Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki program do wizualizacji (PLC FATEK)

prokopcio 02 Jun 2009 20:31 7159 12
SterControl
 • #1
  prokopcio
  Level 29  
  Witam.
  Chciałbym poznać wasze opinie na tenat oprogramowań do wizualizacji procesów (na PC), które komunikują się bezproblemowo ze sterownikami FATEK (najlepiej po ethernecie)... Oprogramowanie proste potrzebne do załączania napędów i przełączania rozdzielaczy oraz do "zbierania" potwierdzeń pracy - jedyne wymaganie, żeby dało się obsłużyć ok 200 obiektów. Jeśli znacie orientacyjną cenę za licencję to też proszę podać.

  z góry dzięki
 • SterControl
 • #2
  asher
  Level 17  
  Dobre pytanie. O ile się nie mylę jeden z użytkowników tego forum zajmuje się zawodowo dystrybucją tego sterownika :D
  Ja mam jeszcze jedno pytanie nawiązujące do tematu: czy w FATEK-u można ustanowić komunikację z PC po protokole ASCII (podobnie jak z S7-200 w trybie Freeport)?
  Pytanie może lamerskie ale nie znam specyfikacji FATEK-a i chciałbym poznać odpowiedź :D
 • #3
  *paweł*

  Automation specialist
  O ile dobrze pamiętam to fatek wykorzystuje jeden port(ten sam) do komunikacji po ethernecie i do programowania. Do komunikacji wykorzystuje Modbusa. Nie jestem pewien, ale 200 obiektów to nie obsłuży. Proponuję się skontaktować z firmą multiprojekt. Na pewno coś doradzą.
  Pozdrawiam
 • #4
  multiprojekt_kg
  Level 13  
  Witam,


  sprawy z tematu:

  1. komunikacja ASCII - w FATEKu jest coś takiego jak User' protocol co nazywane jest też komunikacją bezprotokołową czy jeszcze inaczej - w zależności kto do tego siada. Ogólnie rzecz biorąc sprawa ma się tak, że można odczytywać i wysyłać różne zdefiniowane w programie komunikaty po ASCII do różnego rodzaju urządzeń: czujniki, systemy wagowe, mieszalniki, itp itd. Nawet używając tego rodzaju komunikacji została napisana aplikacja do sterownika serwo firmy NORD.
  To co trzeba zrobić w oprogramowaniu to: użyć funkcji CLINK FUN151 w odpowiednim trybie oraz zdefiniować komunikat jaki ewentualnie ma być wysyłany z PLC (General Purpose Link Table).

  opis funkcji:

  http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/cd/manua...ced%20application/ch12-communicationslink.pdf

  przy okazji - jest tam też opis MODBUSa na FATEKu wraz z tabelą adresów do tego protokołu dla FATEKa. (od str. 12-33). przy czym przy komunikacji po MODBUS należy zdefiniować tabelę MODBUS Master Table. oraz użyć funkcji FUN150 M-BUS.


  2. co do portów na FATEKU:

  sterowniki MA: max. 3 porty komunikacyjne. Jeden standardowy RS232 (SVIDEO) lub USB tylko z protokołem FATEK. kolejne dwa można wykorzystać do:
  - Port1 - pod modem lub ASCII lub MODBUS RTU/ASCII lub cokolwiek co ma protokół FATEKA
  - Port 2 - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII, oraz komunikacja między FATEKAMI 920kbps wykorzystując też FUN151 (High Speed Communication)
  Sterowniki MA nie obsługują modułów komunikacyjnych.

  Sterowniki MC: 10 i 14 punktów - jak wyżej.

  Sterowniki MC od 20tu punktów w górę oraz sterowniki MN:
  Jeden standardowy RS232 (SVIDEO) lub USB tylko z protokołem FATEK. kolejne dwa można wykorzystać do:
  - Port1 (RS232 lub RS485) - pod modem lub ASCII lub MODBUS RTU/ASCII lub cokolwiek co ma protokół FATEKA
  - Port 2 (RS232 lub RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII, oraz komunikacja między FATEKAMI 920kbps wykorzystując też FUN151 (High Speed Communication)
  - Port3 (RS232 lub RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII
  - Port4 (zawsze RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII.

  dodatkowo Port 4 przy modułach Ethernetowych jest zbuforowany z portem Ethernetowym więc można albo uzywać Etherentu albo tego portu 4. Chyba że chce się zrobić aplikację jak w pdf poniżej str. 11-32.

  http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/cd/manua...advanced%20application/ch11-communication.pdf

  ewentualnie jeśli chodzi jeszcze o Ethernet to jest możliwe założenie na front sterownika FBs-CBE (port Etherenetowy RJ45). Taki port zajmuje miejsce przeznaczone dla portów 1 i 2. Ale dzięki temu sterowniki MA oraz mniejsze z rodziny MC moga mieć również Ethernet na pokładzie.

  3. wizualizacja... każda SCADA która ma protokół FATEKa (nie znam takiej) lub MODBUS (pełno tego na rynku) może być użyta do wizualizacji procesów jakimi steruje FATEK. więc 200 punktów (obiektów) nie zależy od możliwości FATEKa tylko od możliwości SCADY.
  ewentualnie (w zależności oczywiście od skomplikowania wizualizacji) można spróbować do FATEKA podłączyć HMI i na nim robić archiwizację. Przykład: penele z serii MT6000 lub MT8000 z WEINTEKa mogą wizualizować pewne procesy i oprócz tego próbkować co określony czas bity czy rejestry z PLC i zapisywać je np. na pen-drive'a, kartę SC czy CF (o ile panel obsługuje CF)


  Pozdrawiam,


  Krzysiek Gołąb
  MULTIPROJEKT
 • SterControl
 • #5
  prokopcio
  Level 29  
  Czy ktoś komunikował się z fatekiem oprogramowaniem InTouch - chyba nie powinno być problemów ? Znam go trochę i łatwiej by mi było rozszeżyć wiedzę niż uczyć się czegoś nowego.
 • #6
  TJordan
  Level 13  
  Witam
  Jeśli mogę coś od siebie , to polecam ANT Studio . Bardzo fajny , o wielu możliwościach program SCADA . Z Fatekiem komunikuje się po Modbusie , osobiście wykonałem wizualizację w ANT na zakładzie gdzie kontroluje zdalnie za pomocą Ethernetu dwie linie produkcyjne .
  Program w wersji demo można pobrać po zalogowaniu się na stronie producenta z Krakowa : www.ant-iss.com .
  Jest to pełna komercyjna wersja działająca przez dwie godziny od uruchomienia . Do tego czasu można zapisać stworzony przez siebie projekt i wykorzystać go np. po zakupieniu licencji .
  Acha , zapomniałem o cenie , więc tą którą kupowałem jakieś dwa lata temu na 75 zmiennych , kosztowała 2000 zł netto .
  Ale dzwoniąc do ANT dowiesz się o cenie bezproblemowo .
 • #7
  mirken
  Level 12  
  Czy jest jakis inny link, gdziem ozna pobrac demo SCADA bo ten cos nie dziala?
 • #8
  gervee
  Automation specialist
  Ale jakiego systemu SCADA chcesz demo?
 • #10
  gervee
  Automation specialist
  No to właśnie obojętne nie jest bo jeśli nie znasz czegoś to dużo czasu może Ci zająć choćby uruchomienie programu - nie mówiąc o dokonaniu czegoś sensownego.

  Może Movicon SCADA ->http://www.progea.com/en-us/downloads/software.aspx (trzeba się zarejestrować)

  Może Promotic -> http://www.promotic.eu/pl/promotic/download/download.htm
 • #12
  gervee
  Automation specialist
  Gdybyś chciał InToucha to trzeba mieć konto na platforma.astor.pl
  Skontaktuj się z firmą powinni Ci udostępnić demo np. InTouch 10.1 czy innej ewentualnie skontaktuj się ze mną na priv.