Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora NiCd ( podane parametry to 400 mA)

seba222 04 Cze 2009 10:27 2518 7
  • #1 04 Cze 2009 10:27
    seba222
    Poziom 18  

Witam,

Mam akumulator 1,2v , na ogniwach widnieje napis "ładować prądem 400 mA przez 16 godzin ).

Moje pytanie brzmi, jakie napięcie należy przyłożyć na zaciski ?

Równe napięciu nominalnego akumulatora ?
    Czy ma być wyższe ?

Dodatkowe pytanie, czy zasilacz laboratoryjny nada się do tego celu ?
    Mógł bym tam ustawić limit na 400 mA i zapomnieć o całej zabawie, a o resztę troszczyła by się elektronika zasilacza.

Aczkolwiek słyszałem głosy, że nie wolno go ładować "pięknym, prostym prądem" tylko jakimś "ssyfem" przez mostek Graetza i żarówkę.

Dla tego proszę was o poradę, bo człowiek samemu się gubi, trudno jednoznacznie stwierdzić mi co jest prawdą a co wyimaginowaną fikcją autorów która powstała tylko w celu podbudowania swojej samooceny :(.

Nie jestem elektronikiem, chce kogoś słuchać, ale w internecie są różne opinie domorosłych matołów, więc proszę was o poradę jako ekspertów.

pozdrawiam

0 7
  • #2 04 Cze 2009 12:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Bezpieczne ładowanie akumulatorów NiCd odbywa się prądem określonym przez producenta, do napięcia 1,42V (+/- 20mV) na ogniwo. To napięcie końcowe odpowiada stanowi pełnego naładowania, wówczas prąd ładowania spada do wartości prądu "pdtrzymujacego", który uzupełnia ładunek akumulatora tracony na skutek samorozładowania (ok. 1% na dobę).
    Ładowanie prądem niefiltrowanym nie ma znaczenia dla akumulatora, bo akumulator sam się zachowuje jak kondensator o BARDZO pojemności TYSIĘCY FARADÓW (przelicz: odbierasz ładunek setek kulombów, przy spadku napięcia o ułamek volta, C=Q/U).
    Istnieją układy służące szybkiemu ładowaniu, które wykrywają zmianę napięcia pod koniec ładowania (tzw. "delta - U") -to zjawisko istnieje w gazoszczelnych akumulatorach CdNi, i jest podstawą konstrukcji ładowarek tzw. "procesorowych".

0
  • #3 04 Cze 2009 15:37
    seba222
    Poziom 18  

Witaj,

Odpowiedziałeś na część mojego pytania za co jestem Ci wdzięczny.
    Będę oczywiście ładować prądem podanym przez producenta.

Proszę dopowiedz jeszcze kwestie napięcia, nominalnie akumulator ma 1,2V.

Podawałeś by ładować do wartości 1,42 v / ogniwo.
    Te wartość mam uzyskać stosując jakie napięcie ładujące ? równe 1,42v na ogniwo, czy niższe a może wyższe ?

pozdrawiam

0
  • #4 04 Cze 2009 15:47
    Ronin64
    Poziom 35  

Najprostszy sposób to ładowanie akumulatora ze źródła prądowego o wydajności 400mA aż napięcie na nim osiągnie wartość 1.42V. Czy pojemność tego akumulatora to 4Ah?

0
  • #5 04 Cze 2009 15:49
    seba222
    Poziom 18  

Witam,

Przepraszam że nie napisałem pojemność 4 Ah.

Wrzucam go na zasilacz i będę obserwować.

pozdrawiam

0
  • #6 04 Cze 2009 15:55
    Ronin64
    Poziom 35  

Tylko sprawdź jaki faktycznie płynie prąd podczas ładowania chyba, że możesz to odgórnie w zasilaczu ustawić.

0
  • #7 04 Cze 2009 15:57
    seba222
    Poziom 18  

Witaj,

Na zasilaczu mam limitowanie 50 / 150 / 500 mA.

Więc wrzuciłem się w ostatni zakres.

I tak nie zostawię go samemu bez kontroli bo nie chcę "zjarać domu".

pozdrawiam

0
  • #8 04 Cze 2009 16:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

Cytat:
    "Podawałeś by ładować do wartości 1,42 v / ogniwo.
    Te wartość mam uzyskać stosując jakie napięcie ładujące ? równe 1,42v na ogniwo, czy niższe a może wyższe ?

Nie można ładować ze źródła o niższym napięciu, bo prąd nie popłynie "pod górkę".
    Napięcie 1,2V to jest nominalne napięcie ŚREDNIE podczas ROZŁADOWANIA, początkowo to napięcie jest ok. 1,35V, dość szybko siada poniżej 1,3V a potem jest dłuuuugi odcinek stopniowego spadku napięcia do 1,1V, kiedy zaczyna sie bardzo szybki spadek napięcia i to jest koniec rozładowania.

"Klasyczne" ładowanie na zasilaczu regulowanym, który ma nastawiane zarówno ograniczenie pradowe, jak i napięcie stabilizowane, jest "CC-CV" (constant current - constant voltage) - czyli początkowo stałą wartością prądu, do momentu osiągnięcia napięcia końcowego, wówczas na akumulatorze utrzymywana jest stała wartość napięcia, a prąd sam się zmniejsza, aż do wartości "prądu podtrzymania".

0