Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie DMX laser.

wilko1215 04 Cze 2009 21:16 4379 19
  • #1 04 Cze 2009 21:16
    wilko1215
    Poziom 10  

Witam Mam pewien problem poniewaz musze skonczyc sterowanie DMX lasera lecz nigdzie nie moge dostac kable 8 pin. standard to 3 pin a juz rzadkoscia jest 5 pin problem polega na tym jak podlaczyc tak aby bylo dobrze? Nie znam sie na sterowaniu dmx ale na google tez o tym nie wiele jest.;/

Fotki.

http://yfrog.com/59p1010063kjx

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Cze 2009 21:56
    daniell4
    Poziom 13  

Hmm dmx wykorzystuje 3 żyly data+, data- i G więc ja nie widze problemu. kupujesz wtyk 8pin i zwykłego xlr'a mikrofonowego (3pin) i robisz przejściówke albo zmieniasz gniazdo na 3 pin.
    Daj zdjęcie od strony druku w miejscu gdzie jest gniazdo. Bo jeśli się okaże, że w układ jest włączone 8 pinów to nie jest to do dmx ;) albo dmx + coś jeszcze ale nie spotkałem się jeszcze z czymś takim.

0
  • #3 04 Cze 2009 22:03
    marakus
    Poziom 26  

A jesteś pewien, że to DMX? Z tego co wiem format używa 3 pinów, nawet we wtyczkach 5-pinowych. Jeśli to rzeczywiście DMX to zobacz które są rzeczywiście podłączone i zmień gniazdko na normalne czyli XLR 3-pin.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 05 Cze 2009 16:12
    Maciek4141
    Poziom 22  

Według mnie na zdjęciu podłączone sa tylko 3 piny, musisz to dokładnie sprawdzić i zamienić na standardową wtyczkę systemu DMX. Skąd masz ten układ?

0
  • #6 05 Cze 2009 16:29
    wilko1215
    Poziom 10  

Ten uklad jest wdbudowany w laser Viper Dual. Tylko sciezki sa pod plytka od tego wejscia i nad w tym problem;/

0
  • #7 05 Cze 2009 20:45
    daniell4
    Poziom 13  

wilko1215 napisał:
    Ten uklad jest wdbudowany w laser Viper Dual. Tylko sciezki sa pod plytka od tego wejscia i nad w tym problem;/

...DUAL... czy dobrze rozumiem że projektorek jest podwójny (są 2 okienka)? bo google niechętnie pokazuje jakiekolwiek info na ten temat.

Jeśli tak to policz czy do tego gniazda wchodzi 5, może 6 ścieżek.
    Śmiem przypuszczać że to są 2 karty dmx ;) na jednej płytce.

0
  • #8 05 Cze 2009 21:58
    wilko1215
    Poziom 10  

Dokladnie sa 2 okienka:) tylko problem w tym ze na jedyn wyjsciu przy pinach pokazuje sie nawet 33 V a w reszcie wejsc po niecale 0.10 V a nawet nic. Dlatego nie pojmuje podlaczenia! A zechce mi ktos wytlumaczyc na czym polega dmx dual? google sa slabe z tego co widze;/

0
  • #9 05 Cze 2009 22:25
    marakus
    Poziom 26  

Miałem kiedyś konsoletkę 16ch i tej samej marki regulator 4ch, które łączyło się normalnie 3-pinowym XLRem, ale kablem szło również zasilanie do konsoletki. Chodziła ona również na drugim gniazdku z normalnym DMXem, ale wtedy trzeba było podłączyć zasilacz. Może to tego rodzaju patent. Niestety nie pamiętam firmy.

Dodano po 7 [minuty]:

Ha znalazłem. Konsoletka MSI 1616,
    http://www.leviton.com/OA_HTML/ibeCCtpItmDspRte.jsp?sitex=10023:22372:US&item=1822
    8 strona instrukcji.

0
  • #10 05 Cze 2009 22:53
    daniell4
    Poziom 13  

Doliczyłeś się wreszcie ile pinów jest podłączonych w tym gnieźdźie? Na zdjęciach WYDAJE mi się że 6.
    Dual dmx? ;) ...chodzi mi o to że skoro są dwa okienka to prawdopodobnie galva w jednym i drugim okienku mają osobne sterowanie dmx. Czyli jedno okienko może wyświetlać np. kwadrat a drugie koło.
    Jeśli jest 6 pinów to prawdopodobnie będzie coś z tego o czym wspomniał kol. marakus
    ja to widzę tak: data+, data+, data-, data-, G, 33V.

Podobny myk stosuje się w mikrofonach pojemnościowych,tzw.phantom, tyle że 48V.

0
  • #11 05 Cze 2009 23:19
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Ta płytka koło DMXa nawet nie stała, więc nie ma co kombinować

0
  • #12 06 Cze 2009 03:11
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany

A może to nie sygnałem DMX się steruje ten laser ? tylko jakiś dziwny patent owej firmy pod ich sterownik ..

To 33V to zasilanie pilota do sterowania owym laserem ... np tak jak w w niektórych wytwornicach ...

i to chyba ze jeszcze taka bajka jest :

tylko któreś 3 piny są na DMX-a a reszta jest na zasilanie sterownika .. i puszczone jednym kablem

0
  • #13 06 Cze 2009 08:09
    Abili
    Poziom 19  

Witam

To czy laser jest sterowany DMX, wystarczy sprawdzić czy na płytce jest odbiornik linii np SN75176.

AB

0
  • #14 06 Cze 2009 08:14
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany

to ten mały układ scalony (8 stopek ?) w centralnej części płytki

0
  • #15 06 Cze 2009 15:38
    Vampir8
    Poziom 16  

Koledzy ale ja tam nie widzę żadnego procka co by sygnał DMX przerabiał z odbiornika linii jeżeli choćby nawet tam był.
    Ja stawiam na to że to jest sam układ wykonawczy do lasera a sterownik przez to złącze wysyła sygnały które poprzez wzmacniacze sterują galwami.
    To będzie raczej sygnał analogowy y1, y2, gnd, x1, x2, ??

-1
  • #16 06 Cze 2009 17:26
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Koło galv też to pewnie nie stalo.
    Ja stawiam że tam są zwykłe silniki, a sterowanie coś na wzór tych laserków z all za 100zł.

Niech tematodawca powie o co mu chodzi, albo zamknie temat

0
  • #17 06 Cze 2009 17:56
    c4r0
    Poziom 36  

Z płytki widać, że tak jak bolek pisze na 100% na to złącze nie wchodzi DMX tylko sygnał analogowy.

0
  • #18 06 Cze 2009 19:43
    Vampir8
    Poziom 16  

Widać że dla wyjścia X1 wychodzi 6 przewodów ale 2 z nich sa nie wykorzystane, 2 to GND no i 2 sygnały z podwójnego wzmacniacza audio LM1877n dodatkowo każdy sygnał przez 3 diody. Analogicznie sa zrobione pozostałe kanały.
    Układ na środku wygląda taż na jakiś wzmacniacz operacyjny, być może do rozdzielania sygnału z jednego wejścia np na oba wyjścia, praca równoległa??

Ja znalazłem coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic859480.html
    Jak widać są tu silniki krokowe z lusterkami

Cytat:
    Z płytki widać, że tak jak bolek pisze na 100% na to złącze nie wchodzi DMX tylko sygnał analogowy.

To chyba ja wcześniej napisałem xD

0
  • #19 06 Cze 2009 22:12
    wilko1215
    Poziom 10  

Dokladnie Vampir8 ja mam ten sam laser:) tylko proble m w tym ze to moje 1 spotkanie wogole z czyms sterowanym w ten sposob :) wiec nie czaje zbytnio lecz zadam kilka pytan!

1 jak podlaczyc aby silniki krecily lustrami?
    2 jakie napiecie pobudza uklad tak aby zakrecily silnikami?
    3 na jakiej zasadzie dziala sterowanie tego typu? google nie sa zbyt rozmowne na ten temat;/

0
  • #20 08 Cze 2009 19:25
    Vampir8
    Poziom 16  

Silniki podłączasz krokowe unipolarne (5-6 przewodów) po ścieżkach powinieneś znaleźć GND i pod wyjście 2 fazy z silnika bo pewnie reszta i tak jest nie używana.

Chodzi ci o zasilanie układu czy silników, na płytce widzę stabilizator na 8V pewnie dla elektroniki, a silniki to róznie 5V, 12V a nawet 30V

To ci tylko wzmocni sygnał z wejścia, ma to działanie podobne do zwykłego wzmacniacza tylko zamiast głośnika jest silnik, możesz to sterować sygnałem audio, albo częstotliwością, możesz wykorzystać też schematy popelscana (chodzi o DAC'ki)

Pozdro

0