Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator napięcia 12V

02 Cze 2009 21:32 2501 5
 • Poziom 9  
  Witam,

  Chciałbym wykonać lampę na diodach Flux zasilaną z ogniwa fotowoltaicznego. Kupiłem ogniwo kontroler ładowania i akumulator. pozostała najważniejsza część, czyli sposób zasilania Fluxów. Napięcie wychodzące z kontrolera jest w granicach 13,8V do 11,5V.

  Chcę by diody były zasilane stałym napięciem 12V, pobór prądu w granicach 1A. W związku z tym poszukuję stabilizatora na 12V, który w zależności od poziomu napięcia będzie pracował jako stabilizator zwiększający lub obniżający napięcie w podanym wyżej zakresie.

  Proszę o informację czy taki element wogóle istnieje. Jeżeli ktoś zna inny sposób zasilania takiego układu to również z chęcią go przetestuję.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Tak pracuje przetwornica w konfiguracji SEPIC. Poszukaj pod tym hasłem.
 • Poziom 9  
  Dzięki,

  Poszukam informacji na temat tego rodzaju przetwornicy.
  Jednak czy możecie polecić jakiś scalak albo prosty układ na podstawie którego przetestuję sobie działanie takiej przetwornicy i dobiorę parametry pod te diody.

  Zastanawiałem się jeszcze nad stabilizatorem step up na 15V. Czy w tym wypadku to jest dobry pomysł?

  Pozdrawiam,
  cimochr

  Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

  Mam jeszcze jedno pytanie.

  Szukając informacji do tego układu doszedłem do wniosku że tak naprawdę potrzebuję stabilizator prądu pracujący w przedziale napięć 11,5-13,8V. Ustabilizowany prąd zabezpieczy diody przed przegrzewaniem się.

  Proszę o potwierdzenie czy myślę w dobrym kierunku.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Witam
  Ile diod ma być łączonych w szereg? Przetwornica SEPIC ma mniejszą sprawność, lepiej zastosować przetwornicę STEP-DOWN, ale napięcie wyjściowe musi być mniejsze od zasilającego. Właśnie taką przetwornicę, stabilizującą prąd do 1A skonstruowałem, jutro będę miał płytki.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie,

  Zapoznałem się z materiałem i podjąłem decyzję że postaram się wykonać Drivera na 9V step-down na LM 3401 Nationala. Już zamówiłem elementy i zabrałem się za wykonanie płytki.
  Jeżeli układ wyjdzie to postaram się go zaprezentować. Liczę na wysoką sprawność tego układu.

  Dzięki za pomoc