Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wysokiego napięcia

05 Jun 2009 03:33 5932 7
  • Level 10  
    Witam, jestem Grzesiek, dopiero zaczynam zabawę z elektroniką.
    Zrobiłem projekt płytki PCB w Eagle 4 generatora wysokiego napięcia na NE555, na podstawie schematu, który zamieszczam poniżej.

Projekt PCB wydrukowałem, przeniosłem na laminat a następnie wytrawiłem. Wszystko pięknie (biorąc pod uwagę, że to moja pierwsza płytka drukowa), zachwycałem się nią dobre 3 godziny, ale nastał ten czas w którym wypadałoby to złożyć i ku mojemu zdziwieniu mój samozachwyt opadł. Nie działa :(

I teraz prośba do Was drodzy Elektronicy, pomóżcie biednej dziewicy (właściwie to przeżyłem dziś swój pierwszy raz z PCB) w sprawdzeniu gdzie jest błąd :)

Ze zmian które wprowadziłem, to użyty tranzystor to TIP147.
    Pierwsze dwa oczka u góry po lewej stronie to zasilanie, następne dwa górne to potencjometr, zaś dolne to podłączenie do cewki.

Na pająku, gdy zamiast cewki podłączałem głośniczek miałem przeróżne piski, co świadczyło o działaniu układu, zaś teraz głucha cisza...

Pozdrawiam (nocnych Marków) :D

• Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 12  
    Hej
    wydaje mi się że w grę tu wchodzi połączenie rezystora 1k na płytce powinien wychodzić z drugiego pada czyli z tego potencjometra ale po lewej:)

pozdrawiam Norbik:)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 21  
    Coś kolega Grzesiek tu chyba pokręcił...
    Wyjście nr 3 z układu 555 powinno sterować bazą tranzystora mocy, a wygląda na to, że jest przypięte do kolektora - końcówka nr 2 (proponuję plik Datashiet tranzystora TIP147). Poza tym ten tranzystor ma polaryzację PNP i emiter powinien być połączony z "+" a nie z wyjściem. Do wyjścia należy przyłączyć kolektor oraz masę.
    Wybrany oryginalnie 2N3055 był chyba niezbyt dobrym rozwiązaniem gdyż układ astabilny z 555 w tej konfiguracji generuje impulsy o szerokości >50% i <100% co nie jest korzystne dla zasilania cewki WN. Przy zastosowaniu PNP sytuacja zostanie odwrócona. Krzystna jest też obecność diody antyrównoległej w tym tranzystorze, oraz duże wzmocnienie. Potencjometrem regulujemy szerokość impulsów, a wiec ilość energii dopływającej do cewki WN.
  • Level 10  
    norbik_27, mosfetkiler, dziękuję kolegom za zainteresowanie się moim problemem. :)

mosfetkiler, masz racje, teraz z tym tranzystorem jest pokopane, ale nawet bez niego na wyjściu 3 z NE555 nie ma żadnej reakcji.

Czy myślicie, że to będzie dobre bo teraz właśnie znalazłem na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic527224.html

P.S. Nawet próbowałem zrobić schemat w Eagle a potem automatycznie Projekt PCB, ale zawsze, ale to zawsze gubi mi połączenia, więc mija się to z celem. :(

Pozdrawiam :)
  • Level 21  
    Takie proste uklady to najlepiej chyba robić "z ręki" w module PCB wstawiając od razu ścieżki między końcówki części. Widać od razu co się robi i można łatwo poukładać ścieżki jak się chce.
    Pozdrawiam!
  • Level 10  
    mosfetkiler, dobrze, będę dalej próbować! :)
    Dziękuję Wam koledzy, poszło 'Pomógł'

Miłego dnia :)
    Pozdrawiam
    SL-010 GRZEGORZ
  • Helpful post
    Level 16  
    Witam !

Rzeczywiście, nie taki tranzystor i nie tak go podłączyłeś. Jakiego używasz EAGLE, bo ja 4.16 i mi nie gubi połączeń, chyba że wyłączę kontrolę przez brak schematu, wówczas schemat nie pasuje z płytką.

Oto schemat w gif-ie:

oraz plik w EAGLE: oj chyba coś źle robię. nie potrafię jeszcze wysyłać plików w oryginalnej formie. No cóż nauczę się. Spróbuję przez SKYPE.

Pozdrawiam Bogdan.

===================================================================

O tak - poszło - a już się wystraszyłem że coś źle zrobiłem. Chciałem jeszcze dodać że bardzo dobrze się stało iż dałeś Darlingtona, albowiem on potrzebuje mniejszego prądu na bazę niż pojedynczy tranzystor.

Wyprowadzenia jego to (napisem do siebie) 1-Baza (B), 2-Kolektor (C), 3-Emiter (E).

Jeszcze raz pozdrawiam Bogdan.
  • Level 10  
    piniol11, dziękuję bardzo za schemat i za zainteresowanie się moim problemem. :)

Ja używam Eagle 4.13r1 także starsza wersja ale chyba nie aż tak :)

Jeszcze raz dziękuję Bogdanie i przesyłam punkciki :)
    Pozdrawiam
    SL-010 GRZEGORZ