Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie to oznaczenia kondensatora?

DamianRTV 02 Cze 2009 21:42 17542 16
  • #1 02 Cze 2009 21:42
    DamianRTV
    Poziom 27  

Witam :mam kondensatory takie jak na zdjęciu i mam dylemat - bo są tantalowe, polyestrowe, ceramiczne, foliowe i pewnie jeszcze można wymieniać.
    Ale problem polega na tych oznaczeniach :

Co to znaczy ?

1- ?
    2- MIFLEX
    3- MKP
    4- MKT
    5- KMP

- pytam bo ktoś napisał mi w poście że nie mogłem włożyć zamiast tego MKT -> MIFLEX oraz MKP - nie rozumiem ;) - wiem że zamiast ceramicznego nie można włożyć foliowego czy jakoś tak.

Jak to pojąć ?

2 16
  • #2 02 Cze 2009 22:37
    tzok
    Moderator Samochody
  • #3 02 Cze 2009 23:24
    MamAtE
    Poziom 20  

DamianRTV napisał:
    Witam :mam kondensatory takie jak na zdjęciu i mam dylemat - bo są tantalowe, polyestrowe, ceramiczne, foliowe i pewnie jeszcze można wymieniać.
    Ale problem polega na tych oznaczeniach :

Co to znaczy ?

1- ?
    2- MIFLEX
    3- MKP
    4- MKT
    5- KMP

- pytam bo ktoś napisał mi w poście że nie mogłem włożyć zamiast tego MKT -> MIFLEX oraz MKP - nie rozumiem ;) - wiem że zamiast ceramicznego nie można włożyć foliowego czy jakoś tak.

Jak to pojąć ?
    Ten nr 1 to to jest takiej samej kontrukcji jak i ten nr 2 - tylko w innego koloru zalewie izolacyjnej - oba są to kondensatory płaskie z napylanymi okładzinami (metalizowana powierzchnia) na polipropylenowy dielektryk.
    Okładziny jednostronnne są ze sobą łączone równolegle odpowiednio po obu stronach wyprowadzeń.
    Takie połączenie równoległe okładzin charakteryzuje się małą indukcyjnością pasożytniczą doprowadzeń oraz samych okładzin, co czyni ten typ kondensatora praktycznie bezindukcyjnym.
    Jest kondensator typu KMP - Kondesator Metalizowany Polipropylenowy, odpowiednik zachodnich MKP.
    MIFLEX - to nazwa firmowa byłej fabryki kondensatorów (i nie tylko) w Kutnie zobacz.

1
  • #4 03 Cze 2009 15:12
    DamianRTV
    Poziom 27  

NO dobrze - a MKT ? to co to ?

A te zwijane "sreberka" to to są poliestrowe?

Które się nadają na impulsową pracę - inwerter w monitorze LCD - który z tych wymienionych na obrazku ?

0
  • #5 03 Cze 2009 15:36
    tzok
    Moderator Samochody

Przeczytałeś PDFa do którego dałem linka? Coś mi się widzi, że nie...
    MKT to zachodni odpowiednik polskiego (Miflex) MKSE, oba poliestrowe. Do pracy w obwodach impulsowych stosuje się polipropylenowe KMP, KFMP (polskie), MKP (zachodnie).

0
  • #6 18 Lip 2009 20:11
    crook1
    Poziom 15  

Witam.

Dołączę się do tematu bo mam problem z ustaleniem typu kondensatora.
    Mianowicie chodzi mi o rodzaj, czy to jest tantalowy czy poliejestrowy czy jeszcze inny?
    Jeśli jest ciężko dostępny (nie znalazłem takiego na TME) to jakim innym mogę go zastąpić (jest on w urządzeniu sterującym pracą pompki pneumatycznej do zamka centyralnego w Mercedesie)

Pojemność to chyba 100nF?

0
  • #7 18 Lip 2009 20:32
    MamAtE
    Poziom 20  

Witam,

crook1 napisał:
    Witam.

Dołączę się do tematu bo mam problem z ustaleniem typu kondensatora.
    Mianowicie chodzi mi o rodzaj, czy to jest tantalowy czy poliejestrowy czy jeszcze inny?
    Jeśli jest ciężko dostępny (nie znalazłem takiego na TME) to jakim innym mogę go zastąpić (jest on w urządzeniu sterującym pracą pompki pneumatycznej do zamka centralnego w Mercedesie)

Pojemność to chyba 100nF?
    to prawda 104 -> 10 0000pF=100nF.
    Jest to kondensator ceramiczny monolityczny - nisko napięciowy (najprawdopodobniej dopuszczalne napięcie pracy to 22V) - tzw. "beczka".
    Zastąpić go możesz każdym kondensatorem praktyczne bezindukcyjnym.

Pozdrawiam

0
  • #8 11 Gru 2009 23:08
    bilek25
    Poziom 10  

Koledzy możecie mi pomóc miałem kupić. Zrobiłem sobie zakupy i miałem kupić kondensatory poliestrowe. jeden miał być 100nF a drugi 200nF który to który? Nie mogę znaleźć w internecie oznaczeń :( pomóżcie proszę.

Dodano po 27 [sekundy]:

Dodano po 36 [sekundy]:

ten środkowy ma ".1 63"

0
  • #9 11 Gru 2009 23:15
    MamAtE
    Poziom 20  

bilek25 napisał:
    Koledzy możecie mi pomóc miałem kupić. Zrobiłem sobie zakupy i miałem kupić kondensatory poliestrowe. jeden miał być 100nF a drugi 200nF który to który? Nie mogę znaleźć w internecie oznaczeń :( pomóżcie proszę.

Dodano po 27 [sekundy]:

Dodano po 36 [sekundy]:

ten środkowy ma ".1 63"
    Kondensatory poliestrowe to te białe - z prawej strony 0,22uF (220nF), a w środku 0,1uF (100nF) - chyba? - oba na napięcie znamionowe 63V.
    Tego czerwonego nie widzę dokładnie, więc nie wypowiadam się.

0
  • #10 11 Gru 2009 23:18
    bilek25
    Poziom 10  

Dziekuję bardzo za szybką odpowiedz :). Pozdrawiam

0
  • #11 30 Gru 2009 15:15
    wojt9e
    Poziom 9  

Witam!
    Apropo kondensatorów, też mam pytanie do kolegów.
    Zrobiłem dziś zakupy w elektronicznym, kupiłem sporo rzeczy i nie zauwazyłem że gościu zamiast kondensatorów foliowych 1uF sprzedał mi elektroliki.
    Raczej nie ndadzą się, dlatego szukam i znalazłem takie:

mogą być?
    Dodam że montuje układ audio zasilany 9v baterią. Dzięki za pomoc.

0
  • #12 30 Gru 2009 15:22
    jony
    Specjalista elektronik

105=1000000pF=1uF
    I są to kondensatory ceramiczne nie nadające się do układów audio.
    Gdyż ich pojemność silnie zezy od temperatury jak i od napięcia.
    To już lepszy był by elektrolityczny.

1
  • #14 30 Gru 2009 15:45
    wojt9e
    Poziom 9  

Tak to jest kondensator monolityczny.
    "1uF ! KOND.MONOLITYCZNY 012MON"
    Nie znam sie dokładnie na elekronice więc dzięki za pomoc.
    Zastanawiam się też jeżeli chciałbym użyć elektrolików to muszę zwrócić uwagę na polaryzację biegunów? Czyli wiąże się to z szukaniem odpowiednich ścieżek na płytce?

0
  • #15 30 Gru 2009 16:01
    jony
    Specjalista elektronik

A ten monolityczny to już nie ceramiczny co ??

Dodano po 10 [minuty]:

wojt9e napisał:

Zastanawiam się też jeżeli chciałbym użyć elektrolików to muszę zwrócić uwagę na polaryzację biegunów? Czyli wiąże się to z szukaniem odpowiednich ścieżek na płytce?

Tak trzeba zwróci uwagą na biegunowość. Zazwyczaj daje się plusem w stronę wejścia

0
  • #16 30 Gru 2009 16:08
    wojt9e
    Poziom 9  

Naprawde czasem nie rozumie niektórych wypowiedzi...
    Widać że kondensatory są ceramiczne i napisałem że monolityczne.
    Chciałem się dowiedzieć czy się nadadzą czy nie. Wiem że czasem zamiast foliowych kondensatorów używa się ceramicznych - są mniejsze, łatwiej je zmieścić i nie wpływają znacząco na prace układu. Dlatego pytałem czy akurat te na zdjęciu bedą OK. Jeśli nie to chciałbym użyć tych co dostałem - elektrolityczne. Może poprostu ciężko dostać kondensator 1uF i trzeba przykombinować...

Dodano po 1 [minuty]:

Dzięki JONY o to mi chodziło!!

1
  • #17 30 Gru 2009 17:35
    tzok
    Moderator Samochody

Kondensator monolityczny to jeden z rodzajów kondensatora ceramicznego (inne to np. płytkowy, rurkowy).

Kondensator 1uF jest jednym z najłatwiejszych do "zdobycia" bo występuje niemalże w każdej technologii i zarówno jako bipolarny jak i jako unipolarny.

0