Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz analogowy na diodowy - pytanie o zamianę

pako_pr 02 Jun 2009 17:29 2460 13
Altium Designer Computer Controls
    pako_pr
    Level 12  
    Witam.
    Jest wiele wątków na ten temat ale nikomu nie przyszło do głowy to co mi. Mam pytanie czy można przerobić analogowy obrotomierz od benzynowego poloneza Caro (bo mam dostęp akurat do dużej ilości takich obrotomierzy) żeby działał jako przetwornik f/U. Teraz chyba działa jako f/I ponieważ impulsy sterują ustrojem. Czy wytłumaczy mi ktoś jak wygląda to sterowanie? Ustrój ma 4 nóżki czy da się tam jakoś wstawić rezystor by 'ściągać' z niego napięcie? Chciałbym pod ten gotowy układ podłączyć linijkę świetlną.
    Pewnie nie tutaj powinien być ten post, przepraszam z góry moderatora ale nie wiedziałem gdzie napisać...
  • Altium Designer Computer Controls
    pako_pr
    Level 12  
    Nie wiem czy tak prościej. Projektowanie płytki, trawienie, kupno elementów i montaż. A jeśli mój pomysł by się sprawdził to płytek obrotomierzy mam dużo a linijka świetlna to jeden scalak i 3 elementy, no i diody.
  • Altium Designer Computer Controls
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Obrotomierzy na ledach jest cała masa. Z reguły są na tyle proste, że można to wszystko zmontować na płytce uniwersalnej. Bo i tak jakoś musisz osadzić diody i je połączyć z resztą.
    W zaprezentowanym w linku schemacie masz wyraźnie widoczny blok formoawania i wyświetlania. Możesz zamiast UL1980 (uaa180, a277 - zamienniki) wstawić prostszy. lp[eszy, łatwiej dostępny lm3915 (oczywiście połączenie diod ulegnie wtedy zmianie, na prostszy).
    pako_pr
    Level 12  
    Wszystko pięknie, tylko nie wiem, może jestem dziwny ale łatwiej mi zamiast ustroju wstawić potencjometr czy coś, no nie wiem jak on działa i dlaczego są 4 wyprowadzenia, i już gotową linijkę świetlną którą zrobiłem a diody nie są na płytce tylko w tablicy z zegarami.

Dodano po 1 [minuty]:

pako_pr wrote:
    Czy wytłumaczy mi ktoś jak wygląda to sterowanie? Ustrój ma 4 nóżki czy da się tam jakoś wstawić rezystor by 'ściągać' z niego napięcie?

Ja o to pytałem tak w ogóle
    emeryt2
    Level 42  
    Koła już nie wymyślisz , zrobiono to wcześniej. Posłuchaj dobrych porad.
    emeryt2
    Level 42  
    Na ceweczkach pojawia się napięcie wyże lub niższe w zależności od obrotów silnika. I tu będziesz miał pod górkę , jak zamierzasz ,tym napięciem sterować " gołymi " diodami LED? Każda z LED pobiera około 20 mA , kilka 100mA , dasz 10 pobierać będą 200mA. Ustrój wskazówkowy tych starych obrotomierzy nie pobiera więcej niż 40mA.
    pako_pr
    Level 12  
    mam zbudowaną linijkę świetlna na LM3914. Gdyby w miejsce cewki wstawić odpowiedni rezystor to na min pojawiać się będzie większe bądź mniejsze napięcie w zależności od przepływającego prądu? Nóżka 5 tego układu na którą podajemy sygnał (zmieniający się potencjał względem masy) pobiera maksymalnie 100nA więc może by to ruszyło....
    emeryt2
    Level 42  
    Teraz , to już zbaraniałem . Masz scalaczek ,i zmontowaną linijkę diodową , to w czym problem?
    pako_pr
    Level 12  
    no jak to w czym. To jest silnik benzynowy więc obrotomierz działa na impulsy z cewki. Linijką steruje zmienne napięcie(mam samą linijkę i używałem ją do czegoś innego, nie mam całego układu obrotomierza) a w samochodzie zmienia się częstotliwość impulsów. Dlatego potrzebny jest przetwornik f/U. Najprostszy jest na ne555 ale trzeba zaprojektować płytkę, wytrawić, kupić i wstawić elementy. To jest dla mnie uciążliwe bo przy Altiumie musiałbym posiedzieć którąś godzinę, potem latać do kogoś wydrukować to na papier kredowy bo nie mam laserówki, no i trawić(do tego mieszkam na wsi i jakbym nie miał jakiegoś elementu to nie pojadę specialnie 20km po niego). Jak mówiłem mam dostęp do dużej ilości obrotomierzy np. od Poloneza Abimexa i chce wykorzystać zawarty tam przetwornik f/U. Czy wszystko jest teraz jasneee...
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Już ci raz napisałem: PŁYTKA UNIWERSALNA. Wkładasz elementy, lutujesz, łączysz i po sprawie. A są i prostsze przetworniki f/U. Wystarczy poszukać sobie po schematach.