Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekologiczno-internetowy przystanek autobusowy

blondyneczka_83 03 Cze 2009 19:27 4184 22
  • Ekologiczno-internetowy przystanek autobusowy

Tytułem wstępu pragnę nadmienić, że jednak nie poddałam się i włącznie do dnia 10.08.2009r zamieszczę na Elektrodzie kolejne 100 newsów. Pozdrawiam serdecznie tych wszystkich, którzy mają mnie powyżej uszu :D

Gdyby spytać 100 osób o definicję przystanku autobusowego, zapewne jakieś 99 osób określiłoby go, jako miejsce postoju autobusów w celu umożliwienia ludziom wejścia i wyjścia do niego/z niego. Z kolei sama budowla przystanku autobusowego to przeważnie wiaty chroniące ludzi przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

A co gdyby przystanek posiadał router do bezprzewodowych połączeń internetowych, wbudowany interkom i kilka diod LED dla lepszego efektu wizualnego? Okazuje się, że w mieście San Francisco będzie to możliwe, a władze miejskie planują pomysł ten wcielić w życie. Do końca 2013 roku wszystkie stare przystanki zostaną zastąpione nowymi, niezwykle funkcjonalnymi.

Na zakończenie koniecznie trzeba dodać, że przystanki te będą zasilane bateriami słonecznymi (oszczędność + ekologia), które umieszczone będą na dachach budowli, a wykorzystane do budowy przystanków materiały będą się nadawać do recyclingu.

Ciekawe, kiedy w Polsce coś takiego zaistnieje?

Źródło: http://dvice.com/archives/2009/06/san-fransiscos.php

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    blondyneczka_83
    Poziom 15  
    Nic Wam nie powiem :P
    blondyneczka_83 napisał 203 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
  • Fabryka Prądu
    rufuse
    Poziom 15  
    Tak dokladnie najpierw poszedł by dach a dalej router itp :) a na koniec złomiarze wycieli by resztę która została
  • Fabryka Prądu
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Przyjdą dresiarze i rozwalą :P U nas są potrzebne betonowe przystanki. Pomysł z ruterem wydaje mi się wyjątkowo nietrafiony, bo z doświadczenia wiem, że na przystanku czeka się 2-3 minuty, a nie godzinę, żeby się bawić z komputerami.
    Nie rozumiem, co co chodzi z interkomem. Podróżni mają rozmawiać ze sobą między lewą a prawą ścianą przystanku?
    Co do tych LEDów, to czasem przydaje się oświetlić rozkład jazdy, ale z opisu niebardzo wiadomo, gdzie te diody są.
    Zasilanie słoneczne - owszem, oszczędne, bo szkoda płacić za prąd i przyłącze, jeżeli jest darmowy prąd z nieba. Nie zgodzę się tylko z ekologią, bo utyliazacja ogniw słonecznych (jak i całej przystankowej elektroniki) to bardzo ciężka sprawa.
    Citek
    Poziom 22  
    Zastanawia mnie czemu nie ma tam z tyłu trzeciej szyby, czy ze względów ekologicznych czy może przystanek był już testowany w Polsce? ;)
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Może dla inwalidów, żeby było łatwiej wjechać pod dach wózkiem?
    xman900
    Poziom 13  
    Całkiem dobry projekt tego przystanku, baterie słoneczne ok, router ok (w końcu XXI wiek tu jest), interkom ???(może to ma służyć wzywaniu karetki jak ktoś będzie mieć zawał itd), te wyświetlacze po bokach to reklamy, tylko jeszcze ta zagadka diody led? Jak do podświetlenia tego rozkładu jazdy to ok, ale to da rade na LCD, jak te reklamy po bokach.

I na koniec, blondyneczka_83 gratuluje odwagi, nowe newsy nie to co jest na kopalniawiedzy.pl czy heh.pl a coś nowego, oba wyżej wymienione serwisy są naprawde dobre. Choć, czasem już nudzi sie jak siedze i szukam czegoś nowego, nawet na googlach czasem można sie już zawieść. a tu prosze, zapodajesz nowe news tak trzymaj dalej.

A do tych co krytykuja, są już teraz na ziemi rzeczy rodem z sci-fi, a tak trufno poczytać po angielsku? Wujek google prawie zawsze prawde Ci powie.

Pozdro dla wszystkich Geeks ;D
    oskar_dyjas
    Poziom 25  
    Nie widzę tego w Polsce! W nocy ktoś będzie miał podświetlanie altanki z przystanku. Mniejsza z tym...

Pomysł nieco przesadzony, wolałbym raczej nowy tabor tramwajowy niż takie przystanki.
    pixel7
    Poziom 22  
    Interkom ma bezpośrednie połączenie z kierowcami autobusów. Co by naklnąć jak się spóźniają....
    max391
    Poziom 12  
    Czekamy na takie przystani w Polsce, a następnie na posty na elektrodzie typu"Zupełnie przypadkiem wpadły mi w ręce ogniwa słoneczne parę diod i jakiś interkom, co jak podłączyć diodę do baterii,:D proszę o pomoc bo jestem zielony"
    tipsot
    Poziom 11  
    Fajnie, przystanki będą zapchane ludźmi z laptopami i palmtopami.
    matliii
    Poziom 10  

W Częstochowie od ok. pół roku funkcjonuje kilkadziesiąt takich informatorów i jak do tej pory nie zauważyłem żeby uległy zniszczeniu. :) Może taki przystanek za kilka lat będzie realnym w Polsce.
    Ronin64
    Poziom 35  
    Krzysiek16 napisał:
    Przyjdą dresiarze i rozwalą :P U nas są potrzebne betonowe przystanki.

Masz rację niestety :/ Pamiętam jak dojeżdżałem do szkoły i wysiadałem na przystanku który był zbudowany z drewna. Mocna i solidna konstrukcja która tylko była pomazana jakimiś debilnymi hasłami ale nigdy nie została uszkodzona. Oczywiście komuś ta konstrukcja przeszkadzała i zmieniono ją na "nowoczesną". Efekt był taki, że nowe szyby wstawiona średnio raz w miesiącu.
    Mc gregor87
    Poziom 11  
    To tak jak rozdawać laptopy na ulicy za darmo...........po tygodniu interkom zniszczony....problem w tym że taki sprzęt kosztuje
    MoniTOX
    Poziom 25  
    Ci co nie mają kompa cieli by w GTA IV na ulicy :D
    tipsot
    Poziom 11  
    Ktoś mieszkający blisko obok przystanku postawi antenę wifi z kablem do domu... bo poco płacić za internet?!
    _eddie_
    Poziom 32  
    Wandalizm, złodziejstwo... Nie ma szans u nas. No i powoli robi się "matrixowato" na świecie. To mnie zaczyna martwić.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Najgorsze, że jest wielu entuzjastów takiego "matrixowatego" świata. Miejmy nadzieję, że wandale nas od tego uchronią.
    aftys6
    Poziom 19  
    Te wszelkie udogodnienia mnie tylko martia, zabieraja czas i prywatność.
    Jak wprowadzą już silniki elektryczne do wszystkich pojazdów to nie ma po co żyć :cry: Co to za przyjemność z jazdy motocyklem czy autem jak automat steruje wszystkim za nas a my mamy tylko gaz i hamulec do dyspozycji ;/
    Sumka18
    Poziom 18  
    aftys6 napisał:
    Jak wprowadzą już silniki elektryczne do wszystkich pojazdów to nie ma po co żyć :cry: Co to za przyjemność z jazdy motocyklem czy autem jak automat steruje wszystkim za nas a my mamy tylko gaz i hamulec do dyspozycji ;/

Tak jest ze wszystkim ze ma zastosowanie praktyczne i np. rozrywkowe lub jeszcze inne ale nie masz się czym martwic niektóre rzeczy są nie do zastąpienia tak jak niektóre umiejętności. A co do przyjemności to fajnie się mówi kiedy masz krótkie dynamiczne trasy a jak jedziesz 1500km to taki automat jest jak najbardziej pomocny tak wiec jak widać i to i to jest potrzebne a rynek ma to do siebie ze jak ktoś chce coś to kupić to to cos się znajdzie kwestia ceny.
    aftys6
    Poziom 19  
    Sumka18 napisał:
    aftys6 napisał:

Tak jest ze wszystkim ze ma zastosowanie praktyczne i np. rozrywkowe lub jeszcze inne ale nie masz się czym martwic niektóre rzeczy są nie do zastąpienia tak jak niektóre umiejętności. A co do przyjemności to fajnie się mówi kiedy masz krótkie dynamiczne trasy a jak jedziesz 1500km to taki automat jest jak najbardziej pomocny tak wiec jak widać i to i to jest potrzebne a rynek ma to do siebie ze jak ktoś chce coś to kupić to to cos się znajdzie kwestia ceny.

Ale mnie cieszy że jak na razie żadne motocykl z automatem się nie przyjął :D
    Były próby ale zazwyczaj taki projekt po krótkiej serii upadał z racji małego zainteresowania. Wyjątkiem są skutery, ale tam raczej brak skrzyni, tylko przekładnia bezstopniowa.