Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować pomiar grubosci do tworzyw sztucznych

02 Jun 2009 21:09 3320 24
  • Level 10  
    Potrzebuję zbudować pomiar grubości do tworzyw sztucznych w zakresie od 0.1 do 2.0mm z dokładnością min 2 max 3miejsca po przecinku. Może ma ktoś pomysł jak to zrobić. Z użyciem ultradźwięków, lasera czy jakiś pojemnościowy czujnik zastosować.Tworzywo nie jest przeźroczyste.Są to pasy które poruszają się z prędkością do 10metrów na minutę. Chodzi mi o pomiar rzeczywisty w trakcie poruszania się tych pasów. Mowa tu o polietylenie. Proszę o pomoc w tej sprawie. Mój pomysł jest taki, by wykorzystać czytnik cd wiązkę lasera odbić od łożyska kulkowego np.6305 które porusza się na tym materiale. Czyli tworzywo przemieszcza się między łożyskiem, a wyważonym wałkiem. Gdy grubość się zwiększa łożysko przemieszcza się minimalnie do góry. Wtedy odbicie się zmieni, ale co dalej? Może jakiś proc z serii atmega? To jest mój pomysł, może ktoś jest w stanie go dokończyć, a może macie inny sposób np.bezdotykowy czujnik. Interesuje mnie odczyt z użyciem wyświetlacza.

[Proszę poprawić treść postu, gdyż w obecnej postaci jest całkowicie niezrozumiała. Grubość w µm, mm, cm, czy w metrach? Od jakiego łożyska ma się odbijać promień lasera? Tworzywo przeźroczyste? Mariusz Ch.]
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 33  
    Nie podałeś też informacji, czy ma to być pomiar ciągły podczas produkcji,
    czy laboratoryjny. Czy tworzywo jest jednorodne ? Jakie powierzchnie mają być badane ? Czy ma być tylko pomiar, czy też sterowanie produkcją?
  • Level 10  
    wieswas wrote:
    Nie podałeś też informacji, czy ma to być pomiar ciągły podczas produkcji,
    czy laboratoryjny. Czy tworzywo jest jednorodne ? Jakie powierzchnie mają być badane ? Czy ma być tylko pomiar, czy też sterowanie produkcją?

To jest materiał jednorodny gładki, jednak zmienia się tylko jego grubość w zakresie od 0.2 do nawet 2mm. Chodzi o pomiar w czasie produkcji bez sterowania maszyną, gdyż i tak zmiany te muszę robić ręcznie. Orientacyjnie pomógł by mi taki pomiar, bo patrząc na wyświetlacz mógłbym skorygować grubość tego materiału, a nie tracić czas na pomiar mikrometrem.
  • Level 33  
    Najlepiej więc zastosować dwie płytki metalowe umieszczone równolegle w odległości ok.2.5mm (aby materiał się między nimi nie zakleszczył) tworzące
    kondensator. Im większa powierzchnia płytek tym lepiej - większa pojemność kondensatora. Kondensator ten należy zastosować w generatorze w.cz. (około 100kHz) i zliczać impulsy generatora w ciągu kilku ms.
    wynik z układu zliczającego najlepiej wczytywać do starego PC i dalej można już programowo zamieniać odczytane liczby na grubość.
    Można dodać ładną grafikę wyświetlanego okna wyników na monitorze, dodać dźwięki ostrzegawcze przy przekroczeniu zadanych limitów.
    Wyjście komputera może także sterować nastawami maszyny.
  • Level 10  
    Pomysł z kondensatorem jest bardzo fajny, jednak mam jeszcze kilka pytań z jakiego metalu najlepiej wykonać płytki? Czy naelektryzowana folia nie zakłóci pracy kondensatora? Gdzie mogę znaleźć schemat takiego generatora, najlepiej prosty. Ostatnie pytanko jakiego programu użyć do zliczania impulsów i ich konwertowania na grubość. Dziękuję za zainteresowanie się tym tematem. Szukałem dużo czasu w internecie schematów do pomiaru grubości, ale jest tego niewiele.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Z pomiarem pojemnościowym to może być problem, bo pojemność zależy nie tylko od wymiarów (tu grubości materiału) ale i od jego przenikalności a ta może być różna w różnych partiach materiału, przy różnych temperaturach, wilgotnościach.

Chyba lepiej zastosować taki czujnik z rolką toczącą się po materiale

http://www.wobit.com.pl/download/pdf/przetworniki/liniowe_indukcyjne/edct.pdf

Jak zbudować pomiar grubosci do tworzyw sztucznych

Dla L1=L2 czujnik odczytuje podwojone przsunięcie rolki (zmieniając proporcje L1 i L2 można uzyskać dodatkowe mechaniczne "wzmocnienie" wielkości mierzonej. Oczywiście należy pamiętać, że zbyt duże wzmocnienie daje efekt zgniatania materiału, bo siła sprężyny zwrotnej czujnika jest mnożona przez przełożenie dźwigni jednostronnej.
  • Level 10  
    To tez dobry pomysł, ale podany zakres tego czujnika nie odpowiada moim parametrom. Często muszę robić materiał np0,38 z tolerancją +-0,03. Jest to trudne, bo muszę co chwilę mierzyć, maszyna często zmienia parametry nawet do 0.06, a ten czujnik mierzy dopiero od 2mm. Wiem, że są gotowe laserowe czujniki, ale kosztują nie małe pieniądze. Zainteresował mnie ten pojemnościowy czujnik, nawet bym go zbudował na próbę, ale potrzebuję schematów.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    O ile dobrze czytam tę kartę katalogową, to np. 2mm to jest zakres pomiarowy a nie wartość od której mierzy, czyli z czujnika wychodzi:

-1mm od środka wychylenia 0V
    0 mm -> 5V ---- odpowiada wysunięciu rdzenia 27mm
    +1mm -> 10V

czyli mierząc Uwy z dokładnością 50mV masz odczyt położenia z dokładnością 0.01 mm

dla czujnika 10mm (+/- 5 mm)

-5 -> 0V
    0 mm 5V ---- odpowiada wysunięciu rdzenia na 27mm
    5 -> 10V

tu jest potrzebny odczyt z dokładnością 10mV

Powyższe nie uwzględnia mechanicznego "podwajacza" odczytu (dźwigni).
    tj. że rdzeń czujnika będzie miał np. 2 razy większy skok niż rolka pomiarowa.

Proponuję skontaktować się z producentem w/w czujnika i dowiedzieć się dokładnie co on może

Czujnik pewnie powinien być zamocowany na śrubie drobnozwojowej dla umożliwienia regulacji położenia 0.
  • Level 10  
    Rozumiem, w takim razie ten zakres by mi odpowiadał. Ile kosztuje taki czujnik? Czy do odczytu wartości grubości wystarczy zwykły woltomierz?
  • Level 18  
    zobacz na przyrządy czujnikowe
    http://lp-p.pl/katalog_produktow.php?id=21
    spokojnie możesz wykorzystać coś z tego - np. z jednej strony rolka a z drugiej strony czujnik cyfrowy,

jest tam też jakiś "przyrząd do mierzenia grubości powłok"
  • Level 10  
    To jest proste i dobre rozwiązanie, ale nie zawsze tanie. Interesuje mnie coś, co sam byłbym w stanie zbudować, bo pomiar muszę wykonać w 5 punktach i najlepiej na jednym ekranie wyświetlacza, dobrze widocznym.
  • Level 32  
    Kolego rvbin1, chcesz sam zbudować czujniki ,które mierzą z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku w sposób ciągły ? Ja wiem, że polak potrafi, ale na taką dokładność nie zrobisz sam nawet suwmiarki, a co dopiero przyrząd elektroniczny. A jeśli nawet kiedyś tę suwmiarkę wykonasz, to okaże się znacznie droższa od tej ze sklepu. Drogi są dwie: albo zainwestujesz, albo dalej będziesz wytwarzał produkt niskiej jakości.
    Kolego Pittt, suwmiarki jako przyrząd pomiarowy powinny być wysokiej jakości i wytwarza się je hurtowo używając U otwartych, dlaczego więc wytwarza Kolega detalicznie produkt niskiej jakości używająć Ó z niewyciętą górą ??? ;)
  • Level 10  
    Kolego Pittt. Jeśli tak sądzisz to chyba słabe jest twoje pojęcie o elektronice i o możliwościach jakie teraz są. Kolego obudź się mamy 2009 rok. Takie urządzenie widziałem już zbudowane i wcale nie ma gorszych parametrów, a koszty zbudowania to nawet nie połowa nowego fabrycznego czujnika. Z resztą gdyby chodziło o same koszty, to nawet bym nie prosił o pomoc. Satysfakcja i zadowolenie z wykonania samodzielnie urządzenia, to jest motywacja do takiego działania. Masz rację, suwmiarkę to lepiej w sklepie kupić, nawet z wyświetlaczem za 40 zł, ale wybiorę jednak tą z u otwartym wyższej jakości.
  • Level 32  
    Znam możliwości współczesnej techniki, jak i znam koszty jakie się wiążą z jej wdrażaniem. I to że współczesna technika pozwala latać w kosmos nie oznacza że każdy może w garażu zbudować zdolną do tego rakietę.
    Skoro więc widziałeś takie funkcjonujące urządzenie, zbudowane sobie przez kogoś to gdzie leży problem ?
    Czemu jego nie wykonasz ?

P.S.
    Co do suwmiarki, ktoś mnie poprawił ?
    Jeśli pisałem przez ó to dlatego że słownik na elce
    był niezdecydowany co do właściwej wersji.
  • Level 10  
    Panie Pitt Co do projektu,który widziałem to faktycznie działa znakomicie,problem w tym,że autor tego urządzenia wyjechał do UK,a tylko on ma schemat.Dlatego przekonany o możliwości zrobienia takiego pomiaru poruszyłem temat na forum.
    Mam na koncie ok 100 projektów i tych mniej i bardziej skomplikowanych wszystkie skonstruowane w moim laboratorium mechaniki precyzyjnej.Pomiar grubości potrzebuje do urządzenia, które robi powlokę z tworzywa na wykończenia obudów. Tworzenie urządzeń to moja pasja(HOBBY).Jakbym nie miał tego warsztatu to pewnie składałbym w jakimś garażu wcale nie gorsze urządzenia.
    A z czego te obudowy są ? Czy to jest jakaś warstwa nakładana na metal (ferromagnetyczny ?) czy materiał niemagnetyczny ?
  • Level 32  
    Panie rvbin1 jeżeli nie ma "schematu" to choć może zasadę działania tego urządzenia by Pan przybliżył, opis budowy, zakres pomiaru, dokładność, cokolwiek co widać, może zarys koncepcji autora rozwiązania. Być może to pozwoli innym kolegom wyciągnąc wnioski, i naprowadzić Pana na rozwiązanie.
  • Level 10  
    Napisałem w pierwszym poście parametry,które mnie interesują.Urządzenie,które widziałem również opisałem wyżej jako jedno z możliwych rozwiązań. Jest to łożysko 6205 toczy się po materiale.Na górny pierścień świeci czerwony laser dokładnie taki jak te tanie wskaźniki w breloczku do kluczy.Pod tym laserem znajduje odbiornik odbitej wiązki bardzo przypomina czytnik cd.To wszystko podłączone jest do urządzenia z wyświetlaczem.Każde nawet najmniejsze zmiany położenia łożyska są pokazywane w postaci cyfr.Z tego co zdążyłem się zorientować układ bada czas opóźnienia odbitej wiązki i w ten sposób przeliczane jest to na grubość w mm. Układ jest ciekawy bo z użyciem lasera dlatego mnie zainteresował.Ten temat nie był w ogóle poruszany na elektrodzie wiec jest to nowość i wyzwanie dla tych którzy podejmą temat.Każda pomoc mile widziana.
  • Level 32  
    Opóźnienie odpada, czas do zmierzenia jest za krótki. Stawiam na pomiar wielkości plamki lasera na jakiejś niedużej matrycy np. 128x128pix.
  • Level 10  
    Co do samej wielkości to pewnie będzie niewielka różnica,ale na pewno zmienia się kąt padania wiązki w jakimś nie dużym zakresie i będzie on proporcjonalny do wychylenia łożyska a wiec i do grubości materiału.Zmianę położenia światła można by określić faktycznie jakąś światłoczułą matrycą dużej rozdzielczości.Coś takiego jak w aparatach fotograficznych.To jest myśl.
  • Level 10  
    Dziękuję wszystkim za pomoc,wykonałem laserowy czujnik do pomiaru jak na razie w fazie testów ale sprawuje się dość dobrze.
    Temat uważam za zamknięty
  • Level 1  
    witam,
    Proszę o kontakt
    Pozdrawiam
    Małgorzata Buczek