Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz częstotliwosci.. Jak poprawnie mnożyć X11 ?

Kwazor 03 Cze 2009 18:42 6805 27
  • #1 03 Cze 2009 18:42
    Kwazor
    Poziom 30  

Czesc !
    Własnie odpaliłem po wielu latach moj stary transwerter na 144Mhz..
    Wtedy budowałem go bez porządego sprzetu pomiarowego..
    Zrobiłem go wtedy tak :
    Gen Kwarc 10.7Mhz-->wzmacniacz/powielacz X11-->Wzmacniacz 117Mhz..

No niestety wyszły kwiatki z układu bo prązki z siebie dawał i po podłaczeniu go teraz pod F miare wykazał 180mhz ... a którys tam prązek wykozystywałem jako 117.7Mhz.. ( korespondeci mowili mi ze było mnie słychac po bokach )

Naszło mnie zbudowac jeszcze raz go tym razem w wersji lampowej... ( potrzeba SSB na 144.300 )

Jak poprawnie pomnozyc ten kwarc ? Na matematyke ni w zab nie idze :D
    Tylko od razu X11..
    Lub kto z was ma jakis schemat takiego powielacza... działajacego z powieleniem większym niz x3.. ( spada mocno sprawnosc powielania )

Sprawdzałem ile kosztuje Kwarc 116Mhz "tylko" 33zł..

0 27
  • #2 03 Cze 2009 19:11
    Andrzej L.
    Poziom 26  

A czy musi to być bezwzględnie powielacz?
    Może gotowe, nowsze rozwiązanie? Gotowa synteza z któregoś radia UKF.
    Heterodyna tam pracuje od 98,200MHz do 118,700MHz
    W zależności od programu poruszasz się krokiem 50kHz lub 10kHz (np. synteza z polskiego tunera diory AS 952 na SAA1057) i "wstrajasz" się syntezą w częstotliwość, którą dotychczas wykorzystywałeś z powielania kwarcu. Samą kostkę syntezy co najwyżej obsadzić lepszym kwarcem co do stabilności (umasić metalową obudowę) lub sterować zewnętrznym generatorem sinusoidalnym o częstotliwości takiej jak dotychczasowy kwarc taktujący kostkę syntezy częstotliwości.

0
  • #3 03 Cze 2009 19:54
    sq6ade
    Poziom 40  

Zrób generator na kwarcu w okoicach 23-24MHz wzbudzony na piątym overtonie.
    Ew tak jak kolega pisze ale lepiej na mniej kapryśnym TSA6057.

0
  • #4 03 Cze 2009 20:38
    Kwazor
    Poziom 30  

Tak szukałem informacji po elce na temat Overtonów i mało było ale tu :

http://hem.passagen.se/communication/txo.html

Swietne opisy.. i chyba wykonam ten na 5 Overku.. tylko najpierw przełoze to na układ lampowy co nie powinno byc ciężkie :D

Szukam jeszcze innych układów generatorów..

0
  • #5 03 Cze 2009 21:21
    sq6ade
    Poziom 40  

W starych papierkach z projektami znalazłem taki generatorek w prostej syntezie na 2m. Nie jestem do niego przekonany ale skoro to zatrzymałem to może to działało. Poszukam jeszcze w złomie układ gdzie podobny generator chodził świetnie i łatwo się wzbudzał na "piątce".

0
  • #6 03 Cze 2009 21:36
    irekr
    Moderator

Dawno dawno temu, zanim wynaleziono obwody scalone TTL w układach synez czestotliwosci stosowano generatory synchronizowane.
    Zasada działania była dość prosta. Generator LC o dośc dużej stabilnosci był synchonicznie korygowany w fazie przez impulsy genratora odniesienia. Generator odniesienia (np stabilizowany karcem - np o standardowej czestotliwości wzorcowej lub skokowej okreslonego rzedu) napędział układ ogranicznika i obwodu rózniczkujacego na wyjsciu którego były impulsy szpilkowe o okresie czestotliwości odniesienia.
    Impulsy te podawano na obwód generatora LC którego drgania były korygowane szpilkami z tego układu różniczkowania.
    Rozwiązanie takie widziałem w kilku nadajnikach radiokomunikacyjnych na pasmo KF o czestotliwości pracy od 1,5 do 30 MHz ze skokiem syntezy co 100 Hz. generator wzorcowy 200 kHz był jednocześnie wzorcem i sygnałem odniesienia dla formowania sygnału SSB przy pomocy dwóch filtrów elektromechanicznych - oddzielnie dla górnej i dolnej wstegi.
    Nadajnik w zdecydoanej wiekszości był tranzystorowy ale nie zawierał zadnego obwodu scalonego. Konstrukcja RFT z końca lat sześcdziesiątych.

0
  • #7 03 Cze 2009 21:41
    rysta
    Poziom 21  

wÓjek Dobra Rada -> ten generator mógl działać tylko przy wyjątkowo niechlujnym montażu ;) - brak sprzężenia zwrotnego które wywoła generowanie drgań
    pozdrawiam,

0
  • #8 04 Cze 2009 08:48
    eltroniks
    Poziom 9  

rysta napisał:
    wÓjek Dobra Rada -> ten generator mógl działać tylko przy wyjątkowo niechlujnym montażu ;) - brak sprzężenia zwrotnego które wywoła generowanie drgań
    pozdrawiam,

Kolego proszę nie pisać bzdur.

0
  • #9 04 Cze 2009 09:28
    sq6ade
    Poziom 40  

rysta napisał:
    pozdrawiam,

Jakbyś czytał rysta (sta-ry ? ) dokładniej to byś zauważył że poddałem w wątpliwość ten generatorek (ale musiał działać i to nie na pająku a na płytce drukowanej).

wÓjek Tobie radzi - jeśli czegoś nie ma w biblii Bieńkowskiego albo na wykładach w szkółce to nie znaczy że to nie istnieje. Przypominam sobie że go go zerżnąłem z jakiejś fabrycznej konstrukcji.

Wrzucam stare schematy syntezy do 3001 gdzie zastosowałem taki podobny generator. Płytki były projektowane jeszcze na Atari ST ! Niestety mozaiki nie dotrwały bo komputer padł łupem złodzieja. Radio z tym PLL przeją po mnie chyba Hirek SP6ML (ex MLU).

PLL:

Mieszacz TX:

0
  • #10 04 Cze 2009 09:57
    rysta
    Poziom 21  

Wywołałem burzę w szklance wody...
    Przypomnę co napisałem:
    "-> ten generator mógł działać tylko przy wyjątkowo niechlujnym montażu - brak sprzężenia zwrotnego ..."
    Kwarc, sam z siebie nie wytworzy drgań, musi być podpięty do wzmacniacza z dodatnim sprzężeniem zwrotnym - jest to warunek KONIECZNY wystąpienia drgań niegasnących. Na rysunku ktory został zamieszczony przez sq6ade, takiego sprzężenia brak, co nie znaczy, że ono nie wystąpi w rzeczywistości jako skutek np byle jakiego montażu.
    Jest taki układ znany pod nazwą generatora Kuhn-Hutha i prawdopodobnie tak własnie wzbudza się ten generator z rysunku sq6ade. Praktycznie każdy się z nim zetknął budując wzmacniacze rezonansowe, jako uboczny efekt uboczny acz niepożądany.
    ps I: rysta to akronim mojego imienia i nazwiska; chociaż latek też mi nie brakuje (hi) to nie czuję się "sta-ry"...
    ps II: kol. eltroniks -> byłbym zobowiązany za wskazanie tych "bzdur"

0
  • #11 04 Cze 2009 10:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 04 Cze 2009 12:11
    Kwazor
    Poziom 30  

Wczoraj probowałem ten układ :

Dziwnie zachowanie miał ( testowałem go z sondą indukcyjna absorpcyjna)
    Działał tylko jako tako z kwarcem 13.xxx Mhz napiecie na mierniku 54mV w rezonansie
    Kwarc 24Mhz 2-4mV
    Co ciekawe zmiana pojemnosci w katodzie nawet o 15pF i juz zerwanie drgań...
    Ten sam układ tylko jako generator przestrajalny 1.5V...

0
  • #13 04 Cze 2009 13:24
    rysta
    Poziom 21  

Poniżej skany z ksiązki Podręcznik Radiooperatora Krótkofalowca, Kossobudzki, Ładno, Konwiński, ( wyd. I z 1964 (chyba) - zdobyczny egzemplarz bez strony tytułowej).
    Ci trzej Panowie to autorytety niekwestionowane; inna ksiązka ich autorstwa: Amatorskie nadajniki KF i UKF, była w swoim czasie "biblią" dla krótkofalowca; więc mam nadzieję, że sprawa zostanie ostatecznie wyjaśniona.

Powielacz częstotliwosci.. Jak poprawnie mnożyć X11 ? Powielacz częstotliwosci.. Jak poprawnie mnożyć X11 ?

Powodzenia w eksperymentach!

Prośba do admina, żeby nie kasował plików ze względu na prawa autorskie itp...

Dodano po 9 [minuty]:

Na I obrazku gen. jest po prawej stronie schematu. Zamiast kwarcu 7 MHz, mozna wstawić inny owertonowy z zakresu 7 - 13 MHz.
    W układzie generator pracuje na 21MHz wykorzystując 3 overton kwarcu 7MHz - lampa ECC81 (L4) prawa trioda. Lewa trioda tej lampy pracuje jako potrajacz na 63 MHz sterując triodę EC92- L3 która pracuje jako podawajacz dając na cewce L8 częstotliwość 126MHz. wszystkie cewki są tak dobrane,że rezonans na wymaganej częśtotliwości uzyskuje się bez użycia dodatkowej pojemności (tylko pojemności montażowe i lamp).
    Jest jescze tabelka ze szczegółowymi danymi cewek - w razie potrzeby wrzucę.

0
  • #15 04 Cze 2009 17:20
    rysta
    Poziom 21  

Kol. Kwazor, jeszcze mała analiza generatora na lampie zamieszczonego parę postów wyżej:
    Pojemność siatka katoda wchodzi tu w skład dzielnika pojemnościowego. Ponieważ jego wartość (Csk) w stosunku do pojemności w katodzie jest b. mała - dodatnie sprzężenie zwrotne niezbędne dla wystąpienia drgań jest bardzo słabe, stąd niepewność wzbudzania generatora.
    Generalnie w takim układzie kwarce nie przeznaczone do pracy overtonowej raczej kiepsko pracują (dobroć kwarcu na częstotliwościach overtonowych jest dużo niższa niż na częstotliwości podstawowej).
    Co do konkretnego układu to jak w przysłowiu: każda pliszka swój ogonek chwali...;) więc kombinuj!

0
  • #16 04 Cze 2009 21:50
    sq6ade
    Poziom 40  

rysta napisał:
    Generalnie w takim układzie kwarce nie przeznaczone do pracy overtonowej raczej kiepsko pracują (dobroć kwarcu na częstotliwościach overtonowych jest dużo niższa niż na częstotliwości podstawowej).

Dodam więc tyle że w powyższych generatorkach - co wkleiłem rysunki - były właśnie kwarce overtonowe - głównie pochodzące z demobilu TRX VHF. Z ciętymi na podstawową F - np. do generatorów taktujących systemy cyfrowe może nie być tak łatwo i trzeba będzie robić klassik powielacze.

0
  • #17 15 Sie 2009 19:16
    Kwazor
    Poziom 30  

Niestety panowie próba sprzegania generatora "przez " kwarc nic nie dała probował kilka układów..Najczesciej robił sie zwykły generator przestrajalny ( różne próby z siła sprzezenia )

Jednak zrobie to tak :

Oczywiscie to jest schematyczne przedstawienie bo 1 stopien juz chodzi i cewka jest w rezonansie na 120 Mhz ( 24x5 ) tylko teraz własnie separator wykonac w klasie C czy A ,B ?

0
  • #18 15 Sie 2009 20:01
    rysta
    Poziom 21  

Zdecydowanie nie w klasie C, która byłaby korzystna gdyby ten stopień był powielaczem (wtedy kąt odcięcia prądu kolektora dobiera się 180°/(krotność powielenia) dla uzyskania maksymalnej sprawności).
    Wybrałbym klasę A; wzmacniacz pracujący w głębszej klasie wymaga zdecydowanie mocniejszego sterowania niż zapewne możesz uzyskać z tego generatora no i skuteczniejszej filtracji niż zapewnia pojedynczy obwód rezonansowy.

A nie zapomniałeś Kolego jakoś spolaryzować bazę tranzystora w generatorze?

0
  • #19 15 Sie 2009 20:17
    Driver-
    Poziom 38  

Jak najbardziej w klasie A. Klasa C odpada bo produkuje zbyt dużo harmonicznych, klasy B i AB bardziej pasują do powielacza niż do wzmacniacza. Jeśli chodzi o filtrację to i tak musi dać filtry pasmowe po mieszaczu z VFO, więc wydaje mi się że te dwa obwody w na 120 MHz w zupełności wystarczą.

0
  • #20 15 Sie 2009 22:25
    Kwazor
    Poziom 30  

Dziekuje za odpowiedzi... Fakt klasa C to klasa nieliniowa wiec powielanie ok a tu chodzi tylko o juz wzmocnienie 120Mhz...

Driver jednak narazie zarzucam lampe.. bedzie połprzewodnikowo.. a mieszaczami beda NE/SA 612 .. wiec niewiele powinno przejsć...( mowie tu o mieszaczu zrównowarzonym. Oczywiscie filtr zaporowy zrobic to nie problem.

Cytat:
    A nie zapomniałeś Kolego jakoś spolaryzować bazę tranzystora w generatorze?

oczywiscie ze nie bo :

Oczywiscie to jest schematyczne przedstawienie.. wiem jak sie robi generatory itd... to miał byc tylko IDEA ... :) ale brawo za spostrzegawczosc !

Bo tak naprawde to :
    F120Mhz + 24Mhz= 144
    24+26Mhz =50Mhz

Bo w jedej obudowie bede robił 2 TRV dla IC 735... wiec generator bedzie miał 2 rózne zastosowania ( narazie brak bufora dla 24Mhz )

Wyjdzie w praniu....

0
  • #21 02 Cze 2011 13:33
    Kwazor
    Poziom 30  

Zrobiłem generator podobny do tego co pokazał SQ6ADE ( tyle ze w emiterze nie mam 1 nF tylko 100pF --inaczej nie startuje ) Kwarc 24MHz
    I słyszę sygnały co 24 MHz czyli 120MHz, 144, 168...

Tak ma być? zy powinna być tylko jedna F odbierana?

0
  • Pomocny post
    #22 03 Cze 2011 15:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 03 Cze 2011 21:47
    sq6ade
    Poziom 40  

Kwazor napisał:
    Zrobiłem generator podobny do tego co pokazał SQ6ADE ( tyle ze w emiterze nie mam 1 nF tylko 100pF --inaczej nie startuje ) Kwarc 24Mhz
    I słysze sygnały co 24 Mhz czyli 120mhz 144 168..

Tak ma byc ? czy powinna byc tylko jedna F odbierana ?

Normalna normalka.
    Odsłuchaj sobie jakiś sprzęt domowy co ma kwarc w sobie.
    Na wielokrotnościach F tego kwarcu.

0
  • #24 04 Cze 2011 13:54
    Driver-
    Poziom 38  

sq6ade napisał:
    Normalna normalka.
    Odsłuchaj sobie jakiś sprzęt domowy co ma kwarc w sobie.
    Na wielokrotnościach F tego kwarcu.
    Nie za bardzo "normalka" jeśli słyszy sygnały. Z generatora na wielokrotnościach F kwarcu były by gwizdy tzw. "ptaszki". A jak ma przesłuchy może to świadczyć o dużej zawartości harmonicznych w sygnale heterodyny. To z kolei wiąże się z niedostatecznym filtrowaniem na powielaczach, może się też nasycać i odcinać tranzystor generatora, produkuje harmoniczne, które filtry powielaczy nie są w stanie dostatecznie wytłumić. Dobry generator kwarcowy powinna cechować nie tylko stabilność ale i czystość sygnału.
    Kwazor dopracuj generator, bo teraz wzbudza się na sprzężeniu zwrotnym Cb (pojemność bazy) i kondensatorze 100pF. W takim układzie na rezonator oddziałuje zmieniająca rezystancja złącza baza-emiter co zwiększa zawartość harmonicznych i szumy. Kondensatory sprzężenia powinno się dawać o jak największych wartościach, przy których kwarc się jeszcze wzbudza. W emiterze zmniejsz wartość rezystora do 620Ω. Dobież dzielnik polaryzacji bazy większe wartości zmniejszają napięcie oscylacji kwarcu. Obudowę kwarcu połącz z masą, co zmniejszy nieco poziom "ptaszków", poprawi stabilność i zmniejszy oscylacje pasożytnicze. Mam nadzieję że dalej w powielaczach dałeś filtry dwuobwodowe bo jeden obwód to za mało żeby wytłumić niższe harmoniczne.

0
  • #25 04 Cze 2011 15:55
    sq6ade
    Poziom 40  

Zależy o jakie sygnały chodzi. Odebrałem to tak że kol słyszy generator (nośną) w jakimś odbiorniku na wielokrotnościach jego F.

0
  • #26 04 Cze 2011 18:13
    Driver-
    Poziom 38  

Mogłeś taki wniosek wysnuć, bo nie jest napisane jaki jest charakter sygnałów. Jeśli tylko nośna to wystarczy za ekranować i dać filtr dolnoprzepustowy na wyjściu. Ale jak ma nieliniowości w generatorze to wtedy ciężej to opanować.

0
  • #27 04 Cze 2011 19:11
    Kwazor
    Poziom 30  

Dziękuje panowie za dobrą szkołę ( byłem przekonany ze jesli uruchamiamy kwarc na np 5 overtonie to słyszymy tylko 5-ty ! a tu kwiatki ze słychać wszytkie harmoniczne )

Zrobiłem troche inaczej ( poszukujac sposobu usuniecia przesiewów kablówki i to dokładnie na 144.300 :/ ) Zastosowałem generator kwarcowy TTL 40Mhz pozniej 1 stopien powielenia w klasie A z obwodem nastrojonym na 120Mhz i 4 obwody pasywne sprzężone indukcyjnie ) ( przy 3 były słyszalne prązki na 160mhz co usłyszałem na 26.240Mhz ( TVp1 w kablówce okolo 199mhz ) teraz jest cisza oprocz nieszczęsnych 144.300 ale tego nie wyeliminuje bo siedzi to na naszym paśmie... 3 obwody wejsciowe konwertera tez nic nie daja tak samo jak 1 ...

Ogolnie tak to straszliwie wyglada ( wersja testowa ) :

0
  • Pomocny post
    #28 04 Cze 2011 21:26
    sq6ade
    Poziom 40  

Driver- napisał:
    Mogłeś taki wniosek wysnuć, bo nie jest napisane jaki jest charakter sygnałów. .

Po prostu znam wątek od pierwszego posta. ;)
    Trza poczytać.

0