Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Amilo Li 1720 - modernizacja

02 Cze 2009 20:50 8282 3
  • Poziom 18  
    tags: amilo li 1720, fujitsu siemens modernizacja, li1720 wymiana procesora, wymiana pamieci, upgrade ram, upgrade cpu
    Witam,

chciałem podzielić się z pozostałymi forumowiczami informacją na temat możliwości rozbudowy laptopa jak w temacie.

Laptop posiada płytę główną z układem ATI Xpress 200M (poniżej link do specyfikacji).
    http://ati.amd.com/products/radeonxpress200mintel/index.html

Oryginalnie laptop był wyposażony w:
    1) procesor Intel Celeron M420 @ 1.60 GHz
    2) pamięć RAM Hynix 2 x 512MB 533MHz

Obecnie pracuje na:
    1) procesor Intel Core Duo T2050 @ 1.60GHz
    2) pamięć RAM Kingston 1 x 2048MB 667MHz (kość pracuje i tak na 533MHz)

Gdy próbowałem dowiedzieć się w serwisie firmowym czegokolwiek na temat możliwości rozbudowy tego modelu, serwisanci nabrali wody w usta i twierdzili, że BIOS i chipset nie przyjmą niczego powyżej Celerona M430 @ 1.73 GHz.

Postanowiłem sam zbadać sprawę. Zgodnie ze specyfikacją producenta płyty głównej (nie laptopa), płyta powinna współpracować z procesorami Pentium 4. Niestety na infolinii nie uzyskałem informacji o tym, czy płyty sprzedawane dla FS miały jakieś modyfikacje w BIOSie lub innych układach.

Wbrew deklaracjom, komputer działa na w/w procesorze. Niestety płyta nie obsługuje więcej niż 2GB pamięci RAM. Ale plusem jest to, że jeden bank pamięci obsługuje kość o rozmiarze 2GB, a nie jak sugerowano 2 x 1 GB.

Laptop teraz pracuje zdecydowanie szybciej. Ponadto, rzadko włącza się wentylator (co jakiś czas). W stresie włącza się na stałe na pierwszą z dwóch prędkości obrotowych. Przy Celeronie M420 zazwyczaj używana była druga prędkość obrotowa, pierwsza była wysoce pożądaną rzadkością.

Mam nadzieję, że komuś przyda się ta informacja. Ja niestety nic podobnego nie znalazłem w Internecie. FS jest traktowane po macoszemu. Większość informacji dotyczy liderów rynku - Dell, HP, Asus.

Koszt modyfikacji:
    1) procesor z Allegro za 69 zł - można kupić już za niecałe 60 zł, ale mi zależało na czasie
    2) pamięć RAM z Komputronika za 77 zł
    Razem: 137 zł

Nie za dużo pieniędzy jak na taki wzrost wydajności. Generalnie, teraz laptop pracuje jak nowy, ze średniej półki.

W przyszłości będę testował działanie ustawień Intel SpeedStep (wyczytałem, że działa na Xpress 200, to może i na 200M) oraz Intel Clock Modulation, jeśli pierwsza opcja nie zadziała. Jeszcze się w to nie zagłębiałem. Napiszę co i jak.

Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
    Witam,
    również posiadam Li1720 i myślę że byłby to bardzo dobry sprzęcik gdyby nie procesor właśnie! Grzał się niemiłośiernie, aż musiałem kupić podstawkę chłodzącą.
    Skoro można w nim zmienić procesor to chętnie bym spróbował. Niestety w tej chwili nie widzę T2050 na allegro:/ mógłbyś mi polecić jeszcze jakieś procesory które podchodziły by pod tą płytę?
    czy trudno było wymienić procesor?(dostać się do środka)
    czy zmieniałeś coś w chłodzeniu?(czy zastosowałeś ten sam wiatraczek)
    no i ogólnie jakieś wskazówki czy spostrzerzenia przy wymianie, może screeny jakieś?:)
    pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Cześć, mam taki sam model notebooka i oto konfiguracja którą wyciągnąłem:

Procesor: Intel T2350 @1.86 GHz (2 CPUs)
    Pamięć: 2x 1 GB DDRII GoodRam
    Hdd: WDC 250GB IDE

Chłodzenie standardowe od Celerona uruchamia się raczej żadko, w stresie tak jak i przy opisie wcześniejszym.

Fujitsu-Siemens Amilo Li 1720 - modernizacja
  • Poziom 9  
    Witam!

Posiadam dokładnie ten sam model laptopa co kolega tokarz.

Pamięć jaka była w nim oryginalnie zampontowana to 2 x 512 Hynix 2RX16 PC2-4200S-444-2

Zakupiłem 2 x 1GB Hynix 2Rx16 PC2-5300S-555-12.

Po włożeniu 2 kości laptop nie startuje. Startuje natomiast z 1x 1GB i 1x 512 (niestety nadal widzi tylko 1GB ramu :)

Wyczytałem ze ten model może obsłużyć max 2GB ramu... Fakt że kupiłem troche szybszą pamięć i może stąd ten problem ? Czy jest jakaś możliwość zmuszenia go do pracy z tym RAMem ? Może jakiś upgrade BIOSu ?