Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór DVB-T w Wodzisławiu Śl. - nietypowo

03 Cze 2009 00:00 3443 3
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich. Chciałbym poruszyć nietypowy problem odbioru DVB-T.
    Mieszkam w Wodzisławiu Śląskim, wiem że jest to miasto w zasięgu DVB-T ze Skrzycznego i wiem, że idzie paczkę DVB z tam tąd odebrać. Moim problemem jest to, że okna mam na zachód a nadajnik w Skrzycznem jest na południowy wschód. Moje pytanie jest takie - czy jest możliwość odbioru DVB - t u mnie np z odbicia od budynku (kiedyś tak odbierałem Polsat analogowo ze Skrzycznego)? Dodam że nie mam możliwości umieszczenia na dachu anteny, ani też zawieszenia jej na ścianie od strony nadajnika. Chce wiedzieć czy warto na przyszłość inwestować w tuner MPEG 4.
    Jeżeli jest jakiś sposób na odbiór to prosiłbym o napisanie jaką anteną najlepiej.
  • flexghzflexghz
  • Moderator
    Trudno będzie cokolwiek doradzić. Odbiór powinien być nawet na sygnale odbitym i tu bez eksperymentów się nie ustali czy będzie. Jeżeli odbierałeś Polsat ze Skrzycznego to istnieje szansa e odbierzesz także DVB. Pamiętaj jednak że moc nadajnika na Skrzycznem nie jest taka jaka będzie docelowa. Do eksperymentów użyj dowolnej anteny jaka masz w posiadaniu. Stosowanie rozbudowanych i dużych anten w warunkach braku widoczności obiektu jest złym pomysłem.
    Z tym inwestowaniem w odbiornik DVB MPEG4 jest tak , że wcześniej czy później będzie to jedyna technologia odbioru. Pozostaje tylko relacja czasu i ceny. Każdy tuner MPEG4 odbiera MPEG2. Obecnie jak wiesz Skrzyczne nadaje mocą 0,5 kW w MPEG2, ale to tylko do jesieni tego roku - przynajmniej takie słyszałem w Emitelu głosy.
    Gwałtowne rozszerzanie obszarów na których nastąpi włączenie transmisji DVB-T w MPEG4 nastąpi dopiero po zakończeniu rozbudowy dosyłów światłowodowych do wszystkich głównych obiektów. I jest to bliżej niż dalej...
  • flexghzflexghz
  • Poziom 15  
    Przepraszam, że tak długo ale trochę sesja mnie pochłonęła, no i w końcu zabrałem się za sprawdzanie DVB różnymi antenami. Na ATX 55 nie złapałem z odbicia ani DVB-T, ani poprawnie analogowego Polsatu (śnieżył dosyć mocno). Na logarytmie ze wzmacniaczem LG 2 też nie było wcale lepiej (a nawet trochę gorzej). Na siatkowej pożyczonej od znajomego też nic cyfrowego nie złapałem. Ale dla porównania Polsat był najładniejszy (tzn lekko śnieżył ale dało się oglądać). Przypominam że sygnał ze Skrzycznego chciałbym złapać z odbicia. Ale chyba będę musiał poczekać aż odpalą na stałe DVB i zwiększą moc nadajnika. Mam w związku z tym pytanie - jaka będzie najodpowiedniejsza antena aby w przyszłości odbierać DVB-T ze Skrzycznego z odbicia od budynku?
  • Poziom 15  
    Temat nieaktualny gdyż od roku mieszkam w innym mieście i nie mam nawet jak sprawdzić żadnych w/w rozwiązań. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.