Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia FM315

sp9xkx 13 May 2004 20:08 1184 4
 • #1
  sp9xkx
  Level 13  
  Bardzo proszę o radę:
  Posiadam radiotelefon FM315 na pasmo 2m zainstalowany w samochodzie i po przekręceniu kluczyka pojawiają się straszne zakłócenia w odbiorze i w nadawaniu (jestem nieczytelny dla korespondentów).
  Czy istnieje jakiś skuteczny sposób filtrowania sygnału, (zasilania - "+"na masie)? Samochód to CC900 z wtryskiem. Zakłócenia pojawiają się już po przekręceniu kluczyka, nawet na niepracującym silniku, a ustępują dopiero po kilku minutach od wyłączenia zapłonu.
  Będę wdzięczny za pomoc.
  Mariusz.
 • #2
  _Ho_in:)ka_
  Level 15  
  Czy są to miarowe, jednostajne zakłócenia, czy losowe?? Przetwornica to raczej nie będzie (chyba tak zasilasz radio, żeby zmienić na + na masie), może kondensatroy filtrujące instalację elektryczną w samochodzie..?? jeżeli jest to jednostajny ton, to można to wyeliminować...
 • #3
  green33

  Level 31  
  Antena ma się rozumiec zewnętrzna... galwanicznie odseparowana od masy. jesli tak to umasuj antene do nadwozia, a przy wtyku antenowym ekran i gorący puśc poprzez kondensatory około 500 pF - sprawdzone w starych samochodach STAR z Motorolą GM 350.

  green
 • #4
  ivan2003
  Level 11  
  W 315 na plytce B784 zaraz kolo filtra kwarcowego sa 2 tranzystory sprawdz je .Mozliwe ze jeden jest uszkodzony
 • #5
  sp9xkx
  Level 13  
  Dzięki za odpowiedzi
  Przepraszam, że nie odpowiadałem, ale byłem przekonany, że nikt nie pisze (nie otrzymałem żadnych powiadomień na mail'a :(

  Zakłócenia są jednostajne, i pojawiają się po przekręceniu kluczyka ( silnik jeszcze nie przcuje), a zanikają ok 2min. po wyłączeniu stacyjki.
  Anteny nie mogę "zmasować", bo 315tka ma + na masie i po prostu przepala bezpiecznik - musi być odizolowana od masy samochodu. Zresztą powtarzam się ;) Somo radio jest w porządku - przebadane w specjalistycznym warsztacie łączności (kolejowym).
  To chyba tyle. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam - Mariusz