Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca zbliżeniowa 5x6 - prezentacja możliwości

farmazon3000 05 Cze 2009 13:09 5652 4
 • Matryca zbliżeniowa 5x6 - prezentacja możliwości

  Przedstawiam ciekawy przykład zastosowania czujników zbliżeniowych ułożonych w matrycę - urządzenie w przyszłości ma zostać połączone z ekranem LCD i służyć jako panel dotykowy.

  Zasada działania: do mikrokontrolera podłączona jest matryca 5x6 par fototranzystor+dioda LED IR (transoptor odbiciowy). Mikrokontroler zczytuje kolejno czy któryś z transoptorów nie wykrył obecności przeszkody w swoim polu widzenia. Dodatkowo stosowana jest technika odcinania składowej stałej (niewrażliwość na oświetlenie z otoczenia) - sprawdzany jest stan przy włączonej i wyłączonej diodzie. Stan fototranzystorów sprawdzany jest przez przetwornik ADC.

  Dalej dane wysyłane są do PCta przez łącze szeregowe, który dokonuje ich interpretacji - odpowiada za to program napisany w Pythonie.

  Źródło:
  http://www.xelapond.com/blog/?p=323


  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  farmazon3000
  Poziom 15  
  Offline 
  SPRZEDAM:
  asdsadasdasd
  asdasdasdsad
  asdasdasd
  asdsaad
  farmazon3000 napisał 234 postów o ocenie 11, pomógł 3 razy. Jest z nami od 2005 roku.
 • #3
  Bogus105
  Poziom 16  
  Witam, Maszkotek ma rację:) Zastosowanie samej matrycy led jest znacznie bardziej "eleganckie". Sam próbowałem na jednej diodzie podłączonej do atmega8 uzyskać pomiar natężenia światła i działa to kapitalnie. Nie mówiąc już że poza diodą i R nic więcej nie trzeba z elementów zewnętrznych...
 • #4
  MarcusBurnett
  Poziom 11  
  A w jaki sposób za pomocą tej diody i rezystora wykonać taki pomiar ?
 • #5
  poczitamagoczi
  Poziom 14  
  Autor matrycy z fotorezystorami zastosował niezły trik - mianowicie najpierw mierzy wartość napięcia przy wyłączonych diodach IR a następnie przy włączonych i odejmuje obie składowe. Przez co nie musi przeprowadzać pomiaru w ciemnym pokoju jak na filmiku poniżej. Na końcu widać nawet że przystawienie lampy nie daje żadnego efektu i przez to pierwsze rozwiązanie jest lepsze.