Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ttrawiata WS301S - nieprawidłowe napięcia w końcówce mocy.

goodstuff44 04 Jun 2009 11:52 1958 3
    goodstuff44
    Level 10  
    Witam, mam problem ze wzmacniaczem ws301s. Znalazłem go u rodziców na strychu, po włączeniu poleciał dymek ze wzmacniacza mocy. Wymieniłem wszystkie elementy na płytce wzm. mocy zgodnie ze schematem. Niektóre wymieniłem na inne np. kondensatory filtrujące na 10000 nano, i tranzystory mocy na BD911 i BD912. Problem zaczął się gdy chciałem ustawić prąd spoczynkowy. Przy odłączonym przedwzmacniaczu i wyjściu prąd spoczynkowy wynosi 1mA. Regulacja potencjometrem zmienia go w zakresie 0,4 mA. Pomierzyłem napięcia na płytce i porównałem z tymi na schemacie, znacznie różnią się. Wymieniłem jeszcze raz tranzystory i to samo. Próbowałem zamiennik BD138 na BD140, także bez zmian. Fragment schematu (jeden kanał, na drugim jest podobna sytuacja) z naniesionymi napięciami ( czerwone-pomierzone) zamieszczam z wiadomością. Proszę o jakąś podpowiedź co mam zrobić.
    Ttrawiata WS301S - nieprawidłowe napięcia w końcówce mocy.
    bogunio
    Level 25  
    Na pewno uszkodzony jest tranzystor T509 i prawdopodobnie T519 i T520. Napięcia na bazach T515 i T517 NIE MOGĄ przekraczać ok +-1,4V. Napięcie między bazą a emiterem T509 nie więcej jak 0,7-0,8V
    Czy Kolega wie cokolwiek o zasadzie działania stopni końćowych wzmacniaczy i stabilizacji prądu spoczynkowego?
    goodstuff44
    Level 10  
    Podstawowe informacje wiem. Tranzystory były wymieniane dwa razy i za każdym razem jest tak samo. Jaka może być przyczyna tego? coś nie tak z rezystorami? kondensatory? na układ podawane jest tylko napięcie zasilające.
    bogunio
    Level 25  
    goodstuff44 wrote:
    Podstawowe informacje wiem.

No to niech Kolega dojdzie do tego, dlaczego na T509, na złączu B-E spolaryzowanym w kierunku przewodzenia jest: -9,6 - -4,2 = 5,4V zamiast prawidłowego max 0,7 do 0,8 V.
    Wtedy Kolega naprawi ten wzmacniacz.