Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej - dobór przewodów

Lukas154 04 Cze 2009 21:56 14995 5
  • #1 04 Cze 2009 21:56
    Lukas154
    Poziom 2  

Witam proszę o sprawdzenie instalacji elektrycznej tego mieszkania wiem ze rysunek jest mało profesjonalny ale przydałaby się pomoc co do doboru gr.przewodów
    -od skrzynki rozdzielczej do "puszek"(na rys. kolor czerwony)
    -od "puszek" do gniazd(na rys. kolor niebieski)
    i "wielkości" bezpieczników. W mieszkaniu na jednym obwodzie są 2 pokoje i p.pokój, a na drugim kuchnia i łazienka.
    W pokojach nic wielkiego nie będzie podłączone,
    kuchnia(lodówka,mikrofala,zmywarka,czajnik el.)
    łazienka(pralka - osobny przewód do skrzynki rozdzielczej z osobnym zabezpieczeniem)
    PS1 nie rysowałem przewodów od oświetlenia żeby nie mieszać tam za dużo
    PS2 po podłączeniu umówię się z jakąś osobą z uprawnieniami aby to wszystko sprawdziła i podłączyła do licznika
    Legenda
    Bezpieczniki
    3. Bezpiecznik gniazda pralki
    4. Pierwszy obwód (pokoje)
    5. Drugi obwód (kuchnia,łazienka)
    6. Wyłącznik różnicowoprądowy (???A)
    Z góry dzięki za pomoc
    pozdrawiam
    Sprawdzenie instalacji elektrycznej - dobór przewodów

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego- znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka! Popraw post, nie usuwając mojego wpisu.
    [Akrzy]

0 5
  • #2 04 Cze 2009 22:21
    DamianG
    Poziom 20  

Według mnie podział trochę nieciekawy. Z tymi dwoma pokojami nie będzie problemu ale gorzej z kuchnią i łazienką pod jeden obwód. W łazience będzie pralka pobierająca około 2kW ale wspomniałeś, że będzie połączona oddzielnie. Ale zawsze ktoś może używać suszarki do włosów. Do tego w kuchni będzie lodówka, mikrofala, zmywarka, czajnik el. Teraz spróbuj włączyć jednocześnie suszarkę do włosów (ponad 1kW), zmywarkę (około 1kW lub więcej) i czajnik elektryczny (ponad 2kW). W sumie mamy 4kW lub nawet więcej na jednej fazie czyli prawie 20A. Czasami włączamy nawet więcej urządzeń dużej mocy jednocześnie. Ja zastanowiłbym się nad innym podziałem. Można dać pokoje na jednym obwodzie, kuchnie na drugim i łazienkę na trzecim. W takim wypadku zabezpieczenia 16A a nie 25A jak przy twoim podziale.

0
  • #3 04 Cze 2009 23:47
    michcio
    Specjalista elektryk

Zmywarka to 2.5-3 kW, suszarka do włosów 2 kW, taka do prania do 3.5 kW, czajnik 2.4 kW.

Nie ma takiego czegoś jak inny przekrój do puszek a inny dalej. Od samego bezpiecznika aż do gniazda musi być ten sam przewód!!

Zbyt skąpy projekt, nie będzie działać.

W kuchni koniecznie minimum:
    -obwód zmywarki (przewód 3x2.5)
    -obwód piekarnika 3x2.5 (jesli kuchenka jest gazowa) lub przewód 5x4 jeśli elektryczna
    -obwód gniazd nad blatem (3x2.5)
    -obwód gniazd pokojowych (3x2.5)
    -obwód pralki (3x2.5)

Zabezpieczenia na każdy obwód B16A.

Na oświetlenie dwa obwody, podzielić je jakoś na pomieszczenia.

Oczywiście każdy obwód musi mieć początek w rozdzielnicy a koniec w gniazdku/gniazdach!

I nie zapomnij, że do oświetlenia stosujemy przewody 3x1.5 a do żyrandoli z włącznikiem dwuklawiszowym 4x1.5!

W pokoju pierwszym z lewej jest tylko 2 gniazda - za mało - dodaj jeszcze dwa.

W kuchni powinno jeszcze być gniazdo po prawej stronie okna.

1
  • #4 05 Cze 2009 18:27
    golonka
    Poziom 13  

Należy pamiętać iż każde gniazdo przewidziane obciążeniem 2 KW musi być zabezpieczone osobnym " esem", taki obowiązek narzucają przepisy.Z tego co widać to takich obwodów będzie kilka.np gniazdo pralki ,kuchenki elektrycznej ,czajnika itp.Co do przekrojów przewodów to gniazda 3x2,5: oświetlenie 3x1,5 oraz żyrandole 4x1,5mm2.

Dodano po 11 [minuty]:

Najpierw zorientuj się jaki jest system ochrony ? Nie wolno stosować zabezpieczeń zarówno na przewodach ochronnych jak również na neutralnych - musisz to poprawić na planie.Resztę poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330852.html

1
  • #5 05 Cze 2009 19:25
    retrofood
    Moderator

Lukas154 napisał:
    Witam proszę o sprawdzenie instalacji elektrycznej tego mieszkania wiem ze rysunek jest mało profesjonalny ale przydałaby się pomoc co do doboru gr.przewodów

Nie ma pojęcia "grubość" przewodu, tylko przekrój. Elektryk nigdy nie użyłby słowa "grubość"
    Poza tym, aby wykonywać projekty instalacji elektrycznej nie wystarczy znać tabliczki mnożenia i paru tablic. To nie zabawka.
    A amatorów informuję, że w razie czegoś firmy ubezpieczeniowe skrupulatnie sprawdzają uprawnienia projektantów i wykonawców instalacji i o odszkodowaniu nie ma mowy.
    A swoją drogą ciekawe czy jest forum, gdzie chirurdzy udzielają stolarzom rad jak wyciąć wyrostek.

0
  • #6 05 Cze 2009 23:41
    Lukas154
    Poziom 2  

Dlatego proszę o sprawdzenie żeby nie doszło do tego:

retrofood napisał:

w razie czegoś

a:
    Lukas154 napisał:

PS2 po podłączeniu umówię się z jakąś osobą z uprawnieniami aby to wszystko sprawdziła i podłączyła do licznika

0