Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Choinka na wyświetlaczu-liczniku Volvo S60 2,4 diesel

robboo 02 Jun 2009 22:01 8491 7
 • #1
  robboo
  Level 10  
  Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takimi objawami, że na wyświetlaczu licznika robi się choinka tzn. wszystko co jest możliwe wyświetla lub tylko częściowo, urywa cyfry, zatrzymują się zegary (brak wskazań prędkości i obrotów silnika), niezależnie czy jest to na liczniku kilometrów czy na komputerze czy na kontrolkach pojawiają się różne krzaczki i w różnym czasie lub jest całkiem ciemno a czasami jest OK. i wszystko gra.
  Trochę czytałem w sieci i sugestie były aby sprawdzić zasilanie – połączenia styki i klemy akumulatora – popatrzyłem i wydaje się że są poprawne i klemy mocno przykręcone.
  Kilka, - naście lat temu bawiłem się trochę elektroniką i coś tam jeszcze pamiętam lecz nie wiem na co mogę się natknąć a gdy ruszę to będzie widać grzebanie w liczniku i po oddaniu do naprawy (bo niektórzy oferują takie usługi) może się okazać dużo droższa naprawa licznika.
  Pod kompa podłączałem u znajomego mechaniora i jest OK. zero komunikatów z błędami.
  Moja PROŚBA to jakaś informacja na ten temat czy ewentualne sugestie, porady co może być przyczyna takiej usterki i na co zwrócić uwagę bo mam chęć sam zajrzeć do licznika - może bym coś namierzył?.

  POZDRAWIAM i dziękuję za podpowiedzi.
 • #2
  .:KoSik:.
  Level 18  
  Jeśli kupiłeś auto w takim stanie to ktoś pewnie spaprał pamięć (np. cofając licznik). Jeśli wystąpiło nagle to najprawdopodobniej jakiś zimny lut w liczniku. Nie opisałeś czy to występuje ciągle czy czasami ustaje. Nie radzę zabierać się samemu za licznik, choć "kto nie ryzykuje ten nie je" :D

  powodzenia!
 • #3
  robboo
  Level 10  
  Dodam, że usterka występuje w około 50/50 czyli część trasy jest OK a część do bani. Usterka wystąpiła pierwszy raz około 2 tygodnie temu a auto mam około roku i dotąd było OK.
 • #4
  artis666
  Level 26  
  Są to najprawdopodobniej zimne luty na PCB, wszystko jest do zrobienia, ale tak jak pisał kolega wyżej - sam nie wiem czy zabrał bym się za to, ze względu na budowę i delikatność licznika.
 • #5
  robboo
  Level 10  
  Z licznikiem już jest wszystko OK -mianowicie w zeszłym tygodniu udałem się do kolegi romanka do Wa-wy. Ten uporał się z tematem błyskawicznie (ok. 1 godz). Wymienił procesor z pamięcią i po zabawie. Wszystko śmiga na medal!!! A przy okazji zapodał język polski do komputera i też jest radocha – no i jest gwarancja.
  Z tą usterką jest tak że w modelach z roku 2001-2003 to była wada fabryczna i często występowały w licznikach takie objawy lub podobne.
  Temat wyjaśniony
  Pozdrawiam.
 • #6
  grzegorz.m
  Level 12  
  Jak on ci wymienił procesor to mi kaktus wyrośnie tam wystarczy oblutować gorącym powietrzem dwa układy scalone i po krzyku no ale kolega romanek to stary naciągacz specjalista od takich spraw na volvoforum też wystepuje pod ta sammą ksywką motorola 912 się nie psuje
 • #7
  artis666
  Level 26  
  grzegorz.m wrote:
  Jak on ci wymienił procesor to mi kaktus wyrośnie tam wystarczy oblutować gorącym powietrzem dwa układy scalone i po krzyku


  A musztarda, po obiedzie. Rada cenna, ale po fakcie temat w zasadzie jest już zamknięty. Pozdrawiam
 • #8
  RadeX123
  Level 8  
  Jeśli mogę poruszyć dalej ten temat a mianowicie mam podobny problem jak kolega tylko , że mój wyświetlacz umarł już całkowicie. Dałem go koledze elektronikowi żeby obadał sprawę ale bał się ze względu na delikatność. Poradził mi jednak bym poszukał gdzieś samego wyświetlacza bez zegarów bo podobno można sam wyświetlacz odłączyć czy to prawda? Znalazłem rozbitego anglika i chciałbym się zapytać czy nie będzie problemów jeśli podmienię sam wyświetlacz?

  dziekuje