Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa repliki kolumny Vermona.

mariusz.grot_1993 02 Cze 2009 22:17 14095 34
  • #1 02 Cze 2009 22:17
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Witam. Czy ktoś wie jakie były wymiary kolumn Vermony do wzmacniacza MV3( większość pewnie wie o jaką kolumnę mi chodzi). Jak pewnie wielu wie nie same wymiary się liczą, ale i też wygłuszenie tej kolumny. Mówiąc krótko chciałbym się dowiedzieć, jakie są wymiary, jak wygłuszyć tą kolumnę i jaką gąbką(gęstość). Co do głośników, to jestem w trakcie szukania(oryginalnych), bo na pewno nie dam w to jakiegoś wynalazku za 200zł :), które będzie miało małą skuteczność, poza tym to nie będzie już replika w 100% Pozdrawiam

Budowa repliki kolumny Vermona.

0 29
  • #2 03 Cze 2009 10:31
    diyManiek
    Poziom 29  

vermony byly robione z plyty wiorowej tyl i front wklejany, maskownica na ramce. wytlumienie bylo zrobione z szarej włókniny typu filcowego, ale nie byl to filc. cala kolumna byla wytlumiona wsyztskie scianki.

co do glosników zapewne byly szerokopasmówki 12`` z lejkiem w srodku bardzo ladnie gadaly z wioslem na klinach i lekkich vintydżowych przesterkach.

bedzie Ci b. ciezko znalezc te glosniki...
    wymiary i lepsze fotki powinny byc na stronie vermony, warto tez poszukac zagraniczne fora.

0
  • #3 03 Cze 2009 12:32
    DjMapet
    Poziom 43  

Może to Ci w czymś pomoże: http://www.vermona.de/ . Kliknij po lewej: "pa + effekte, następnie: VA2 MV3.
    Opis: http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/mv3/mv3.htm
    Miałem kiedyś (lata 70-te) taki zestaw. Był dedykowany do git. basowej, ale gitara też na tym nieźle śmigała.
    Głośnik z tego co pamiętam miał moc 12,5W/6 Ohm, maskownica metalowa (tzw "rozciągana").

Pozdrawiam.

Dodano po 37 [minuty]:

Jeśli się nie mylę, to głośnik miał symbol L-3401.

0
  • #4 03 Cze 2009 15:50
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Ok, dzięki wielkie za informacje. Znalazłem jeden głośnik na allegro, ale nie był w zbyt dobrym stanie. Pewnie trochę czasu mi na to zejdzie. A co powiecie na to żeby wykonać budę z MDF-u będzie dużo więcej ważyć, i z pewnością brzmienie sie zmieni, poprawcie mnie jeśli sie mylę. Pozdrawiam.

0
  • #5 03 Cze 2009 19:31
    diyManiek
    Poziom 29  

Absolutnie nie ! mdf nie nadaje sie do kolumn instrumentalnych.
    jak ma byc tanio wiór jak drozej lepiej sklejka lisciasta 15-18mm.
    choc w oryginale byl wiór i tak bym tez zrobil.

0
  • #6 03 Cze 2009 21:21
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Aha ok, bo zazwyczaj jak robię kolumny(na zamówienie) to używam MDF-u, szczególnie do kolumn basowych. Mam do was wielką prośbę, jeżeli by ktoś wpadł w posiadanie głośnika L-3401, i nie był mu potrzebny, czy też mógł go załatwić, np. od jakiegoś znajomego, to chętnie bym go odkupił. Jak coś to proszę na PW.

Dzięki.
    Pozdrawiam

0
  • #7 03 Cze 2009 21:32
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 03 Cze 2009 23:08
    DjMapet
    Poziom 43  

Faktycznie. Teraz wyczytałem z tej strony: http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/mv3/mv3.htm
    Możliwe też, że L-3060 PB był montowany w starszych wersjach paczek, natomiast w nowszych L-3401. Na tej stronce jest potwierdzenie moich domysłów:
    http://cgi.ebay.pl/RFT-Lautsprecher-L-3401_W0...12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

Tu są parametry: http://forum.musikding.de/vb/archive/index.php/t-19727.html

Pozdrawiam.

0
  • #9 04 Cze 2009 02:51
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Tak, rozmawiałem z kolesiem, co ma artykuł z pierwszego linku, podanego przez DjMapet. Wcześniejszej wersji był montowany L-3060PB a w nowszych L-3401, więc twoje domysły są całkowicie prawidłowe. Mam też rysunki techniczne budy (odręczne) właśnie od ZoltAn, jeśli chcecie to mogę wrzucić :)

Pozdrawiam

Dodano po 11 [minuty]:

aha zastanawiam się z kąt wziąłeś te dane techniczne, z tego co wiem to L-3401 ma 6 Ohm, maksymalną moc 12,5 W, skuteczność 98dB :D i pasmo przenoszenia od 45Hz do 12KHz. Opis który podałeś chyba dotyczy L-3060PB, chociaż już sam nie wiem :|

0
  • #10 04 Cze 2009 14:53
    DjMapet
    Poziom 43  

Dane znalazłem na jakimś niemieckim forum. Parametry z linku zgadzają się z tymi, które wymieniłeś. Różni się pasmo przenoszenia. Wiem że te głośniki produkowano w różnych wersjach i być może stąd ta różnica. Zakres częstotliwości przenoszenia od 45Hz-12 kHz wydaje mi się mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy.

Pozdrawiam.

0
  • #11 04 Cze 2009 16:12
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

No właśnie chodziło mi o to pasmo przenoszenia, tamte właściwości wymieniłem, bo wymieniłem... :) Co do tych 12KHz może faktycznie troszkę przesadzili, trzeba by było kupić kilka takich głośników i sprawdzić ich parametry( które z pewnością w jakimś stopniu uległy zmianie przez tyle lat) wtedy można by było powiedzieć że były produkowane różne wersje, ale nie zaprzeczam że nie, mogło być tak jak z MV-kami które z biegiem czasu modernizowano.

0
  • #13 04 Cze 2009 22:26
    diyManiek
    Poziom 29  

Te glosniki graja do 12kHz miałem je kiedys w piecu w starych czasach jak zaczynalem przygode z wiosłem zostawialy daleko w tyle "odpowiedniki" tonsila z eltronów :) brzmieniowo i w dynamice.

0
  • #14 05 Cze 2009 00:17
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Do DjMapet, myślę że wypowiedź diyManiek, który pisze że miał te głośniki i że wyciągają 12KHz, utwierdza mnie w tym przekonaniu. Jest jakieś prawdopodobieństwo, że były jakieś inne odmiany, ale małe. Bardziej prawdopodobne jest to, że te głośniki z innymi parametrami są po prostu przerobione. Pozdrawiam

0
  • #15 05 Cze 2009 11:47
    spirytusik84
    Poziom 23  

Witam posiadam tą kolumne ale też w nie najleprzym stanie na jutro moge wrzucic foto. Jak ktoś jest zainteresowany moge ją sprzedać, pozdrawiam.

0
  • #16 05 Cze 2009 13:43
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

możesz wrzucić, chętnie zobaczę, a co z głośnikiem, w jakiem jest stanie ? Jest to L-3401 czy L3060PB ? Pozdrawiam

0
  • #17 05 Cze 2009 23:25
    spirytusik84
    Poziom 23  

Budowa repliki kolumny Vermona.Budowa repliki kolumny Vermona.Budowa repliki kolumny Vermona.Budowa repliki kolumny Vermona.
    Witam oto to jak już pisałem nie jest w najepszym stanie maskownice zdjołem do zdjęcia głośniki wyglądają dobrze również grają lecz gdy sie je przyciska ręką to szorują, myśle że może były kiedyś za mocno przygrzane i przez to to pozdrawiam!

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)

-1
  • #18 06 Cze 2009 00:12
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Generalnie nie jest źle, tyle że są to L-3402 :/ a szkoda, bo wyglądają na w miarę sprawne. Orientuje sie ktoś czy to szorowanie, jest to poważniejsza usterka czy raczej nie. A ile byś chciał za te głośniki ( bez paczki którą mam już zrobioną)

Dodano po 8 [minuty]:

tak sobie myśle że chyba należało by je przewinąć, bo raczej z takimi cewkami to nie pochodzą za długo...

0
  • #19 06 Cze 2009 00:47
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie jest to oryginalna kolumna pod wzmacniacz MV-3.
    Jeśli głośniki grają ale szorują, znaczy że były mocno przegrzane. Karkas spuchł i cewka trze o nabiegunnik. Niestety, cewka jest raczej do wymiany a nie do przewinięcia.
    L-3401 z pewnością pociągnie do 12 kHz, ale z dużym spadkiem, moim zdaniem w okolicy 8 kHz.
    Miałem trochę różnych wermon i nie powiedział bym że zostawiały eltrony aż tak daleko w tyle, jak twierdzi diyManiek.

Pozdrawiam.

0
  • #20 06 Cze 2009 09:05
    mariusz.grot_1993
    Poziom 13  

Wiem że nie jest to oryginalna kolumna do Mv3 :) szkoda tylko że te głośniki do roboty są, bo tak to by była bardzo sporadyczną i pożądaną ofertą. Co do tego że Vermony zostawiają eltrony w tyle, to zdania nie mam bo nigdy nie słyszałem jak śmigają Vermony i dlatego buduję tą replikę, a w zasadzie to już tylko szukam przetwornika. Pozdrawiam :)

Dodano po 5 [minuty]:

na miejscu ``spirytusik84`` to zrobił bym z nich combo na dwóch głośnikach, tak przynajmniej ja bym zrobił. Myśle że ciężko będzie ci je sprzedać, chyba że ktoś umie to naprawić, ale nie wiem skąd weźmie cewkę. Pozdrawiam

0
  • #21 06 Cze 2009 22:45
    SzokalML
    Poziom 36  

Tym bardziej że cewka w vermonach jest dość nietypowa i nie podejdą te oferowane na allegro.

Zresztą, jeśli tak szczegółowo trzymać się chcesz oryginału, to koniecznie oryginalny głośnik!

Jak mówi DJmapet nie należy traktować tak poważnie tego pasma przenoszenia.
    Również od dołu nie jest to żadne 42 hz :) no chyba że -12 db :)

W sumie należy zalożyć szacunkowo na około 75-10 khz (z jakimś -6 db) - na więcej / mniej realnie nie pozwala konstrukcja głośnika - na bas - za mały skok membrany, na wysokie - konstrukcja głośnika szerokopasmowego.

Z mojego doświadczenia vermony miały przyjemniejsze brzmienie i lepsze odtwarzanie wysokich niż GDS 30/30 - może dlatego że GDS miał większy lejek? W każdym razie z vermony dało się słuchać muzyki lub nagłaśniać wokal bez gwizdków, z GDS-a - brzmiało to gorzej.

Z tym że z vermoną już jakiś czas nie miałem do czynienia...tak czy inaczej do gitary nie ma to wielkiego znaczenia.

0
  • #22 21 Cze 2009 22:54
    Andrzej V.
    Poziom 10  

Zdjęcie "nagiej" kolumny do L3401 lub 02
    Budowa repliki kolumny Vermona. . Posłużyła jako wzorzec do zestawu stereo
    Budowa repliki kolumny Vermona. .
    Za pare dni wrzucę na elektrodę wymiary (bo zbieram się od dłuższego czasu do rozkręcenia jednej z kopii).

0
  • #23 21 Cze 2009 23:40
    SzokalML
    Poziom 36  

Andrzej V: masz takie dwie i słuchasz na tym muzyki w pokoju ? Jak to gra? Jak z basem?

Powiem szczerze, że taki styl vintage bardzo mi się podoba, psuje go tylko trochę grill na głośniku (chociaż ze względów bezpieczeństwa się przydaje), a w zasadzie łapki na niego,

oraz ustawienie glośnika wysokotonowego pod kątem (mam nadzieję że druga kolumna jest lustrzanym odbiciem?:) )

Poza tym - naprawdę super.

0
  • #24 22 Cze 2009 00:23
    DjMapet
    Poziom 43  

Byłem przekonany że budujesz te kolumny pod instrument. Ale cóż, o gustach się nie dyskutuje.
    Jakie zastosowałeś modele RFT?
    Przychylam się do opinii kol SzokalML. Grill i ukośnie zamontowany GDWT, psują trochę wizualnie pracę którą włożyłeś w te paczki.
    Też jestem ciekaw jak to brzmi jako Home-audio.

Pozdrawiam.

0
  • #25 22 Cze 2009 07:19
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Byłem przekonany że budujesz te kolumny pod instrument

To inny użytkownik, pragnę zauważyć :idea:

0
  • #26 22 Cze 2009 19:19
    DjMapet
    Poziom 43  

He, racja.
    Późno już było a ja niedospany po sobotniej chałturze :-)

Pozdrawiam.

0
  • #27 22 Cze 2009 23:35
    Andrzej V.
    Poziom 10  

Rysunek wymiarów kolumny z zestawu MV-3 na głośniku L3401 (rysunek odręczny). Oryginalne wytłumienie to była warstwa materiału wojłokowego o grubości ok. 10 mm. Obudowa wykonana była z płyty paździerzowej grubości ok. 10 mm. Całość oklejona była siwym skajem za wyjątkiem frontu maskowanego na całej swej powierzchni bardzo specyficzną z dużymi oczkami siatką metalową.

1
  • #28 23 Cze 2009 00:08
    Andrzej V.
    Poziom 10  

Glośniki L3401, jego bardzo bliski krewny L3402 oraz protoplasta L3060 były wynikiem długoletnich doświadczeń związanych z tzw. "klangfilmem". Jest mało znanym faktem, że HIFI było wynikiem rozwoju kina dźwiękowego. Kilkadziesiąt lat badań nad głośnikami kinowymi nakierowane na konstrukcje o wysokiej sprawności i bardzo szerokim paśmie skutkowało doświadczeniem pozwalającym konstruować takie głośniki jak te wymienione wyżej. I te wymienione wyżej to nie są głośniki gitarowe czy też "pod instrument". Są to tzw. głośniki estradowe czyli pracujące w szerokim paśmie z dużą efektywnością i liniowością. L3401 pracowały (a wcześniej L3060) w zestawach Regent 60, które to wzmacniacze/zestawy trudno nazwać instrumentalnymi. Były wykorzystywane jako tzw. PA (public amplifier czyli wzmacniacz nagłośnieniowy) a nawet jako sprzęt dyskotekowy Regent 60 napędzał przy pomocy dwóch lamp EL34 cztery głośniki L3401. Zestaw był "nieśmiertelny", bezawaryjny i bardzo głośny. Poza tym L3401 pracowały w paczkach gitarowych Regent 30. Tutaj niestety dwie lampy EL34 miały tendencję do szybkiego kończenia tych głośników. I to zarówno paliły cewki jak i w wypadku bardziej wytrzymałych "darły" zawieszenia górne. Ale hałasu dostarczały jak parę razy droższe markowe wyroby z zachodu (bo dla nas NRD to był "nasz" wschód). Najlepszą konstrukcją jednak to był zestaw MV2 / MV3. Para EL84 pracująca w klasie Push& Pull ze stałym biasem dostarczała 12,5 W mocy. Była to ilość która wystarczała i nie niszczyła przy tym L3401. Jednocześnie dedykowana do L3401 paczka z otworem stratnym pozwalała efektywnie zejść bardzo nisko - do 30, 40 Hz. Zestaw MV3 doskonale nadawał się do gitary basowej, aczkolwiek nie miał tendencji do "overdrive'u".

Na zdjęciu sławny magnes ALNICO z głośnika L3060. Głośnik rozkręcany, kosz odlewany. Budowa repliki kolumny Vermona.

0
  • #29 23 Cze 2009 01:55
    DjMapet
    Poziom 43  

Może dodam iż kolumna ta posiadała ruchome, metalowe (aluminiowe?) uchwyty.
    Po twoim wyczerpującym opisie, zwłaszcza: "Najlepszą konstrukcją jednak to był zestaw MV2 / MV3", nie rozumiem jak mogłem w 82', dać sprzedawcy w "prezencie" MV3, za "załatwienie" spod lady nowego pieca Vermona 50 B-1 :-).
    Potwierdzam spostrzeżenie iż: "Zestaw MV3 doskonale nadawał się do gitary basowej". W małych i średnich pomieszczeniach (jak na tamte czasy) radził sobie nieźle, ale w większych halach i na plenerach już trzeba było użyć czegoś mocniejszego. W moim wypadku była to Vermona 1000B.
    Może wiesz jakie głośniki montowano w paczkach do 1000B?

Pozdrawiam.

0
  • #30 23 Cze 2009 22:52
    Andrzej V.
    Poziom 10  

Metalowe uchwyty były wadą MV3 i Regentów 60. W stanie "spuszczonym" czyli schowane w blaszanej obudowie bardzo brzydko brzęczały. Była to tak powszechna wada, że później wprowadzono plastikowe uchwyty, mniej wygodne lecz "niebrzęczące". Vermona 1000B miała 100W, na tranzystorach. Kolumny miały w środku po parze 15" RFT L3702 50VA, 8om, magnes alnico o efektywności 98dB . Więcej w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197241.html

0