Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

plazma a moze jednak lcd?

grandzio 04 Cze 2009 15:59 2988 18
  • #1 04 Cze 2009 15:59
    grandzio
    Poziom 9  

witam. mam problem z wyborem tv. przymierzam sie do zakupu juz od dobrego miesiaca, ale dalej nie wiem czy lcd czy plazma. wiec teraz pare szczegolow:

jezeli mialby to byc lcd to chyba 37lg2000, a plazma 42pfp5332 (akurat sa dobre ceny promocyjne w sklepach:> ) ogolnie chodzi o tv wiekszy lub rowny 37" do 2k zl.

1. odleglosc okolo 3 metrow (czy warto kupowac 42" przy takiej odleglosci?)
    2. 85% tv (kablówka aster) , 10 % dvd , 5% ps2 :D
    3. 80 % dzien , 20% wieczor, noc.

chcialem sie dowiedziec czy plazma pobierze naprawde duzo wiecej energi niz ten lcd, bo slyszalem ze zalezne jest to od ogladanych scen. Jak wyglada sprawa z reklamacjami plazm, z tego co slyszalem wychodza juz niby z produkcji i czy za np . 2 lata bedzie problem z naprawa o ile wogole naprawa wchodzi w gre (podejrzewam ze nie) z tym ze jezeli sie skopci cos przez okres gwarancji co pozniej?:> Wogole jak ma sie gwarancja do tzw duszkow na plazmie, prosilbym o odp. jezeli ktos sie orientuje. No i jeszcze zdrowie oka, przy takiej odleglosci 42" plazma bedzie szkodzic?
    Przepraszam za niektore banalne pytania ale chcialem sie dowiedziec wszystkich szczegolow:> z gory dziekuje za udzielenie rad w tej sprawie:)

Pozdrawiam

0 18
  • #4 05 Cze 2009 22:39
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

spektra napisał:
    Rozważ LED - SAMSUNG-a

A ten LED to co innego niż lcd ?

0
  • #5 06 Cze 2009 17:42
    Macosmail
    Poziom 33  

To samo tylko podświetlenie matrycy jest na LED'ach. Pozdrawiam.

0
  • #6 06 Cze 2009 18:22
    AxelNext
    Poziom 38  

Macosmail napisał:
    To samo tylko podświetlenie matrycy jest na LED'ach.
    I obraz o wiele ładniejszy pod każdym względem :D

0
  • #7 07 Cze 2009 01:29
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

axelakis napisał:
    Macosmail napisał:

Tzn pod jakim względem?? Jaka jest różnica w jakości, że zamiast świetłówek matrycę podświetlają LEDy? Są lepsze kąty widzenia? czerń:
    -

0
  • #8 07 Cze 2009 09:45
    AxelNext
    Poziom 38  

pożeracz kartofli napisał:
    Tzn pod jakim względem??
    Przecież napisałem, że pod każdym :!:
    http://www.samsung.com/pl/experience/promotion/led/index.html?pid=pl_home_productimage_LEDTV

pożeracz kartofli napisał:
    Jaka jest różnica w jakości, że zamiast świetłówek matrycę podświetlają LEDy? Są lepsze kąty widzenia? czerń:
    Różnica w jakości jest na PLUS. Obraz jaśniejszy, wyraźniejszy, ostrzejszy, głębsza czerń.
    Zamiast lampy na dole ekranu tak jak to jest w LCD są lampy LED umiejscowione dookoła ramy telewizora.

0
  • #9 07 Cze 2009 10:48
    Macosmail
    Poziom 33  

axelakis napisał:
    Macosmail napisał:

Z tym o wiele ładniejszym obrazem to bym nie przesadzał bo jest w tym wiele marketingu. Lepszy jest kontrast dynamiczny ze względu, że takie podświetlenie można podzielić na strefy i odpowiednio sterować. Czas reakcji i kąty widzenia nie zależą od rodzaju podświetlenia tylko od technologii wykonania matrycy LCD, natomiast ostrość zależy tylko od elektroniki przetwarzającej. Sposób rozmieszczenia diod LED jest różny w zależności od producenta np. panele Sharp mają podświetlenie na całej powierzchni ułożone w strukturę przypominającą plaster miodu. Samsung natomiast stosuje podświetlenie krawędziowe. W tradycyjnych TV LCD stosuje się lampy CCFL (zimno katodowe), które są rozmieszczone pod powierzchnią ekranu w różnej ilości (dla 32" ok 10-14 lamp). Wysoka jakość wynika też z tego, żę jako nowa technologia znajduje zastosowanie w topowych modelach.

0
  • #10 07 Cze 2009 15:54
    AxelNext
    Poziom 38  

Macosmail napisał:
    Z tym o wiele ładniejszym obrazem to bym nie przesadzał bo jest w tym wiele marketingu.
    To są moje własne odczucia porównawczo-wizualne.

Macosmail napisał:
    panele Sharp mają podświetlenie na całej powierzchni ułożone w strukturę przypominającą plaster miodu.
    Przyznam się że SHARP'a z matrycą LED jeszcze nie widziałem, natomiast obraz SAMSUNG'a z podświetleniem krawędziowym bardzo mi się podobał.

0
  • #11 08 Cze 2009 01:36
    heater33
    Poziom 10  

Macosmail napisał:
    Wysoka jakość wynika też z tego, żę jako nowa technologia znajduje zastosowanie w topowych modelach.

Ano właśnie i to jest tą przyczyną tej lepszej jakości obrazu,lepsze matryce, nie zaś samo podświetlanie. A jeżeli już to w niewielkim stopniu. Nie wiem dlaczego podświetlanie na świetlówkach miało by być gosze co do jakości uziskiwanego obrazu???

0
  • #12 08 Cze 2009 02:56
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

W zeszłym tygodniu miałem podobny problem, też kupowałem telewizor do małego pokoju. Zrobiłem wywiad i wyszło mi że powinienem kupić Samsung 32". Wszystko było proste do momentu wyboru w sklepie, kupiłem z promocji telewizor innej znanej firmy Full HD 32". Powód różnica w cenie Samsung = 2 500 zł mój 1500 przemyśl to sobie. W domu okazało się że muszę jeszcze zmienić sygnał antenowy z analogowego na cyfrowy, bo to całe HD przy sygnale analogowym nie działa. I jeszcze jedno mam Full HD ale polska TV nie nadaje jeszcze w tym systemie więc jest to martwa opcja.

0
  • #13 08 Cze 2009 07:09
    AxelNext
    Poziom 38  

heater33 napisał:
    to jest tą przyczyną tej lepszej jakości obrazu,lepsze matryce, nie zaś samo podświetlanie.
    A czy matryca z podświetleniem krawędziowym LED nie jest lepsza od zwykłej LCD :?:

Jerzy Bartnicki napisał:
    mam Full HD ale polska TV nie nadaje jeszcze w tym systemie więc jest to martwa opcja.
    Nie tylko Polska.
    Z tego co mi wiadomo to tylko jedna stacja TV w USA nadaje w Full HD.
    Nie myl TV HD z TV Full HD :idea:

0
  • #14 08 Cze 2009 22:45
    heater33
    Poziom 10  

axelakis napisał:
    heater33 napisał:
    to jest tą przyczyną tej lepszej jakości obrazu,lepsze matryce, nie zaś samo podświetlanie.
    A czy matryca z podświetleniem krawędziowym LED nie jest lepsza od zwykłej LCD :?:

No a o czym ja i kolega wyzej pisaliśmy. Wnioski się chyba same nasuwają. Chcąc wypromować telewizory podświetlane LEDami producent wstawia swoje najwyższej klasy matryce. A prawda jest taka że jakbyś porównywał tej samej generacji matryce, jedne podświetlane Ledami a drugie świetlówkami to pewnie różnicy to by wielkiej nie było. Ewentualnie byłaby to rzecz gustu, komu sie co bardziej podoba. Ale jeszcze raz powtarzam-podstawowe wady matryc LCD pozostają i żadne poswietlanie nie jest w stanie tego zmienić. Głównie tu chodzi o kąty widzenia, ale i o czerń i nie o tą dynamiczną.

0
  • #15 08 Cze 2009 23:13
    Macosmail
    Poziom 33  

Tak dokładnie Kolega ma rację. Jest to tylko ewolucja techniki LCD, a największymi zaletami jest niższe zużycie energii, radykalne zmniejszenie grubości całego panela i możliwość sterowania strefowego (kontrast dynamiczny>= 1 000 000). Oczywiście widmo optyczne podświetlenia bezpośrednio przekłada się na możliwą do uzyskania przestrzeń barw i to też trzeba zaliczyć do zalet technologii LED.

0
  • #16 08 Cze 2009 23:47
    Janusz
    Poziom 26  

I po co tyle się zastanawiać?
    Najpierw zastanów się ile kasy chcesz wydać na odbiornik telewizyjny.
    Potem marsz do sklepu i testuj sobie obraz w telewizorkach, które mieszczą się w tym przedziale cenowym. Masz do tego prawo - sprawdzić sobie dogłębnie nowy nabytek prze zakupem.
    Co będziesz oglądał w domu - czy kablówkę przez dekoder czy przez wejście antenowe?
    Na takim samym żródle sygnalu porównuj telewizorki w sklepie, bo rozczarowanie w domu może być bardzo bolesne.
    Pooglądaj sobie dokładnie czerń i biel - dobrym sposobem jest podłączenie w sklepie generatora przez wejście antenowe ( jeżeli kablówkę oglądasz bez dekodera) albo magnetowidu z nagranymi testami czerni i bieli.
    Po co to mówię?
    Sprawdź, a zobaczysz ilu telewizorków, szczególnie tych z dolnej półki cenowej odechce Ci się oglądać.
    A plazma czy LCD?
    Ja przy dzisiejszych cenach i standardach nadawania jestem jak najbardziej za telewizorem plazmowym.
    Mimo wszystko ta technologia ma o wiele mniej wad.
    Podkreślam - porównuję telewizory w podobnym przedziale cenowym.
    42 calowy ekran przy tej odległości ( 3m) nie będzie wcale za duży :D
    A problem serwisu pogwarancyjnego?
    Nad tym nie ma się co zastanawiać - wszystkie współczesne TV są niestety bardzo awaryjne - to celowy zabieg producentów.
    Większość LCD czy plazm będzie naprawiana na zasadzie przypadku, nigdy nie przewidzisz do jakiego modelu jakiej marki akurat będą dostępne części zamienne. Telewizory LCD powinny być trwalsze, tak by to wynikało z ich budowy, ale wcale tak nie jest, niestety.

Pozdrawiam.

0
  • #17 15 Sie 2009 19:58
    Forbs74
    Poziom 11  

Zdecydowanie LCD Plazmy kończą swoją erę i pobierają dużo więcej prądu niż LCD.

0
  • #18 16 Sie 2009 09:56
    Jarecki669
    Poziom 20  

Kolego Forbs74, skąd ta twoja teoria? Zanim zabierzesz głos, poczytaj sobie trochę literatury.

0
  • #19 17 Sie 2009 08:30
    prez8s
    Poziom 33  

Forbs74 napisał:
    ... Plazmy kończą swoją erę ....

Heh... gdyby tak było to nie wychodziłyby coraz to nowsze modele plazm.
    Plazmy prędko nie odejdą, a to z jednego względu - oferują dużo lepszą jakość obrazu niż LCD-ki i obecne LED-y, przedewszystkim jakość czerni dzieli te technologie, między nimi jest poprostu przepaść w tej kwestii i ta sytuacja sie nie zmieni póki nie staną sie wszechdostępne LED-y z podświetleniem tylnym, a nie krawędziowym jak jest obecnie.

0