Witam,
sprawy z tematu:
1. komunikacja ASCII - w FATEKu jest coś takiego jak User' protocol co nazywane jest też komunikacją bezprotokołową czy jeszcze inaczej - w zależności kto do tego siada. Ogólnie rzecz biorąc sprawa ma się tak, że można odczytywać i wysyłać różne zdefiniowane w programie komunikaty po ASCII do różnego rodzaju urządzeń: czujniki, systemy wagowe, mieszalniki, itp itd. Nawet używając tego rodzaju komunikacji została napisana aplikacja do sterownika serwo firmy NORD.
To co trzeba zrobić w oprogramowaniu to: użyć funkcji CLINK FUN151 w odpowiednim trybie oraz zdefiniować komunikat jaki ewentualnie ma być wysyłany z PLC (General Purpose Link Table).
opis funkcji:
http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/cd/manua...ced%20application/ch12-communicationslink.pdf
przy okazji - jest tam też opis MODBUSa na FATEKu wraz z tabelą adresów do tego protokołu dla FATEKa. (od str. 12-33). przy czym przy komunikacji po MODBUS należy zdefiniować tabelę MODBUS Master Table. oraz użyć funkcji FUN150 M-BUS.
2. co do portów na FATEKU:
sterowniki MA: max. 3 porty komunikacyjne. Jeden standardowy RS232 (SVIDEO) lub USB tylko z protokołem FATEK. kolejne dwa można wykorzystać do:
- Port1 - pod modem lub ASCII lub MODBUS RTU/ASCII lub cokolwiek co ma protokół FATEKA
- Port 2 - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII, oraz komunikacja między FATEKAMI 920kbps wykorzystując też FUN151 (High Speed Communication)
Sterowniki MA nie obsługują modułów komunikacyjnych.
Sterowniki MC: 10 i 14 punktów - jak wyżej.
Sterowniki MC od 20tu punktów w górę oraz sterowniki MN:
Jeden standardowy RS232 (SVIDEO) lub USB tylko z protokołem FATEK. kolejne dwa można wykorzystać do:
- Port1 (RS232 lub RS485) - pod modem lub ASCII lub MODBUS RTU/ASCII lub cokolwiek co ma protokół FATEKA
- Port 2 (RS232 lub RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII, oraz komunikacja między FATEKAMI 920kbps wykorzystując też FUN151 (High Speed Communication)
- Port3 (RS232 lub RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII
- Port4 (zawsze RS485) - ASCII, FATEK, MODBUS RTU/ASCII.
dodatkowo Port 4 przy modułach Ethernetowych jest zbuforowany z portem Ethernetowym więc można albo uzywać Etherentu albo tego portu 4. Chyba że chce się zrobić aplikację jak w pdf poniżej str. 11-32.
http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/cd/manua...advanced%20application/ch11-communication.pdf
ewentualnie jeśli chodzi jeszcze o Ethernet to jest możliwe założenie na front sterownika FBs-CBE (port Etherenetowy RJ45). Taki port zajmuje miejsce przeznaczone dla portów 1 i 2. Ale dzięki temu sterowniki MA oraz mniejsze z rodziny MC moga mieć również Ethernet na pokładzie.
3. wizualizacja... każda SCADA która ma protokół FATEKa (nie znam takiej) lub MODBUS (pełno tego na rynku) może być użyta do wizualizacji procesów jakimi steruje FATEK. więc 200 punktów (obiektów) nie zależy od możliwości FATEKa tylko od możliwości SCADY.
ewentualnie (w zależności oczywiście od skomplikowania wizualizacji) można spróbować do FATEKA podłączyć HMI i na nim robić archiwizację. Przykład: penele z serii MT6000 lub MT8000 z WEINTEKa mogą wizualizować pewne procesy i oprócz tego próbkować co określony czas bity czy rejestry z PLC i zapisywać je np. na pen-drive'a, kartę SC czy CF (o ile panel obsługuje CF)
Pozdrawiam,
Krzysiek Gołąb
MULTIPROJEKT