymane równania uporządkować i porównać je z Twoim pierwotnym zapisem.

  Pozdrawiam