Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik monostabilny

02 Cze 2009 22:37 6239 8
  • Poziom 10  
    Mam problem tego rodzaju, że nie wiem jakie zastosować tranzystory w tym układzie aby sygnał wyjściowy bardziej był zbliżony do prostokąta.
    Układ:

Przerzutnik monostabilny

Impuls wyjściowy:

Przerzutnik monostabilny
  • Poziom 25  
    Dodaj na wyjściu przerzutnik Schmitt-a.
    W tym układzie nie uzyskasz sygnału prostokątnego.
    Ewentualnie możesz sygnał wyjściowy kształtować przez ograniczniki.
  • Poziom 10  
    Niestety cały układ to generator VCO z równoważeniem ładunku i nie mogę tam zastosować przerzutnika schmitta. A znasz może jakiś inny przerzutnik monostabilny który poradzi sobie z impulsami rzędu kilku us? Na 555 nie radzi sobie, Bowesa również.
  • Poziom 25  
    Czy po ukształtowaniu impulsu nie mógłby to być jakiś z serii 74xx121 lub pochodne ?
    Ze schematu przez Ciebie opublikowanego nie wynika w sposób jednoznaczny, że jest to VCO.
    A jeśli tak, to użyj 74LS124.
  • Poziom 10  
    Cały układ wygląda tak:

Przerzutnik monostabilny

A pokazałem tylko przerzutnik bo prowadzący twierdził że trzeba w przerzutniku zmienić tranzystory na lepsze.
  • Poziom 25  
    Poszukaj w aplikacjach CD4046.
    "Kość" na wyjściu daje prostokąt.
    Może wystarczy tylko przeprojektować układ ?
    Może opisz, co ten układ ma za zadanie.

A 74LS124 działa właśnie na zasadzie równoważenia ładunku.
  • Poziom 10  
    Ten układ ma za zadanie przestrajać częstotliwość wyjściową (sonda) od 100Hz do 500kHz (sygnał prostokątny) poprzez zmianę napięcia wejściowego (V10) od 0 do 5v. Działa przyzwoicie, tyle że nie mam prostokąta na wyjściu.

Dodano po 2 [minuty]:

I rzecz w tym że to nie ma być na scalaku :( tylko w takiej postaci. Przerzutnik mogę zastosować inny, byle monostabilny i nie schmitta
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź dzisiaj jeszcze pokombinuje trochę.