Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Denon PMA 1500AE selektor wejść

Kondrax 05 Jun 2009 11:28 4139 6
  • #1
    Kondrax
    Level 18  
    Witam

    Posiadam prawie 2 lata Denon PMA 1500AE. Drugi raz wylądował w ciągu tych lat w serwisie z powodu uszkodzenia selektora wejść.

    pierwsze zepsucie: przyszedł kolega podpięliśmy laptopa, włączenie i cisza

    drugie zepsucie: oglądałem tv wzmacniacz był przełączony na źródło od tv, wstałem wypiąłem wtyczkę od komputera połączonego z wzmacniaczem, i teraz dokładnie nie pamiętam czy podczas wypinania się wzmacniacz "zawiesił" czy przez przypadek jacka dotknąłem do obudowy komputera i wtedy się "zawiesił". Kabel od kompa został wypięty podczas pracy wzmacniacza ale źródło było przepięte na tv. Membrany się wychyliły wzmacniacz się wyłączył po ponownym włączeniu już nie działał.


    W rozmowie z serwisantem dowiedziałem się, że:
    - nie mogę podpinać pod niego PC, tunera satelitarnego, xboxa, RV, jedynie CD lub DVD odtwarzacz.

    Pytam dla czego, ano niby dla tego, że sygnał z PC, TV, tunera, xboxa jest niszczący dla selektora wejść w momencie gdy nie posiadam uziemienia w gniazdku, a konkretniej mam 2 żyły z tak zwanym zerowaniem a nie 3 przewodową instalacje. Ten sygnał pochodzi z urządzeń, które posiadają zasilacz impulsowy a nie tradycyjny transformatorowy.

    Serwis mnie zbywa odbiera jakiś chłop mówi, że skontaktuje się z kimś z serwisu i oni oddzwonią.

    Dokładnie słowo w słowo nie jestem w stanie powtórzyć ale serwisant powiedział tak, że:

    Urządzenia posiadające zasilacz impulsywny generują sygnał (nie zawsze) przy włączeniu, większy niż dopuszczalny, przesyłają go do selektora a on nie wytrzymuje i siada. Mówił coś o masie sygnału ale nie pamiętam już dokładnie że to ma duży związek, urządzenia tv, xbox, itp gdyby były prawidłowo uziemione sygnał ten by nie niszczył selektorów.

    Tylko że:

    Zarówno XBOX, TV, Tuner, a także wzmacniacz maja wtyczki na 2 bolce, nie maja bolca od uziemienia, jedynie komputer ma taki bolec.
    Mam zerowanie w gniazdku i klasyczną listwę do komputera z bezpiecznikami LESTAR, nie jest napisane jaki model. Pod listwę podpięty jest tylko komputer. Całe audio bezpośrednio do gniazdka drugiego poprzez zwykły przedłużacz.


    Czy lepiej jest kupić do komputera taką listwę? LESTAR LFT-2001A koszt jakieś max 70zł a ma jakieś filtry bo ta obecna chyba ma tylko dwa bezpieczniki i tyle.

    No ale czy taka listwa wtedy działa jak się nie ma uziemienia a jedynie zerowanie?

    Czy do pozostałych sprzętów jak xbox, tv, tuner kupić także listwę mimo tego że wszystkie wtyczki są na 2 bolce?

    A i jeszcze jedno czy kupując np. kartę muzyczną na USB spowoduje to, że jakoś odizoluję się od tych napięć od komputera? Obecnie posiadam kartę wewnętrzną creative sb live 5.1.

    Zgodzę się, że te awarie trochę z mojej winy.


    Co jeszcze mogę zrobić żeby zabezpieczyć się jakoś przed tymi uszkodzeniami selektora.

    Jeden z sposobów to pierw włączać np. xbox, tv a na końcu wzmacniacz zawsze.


    Dodam jeszcze że tuner sat, xbox, i gdybym kupił tą karte na USB wszystkie mają wyjście optyczne ale wzmacniacz nie ma znowu wejścia. Wiem że są DAC ale znalazłem same drogie po 500zł? Są jakieś tańsze. Podpiął bym chociaż może tego kompa i odizolował bym się napięciowo.
  • #2
    03041957
    Level 16  
    Serwis ma poniekąd rację, tego typu sprzęt należy łączyc przy odłączonym napięciu, najlepiej, jeśli wszystko jest zasilane z jednej listwy, np. takiej jak do komputera, filtr w tej listwie nie zabezpiecza przed uszkodzeniami sprzętu łączonego pod napięciem. Gdyby wszystkie urządzenia miały wtyczkę z gniazdem na bolec ochronny prawdopodobnie pojawiłyby się trudne do likwidacji przydźwięki wywołane zamykającymi się pętlami masy poprzez galwaniczne połączenie tych urządzeń kablami sygnałowymi z ekranem.
  • #3
    Kondrax
    Level 18  
    Zakupiłem 2 filtry sieciowe - listwy Lestar LFT 2001A. Jedną na sprzęt komputerowy, drugą na audio, tv itp. Celem jakiegokolwiek zabezpieczania w porównaniu do zwykłego przedłużacza.

    Wiem że moją winą jest przepinaniu na włączonym wzmacniaczu ale, podłączanie laptopa było na wyłączonym.
  • #4
    blady_jazz
    Level 2  
    Czy jest zatem jednoznaczna odpowiedź na pytanie: co zrobić, żeby bezpiecznie podłączyć np. notebooka do Denona PMA 1500AE?
  • #5
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Jest - jeśli komputer ma wtyczkę "z bolcem" (a większość ma) to należy podłączyć ją do gniazda wyposażonego w uziemienie, a nie tylko w sam bolec. Wówczas nie będzie problemów. Jeśli nie ma takiej możliwości, to korzystać z komputera na zasilaniu bateryjnym.

    Inaczej mówiąc - używać urządzeń zgodnie z przeznaczeniem i podłączać do instalacji (jakiejkolwiek) w sposób przewidziany przez producenta. Jeśli producent robi wtyczkę "z bolcem" to nie po to by ów bolec wisiał w powietrzu nie podłączony do niczego.
  • #6
    blady_jazz
    Level 2  
    Dziękuję za reakcję :-)

    Artur k. wrote:
    należy podłączyć ją do gniazda wyposażonego w uziemienie, a nie tylko w sam bolec.


    Mój komputer miał taką wtyczkę, gniazdko miało bolec - a selektor wejść w Denonie i tak padł... :-( Czy zatem przyczyną może być "fikcyjny" bolec w gniazdku (czyli taki, który de facto nie jest podłączony do żadnego uziemienia? Jeśli tak, jak można sprawdzić, czy bolec w gniazdku pełni swoją funkcję?
  • #7
    Artur k.
    Admin of Audio group
    blady_jazz wrote:
    Jeśli tak, jak można sprawdzić, czy bolec w gniazdku pełni swoją funkcję?

    Musi to zrobić elektryk. Może tak być, że ów amplituner po prostu tak ma, ale rzadko się to zdarza, najczęściej przyczyna tkwi w instalacji elektrycznej.