Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa samochodu zdalnie sterowanego

aragorn07 02 Cze 2009 17:38 16714 5
  • #1 02 Cze 2009 17:38
    aragorn07
    Poziom 10  

Witam!
    Sprawa wygląda następująco:
    Zamierzam skonstruować model samochodu rc. Po dogłębnym przeanalizowaniu google znalazłem tylko podstawowe informacje na ten temat. Nigdzie nie mogłem znaleźć jakichś obszerniejszych porad(od czego zacząć, jakieś schematy budowy itp.)!
    W związku z tym prosiłbym o linki do stron poświęconych tej tematyce lub o własne sugestie.
    Poza tym po paru przemyśleniach i poradach znajomych wymyśliłem coś takiego jak na obrazku poniżej. Przede wszystkim - czy ma to sens?! A także jak wykonać przednią oś tak, aby dało się sterować kierunkiem za pomocą silnika i jak konstruuje się cały układ regulująco-odbierający?

Budowa samochodu zdalnie sterowanego

2 5
  • #2 02 Cze 2009 18:02
    any56
    Poziom 39  

Do napędu powinieneś zastosować silnik z regulatorem obrotów.
    Koła skrętne sterowane powinny być przez serwomechanizm.

1
  • #3 02 Cze 2009 18:09
    M_Miki
    Poziom 9  

Witam. Takich pomysłów już była masa (nie tylko na tym forum). Napisz do czego ma posłużyć Ci takie autko. Na papierze wszystko wygląda łatwo i prosto jednak dopiero jak sie za to weźmiesz to zaczyna sie komplikować. Jeśli chcesz żeby to tylko jeździło po pokoju to zrób podwozie, układ kierownicy itp itd z klocków lego :P i to wcale nie są żarty bo jeśli to ma być do zabawy to w zupełności wystarczy oraz poznania jakie siły i na co działają. Na początku już sama przekładnia czasami stawia "opór". Jeśli chcesz miec coś konkretnego to rozejrzyj się za podwoziami modelarskimi - często tanio można coś znaleźć.

0
  • #4 02 Cze 2009 18:36
    aragorn07
    Poziom 10  

O klockach lego już myślałem:D - zębatki i kółka mam, tylko nie wiem, jak to zamontować i połączyć z silnikiem. A jeśli chodzi o przeznaczenie samochodu - to raczej nie mam zamiaru startować nim w jakichś zawodach, ale też nie jeździć nim po domu. Raczej wolałbym zacząć od czegoś prostego, a potem rozwijać swoją wiedzę an ten temat.

===========================================================

Ok, ale miałbym jeszcze pytanie dotyczące regulatora(bo resztę sprzętu jako tako rozumiem) - jak się domyślam, służy do regulacji silnika? I jak się go podłącza do reszty sprzętu? Bo w odbiornikach zawsze widziałem tylko wtyki na kable od akumulatora, silnika i serwa(chyba, że regulator wstawia się pośrednio)?

0
  • #5 04 Cze 2009 19:54
    Verona
    Poziom 23  

Wytłumaczę to na chłopski rozum, czyli tak jak ja to rozumiem. Regulator steruje prędkością autka, czyli obrotami silnika. Są mechaniczne działające dzięki serwo i lepsze elektryczne. Jeden wychodzący przewód do akumulatora, drugi do odbiornika i trzeci do silnika.
    Polecam google grafika :)

Rozumiem Twój zapał, lecz pewnie na nim sie skończy. Sam budowałem coś takiego, już miałem wydać masę kasy aż mi szanowni userzy nie wybili tego z głowy.

Jeżeli masz zamiar budować super szybkie i fajne autko to nie warto, o wiele wiele taniej wyjdzie ci kupić porządny firmowy model, który wystarczy na długo!
    Sam niedługo taki kupuję.

Jak chcesz zbudować coś samemu to lepiej z zabawki. Wystarczy jakaś zabawka za 100zł i można się bawić. Takie autka lepiej robić jako małe, szpiegowskie. Można zamontować kamerkę bezprzewodową za kolejne 100zł, dodawać lampeczki czy co się tam podoba. A może nawet jakiś pistolecik (trzeba by zamontować kolejny kanał, np. z pilota od samochodu (prawdziwego do otwieranie drzwi). Za pomocą takiego można by sterować kamerą, kolejnym pilotem działem, lampką itp.
    Czy to mało?

Przeszkodą jest zasięg, ale zawsze można coś wymyślić :)
    Polecam przerabianie zabawki, co i tak nie jest tanie. Lepsze to niż kupować części za może i 1000zł. Elektronika to nie wszystko, do tego trzeba porządnego podwozia i mocnej mechaniki. Nie zrobi się tego z plastikowych zębatek i styropianu jako podwozia.

Na aukcjach można dostać używany tani model onroad, i taki będzie najlepszy! Potem będziesz mógł zmienić w razie potrzeby aparaturę itp.

Nie Spiesz się z zakupami bo Możesz potem żałować.

0
  • #6 08 Cze 2009 20:53
    aragorn07
    Poziom 10  

Dzięki za wszystkie rady! Na razie postanowiłem, że kupię sobie jakiś chiński samochodzik i od niego będę poznawał tą technologię. A później może sam coś pomajstruję.

0