Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia sedan nie można otworzyć bagażnika

irek_W 03 Jun 2009 15:03 54163 10
    irek_W
    Level 11  
    zablokował się zamek klapy bagażnika .
    Piotrek1970
    Level 18  
    To nie wina siłownika tylko szyny CAN w części która za to odpowiada czyli moduł komfort- i tu powinienem użyć słów potocznie uznanych za obraźliwe w stosunku do projektantów z Mlada Boleslav. Miałem podobny problem w czasie ferii, bagaże wybierałem po złożeniu kanapy tylnej. Na szczęście można założyć linkę jako awaryjne otwieranie. Siłownik bagażnika sterowany jest z CAN'a. Osuszyć instalację i poszukać dobrego warsztatu.
    p.s.: sprawdź czy działają szyby elektryczne.
    irek_W
    Level 11  
    otwieranie okien działa .Dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    kabi_18
    Level 11  
    Kochani wiem ze temat jest stary ale ja miałem podobny problem nie mogłem otworzyć klapy bagaznika wszyscy mówili że to moduł komfort czy inne elektroniczne cholerstwo którego nazwy nie pamietam, mechanikiem nie jestem tak więc pojechałem do serwisu i tu się okazalo że ja nie jestem pierwszy z tym problemem a przyczyna jest tak błacha i oczywista że aż za prosta aby brać to pod uwage. procedura naprawy wygląda tak ( w 70% przypadków) otwieramy bagażnik wchodząc do niego przez odchylenie kanapy tylniej otwieramy go z wnętrza przy zamku jest taka mała dźwignia za pomocą której można to zrobić następnie namierzamy przewody łączące klape z autem i tam mamy problem dotyczy to oczywiście wszystkich aut które nie mają linki i klamki tylko guzik w klapie. w wiązce tych przewodów bardzo często od zamykania i otwierania klapy przełamuje się przewód i choć wygląda na cały w środku jest przerwa i w tym miejscu zdina się wyjątkowo lekko jak na calej jego długości, lutujemy go izolujemy i cieszymy się otwierającym bagażnikiem ponownie :) w serwieie za taki zabieg biorą 80 zł tyle zapłaciłem i wszystko chodzi ok. pozdrawiam wszystkich którym ta wiadomość pomoże
    milejow
    Level 43  
    kabi_18 wrote:
    Kochani wiem ze temat jest stary ale ja miałem podobny problem nie mogłem otworzyć klapy bagaznika wszyscy mówili że to moduł komfort czy inne elektroniczne cholerstwo którego nazwy nie pamietam, mechanikiem nie jestem tak więc pojechałem do serwisu i tu się okazalo że ja nie jestem pierwszy z tym problemem a przyczyna jest tak błacha i oczywista że aż za prosta aby brać to pod uwage. procedura naprawy wygląda tak ( w 70% przypadków) otwieramy bagażnik wchodząc do niego przez odchylenie kanapy tylniej otwieramy go z wnętrza przy zamku jest taka mała dźwignia za pomocą której można to zrobić następnie namierzamy przewody łączące klape z autem i tam mamy problem dotyczy to oczywiście wszystkich aut które nie mają linki i klamki tylko guzik w klapie. w wiązce tych przewodów bardzo często od zamykania i otwierania klapy przełamuje się przewód i choć wygląda na cały w środku jest przerwa i w tym miejscu zdina się wyjątkowo lekko jak na calej jego długości, lutujemy go izolujemy i cieszymy się otwierającym bagażnikiem ponownie :) w serwieie za taki zabieg biorą 80 zł tyle zapłaciłem i wszystko chodzi ok. pozdrawiam wszystkich którym ta wiadomość pomoże

Ja spotkalem kilka zwiazanych z nieszczelnoscia klapy.Dostala sie wilgoc i zrobila sie ,,zielonka ,,na zlaczu przycisku otwierania klapy lub/i zbijaku zamka.Po usunieciu zielonki,zamek dzialal bezblednie
    irek_W
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc ale dalej bagażnik nie działa .
    jacekpk83
    Level 9  
    Odgrzeję kotleta...!

W mojej świeżo nabytej Fabii sedan padło otwieranie klapy - ot tak nagle, wcześniej objawów żadnych nie było. Jakoś dziwnie zbiegło się to z faktem odmrażania płynu w spryskiwaczach, którego dokonałem wczoraj - płyn się odmroził, ale klapa działać przestała... ??? Nieważne. Naciskanie przycisku nie powoduje żadnej reakcji zamka. Otwieranie drzwi (jak sugerowano na niektórych forach) zupełnie nie skutkuje. Oświetlenie bagażnika i kabiny świeci się, sygnalizacja niewyłączonych świateł działa.

Według informacji znalezionych w necie zamek w klapie ma swój bezpiecznik i podobno oznaczony jest on nrem 31. U mnie w bezpiecznikach jest karteczka z symbolami i pod 31 jest symbol silnika ("check") tylko że z piorunem. Nie wydaje mi się więc by był to bezpiecznik od zamka klapy - w każdym razie jest cały. Może w mojej wersji (1,4 16v 59kW 2007r) ten bezpiecznik jest pod innym nr-em, możliwe to?

Otworzyłem dziś bagażnik od środka i zdjąłem tapicerkę z klapy. Kostka z przewodami idącymi od mikroswitcha i same przewody nie wykazują oznak złamania - pytanie: jeśli byłby to padnięty mikroswitch to zwieranie na kostce (tej w klapie) powinno załączać zamek (?) Czy te dwa kabelki które wchodzą do zamka od góry (widoczne na zdjęciu) to są przewody od mikroswitcha na klapie, czy jeden to zasilanie a drugi ze switcha. Kabelki idące z klapy mają inne kolory niż te które wchodzą do zamka (tzn ten sam jest tylko brązowy). Jeśli nie to czy zasilanie zamka wchodzi od dołu i żeby się do niego dostać muszę zdjąć cały ten plastikowy próg, tak? A może wystarczy odkręcić dwie śruby mocujące zamek i uda się go wyjąć? z tej progu? Podpowiedzcie żebym nie musiał bez potrzeby rozbierać całego tyłu. Gdzie pomierzyć wartości napięć, na których zaciskach? BARDZO proszę o pomoc:!::!::!:
    tripman
    Level 11  
    Ja też odgrzeje.
    I jak udało Ci się naprawić to ustrojstwo?
    zyga1020
    Level 1  
    w mojej fabii combi 2004r.nie działa siłownik umieszczony w zderzaku,dopiero po odpięciu kostki z kabelkami która jest podpięta do zamka w klapie wszystko działa poprawnie. Siłownik reaguje na przycisk w klapie za każdym razem i z otwieraniem nie ma problemu.nie wiem tylko po co ta kostka do zamka w klapie jakie ona ma zadanie.
    sk700
    Level 31  
    Uszkodzony switch i komfort widzi bagażnik jako otwarty, sprawdź miernikiem i pewnie szukaj zamka, musi być od kombi.
    Borek_PL
    Level 11  
    Podzielę się swoim przypadkiem.
    Zaczęło się o tego, że przycisk otwierania nad tablicą trzeba był dusić kilka razy, by dało otworzyć się klapę. Zanim ostatecznie wyzionął ducha po zamknięciu auta z pilota alarm sygnalizował otwarte drzwi.
    A do rzeczy… naciskając przycisk otwierania nad tablicą mam wrażenie że gdzieś w module sterującym było słychać klikanie przekaźnika.
    U mnie ostatecznie spalony był bezpiecznik nr 31, po jego wymianie na stykach siłownika pojawiał się już impuls napięcia przy naciskaniu guzika. Mierząc omomierzem siłownik miał ponad 2kohma, rozebrałem cały mechanizm siłownika, zapach był dość przypalony, ale silnik jakimś cudem ruszył, teraz pomiar wskazuje około 2,5 ohma. Siłownik pracuje i wszystko gra.
    Dorabiając do tego teorię, to wydaje mi się, że siłownik gdzieś się przyblokował a przeciążony silnik spalił bezpiecznik.
    Proponuje ten test przed dobieraniem się do „tapicerki” i kabli, bo ja niepotrzebnie się z tym namęczyłem.