Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych

migol21 05 Cze 2009 13:31 118220 1
 • #1 05 Cze 2009 13:31
  migol21
  Specjalista HDD Recovery

  Opis ten dotyczy jak "wyzeorwać" , bezpowrotnie skasować dane na nośniku typu "read/write" (HDD ,FDD ,Pamięci USB itp.) po przez nadpisanie danych.

  Po co się to robi : Robi się to w celu skasowania bezpowrotnego danych na nośniku tak aby nikt na świecie ich nie odzyskał bez niszczenia fizycznego nośnika lub po to aby sprawdzić jego stan albo doprowadzić do stanu początkowego . Po "zerowaniu" dysk nie będzie posiadał również danych dotyczących np. partycji systemu plików itp.

  Uwaga : W tym opisie pomijam informacje jak skasować nośniki CD-RW ,DVD-RW. W przyszłości postaram się przygotować informacje dotyczącą tego zagadnienia. Podstawą do opisu jest słowo "zerowanie" a nie "bezpowrotne kasowanie" które się z tym wiąże ale może również dotyczyć fizycznego zniszczenia nośników.

  UWAGA !!! : JEŚLI NIE WIESZ CO ROBISZ ZATRZYMAJ SIĘ ,"ZEROWANIE" KASUJE BEZPOWROTNIE DANE. JEŚLI SIĘ POMYLISZ WYZERUJESZ-SKASUJESZ-NADPISZESZ DANE ,STRACISZ JE BEZPOWROTNIE.

  Środki bezpieczeństwa : Aby się upewnić ,że nie skasujesz przypadkowo danych najpierw najlepiej wykonać kopie posektorową tych danych jak i danych innych podpiętych w trakcie "zerowania" nośników do pliku lub na inny nośnik-dysk tak aby w razie pomyłki móc odzyskać swoje dane lub przywrócić stan początkowy. Dla bezpieczeństwa warto też wykonywać "zerowanie" z programów startujących z dyskietki lub CD ewentualnie USB z podpiętym do komputera tylko nośnikiem na ,którym będziemy wykonywać operacje. Podczas "zerowania" nośników w systemie Windows lub kiedy jest podpiętych więcej nośników trzeba się upewnić ,że kasujemy "zerujemy właściwy nośnik.

  Do "zerowania" możemy użyć np. tych programów :
  1) MHDD - działa z dyskietki i z CD-DVD w środowisku DOS ,nie używa się go w systemie okienkowym. Można nim od razu wykonać test powierzchni i "Remap" sektorów. Jest przeznaczony do dysków twardych.
  2) DMDE - Działa zarówno w środowisku DOS jak i GUI - Okienkowym. Opisy jak zrobić dyskietkę startową tu. Jest przeznaczony do dysków twardych ale też i na pamięciach USB itp.
  3) Program Vivard - Działa z dyskietki startowej jest dość szybki ma możliwość remapowania.
  4) Polecenie linuxa (do wykonania "zerowania" musisz mieć uprawnienia root-a). Linux-a tak zwanego Live-CD ,można uruchomić z CD ,FDD lub innych nośników startowych. (Tutaj opis Linux Live-CD, Tutaj Linux System Rescue - np. po wyświetleniu "boot:" możemy wpisać "mhdd" nacisnąć "ENTER" i uruchomić go, ma on też wiele innych przydatnych funkcji)

  Code:
  cat /dev/zero > /dev/sda
  
  lub
  dd if=/dev/zero of=/dev/sda

  /sda - oznaczenie urządzenia do "zerowania" np. /sda lub /hda itp.


  "Zerowanie" programem MHDD
  - Uruchamiamy MHDD z dyskietki lub CD-DVD (Tu przykład jak przygotować sobie taka dyskietkę MHDD)
  - Wybieramy nasz dysk wpisując jego numer przypisany przez MHDD naciskamy "ENTER"
  - Dla sprawdzenia i upewnienia się wpisujemy komendę EID "ENTER"
  - Wpisujemy komendę "erase" "ENTER
  - Tu możemy podać LBA od którego mamy zamiar kasować ,domyślnie jest przypisane 0 więc naciskamy tylko "ENTER"
  - Następnie możemy wpisać do którego LBA mamy zamiar kasować ,domyślnie jest przypisany ostatni sektor LBA dysku naciskamy "ENTER".
  Uwaga ! : To ostatni moment kiedy możesz zrezygnować.
  - Potwierdzamy chęć kontynuacji kasowania-nadpisania danych wpisując "y" i "ENTER"

  Przykładowy filmik


  Link


  "Zerowanie" programem DMDE
  - Uruchamiamy DMDE z dyskietki lub CD (opis jak przygotować dyskietkę tu)
  - Wybieramy dysk który będziemy chcieć "zerować" kasować-nadpisać i klikamy OK
  - W okienku "Detect volumes letters" klikamy "Yes" by upewnić się czy wybraliśmy prawidłowy dysk lub "No" jeśli jesteśmy pewni i chcemy pominąć podgląd rozkładu partycji na dysku.
  - Jeśli kliknęliśmy "Yes" ukaże się okienko "Partitions" tu możemy upewnić się że to ten dysk o który nam chodzi podglądając rozkład partycji. Następnie klikamy "Cancel".
  - W kolejnym kroku wybieramy menu "Tools" i opcję "Write to Disk Sectors...". W wersji beta wybieramy menu Tools i opcję "Fill sectors".
  - W okienku "Write to sectors" klikamy na przycisk "Partition..." i wybieramy cały dysk klikając "Ok" zatwierdzamy wybór. W pola "Starting Sectors" i "Ending sectors" wpisze się zakres od zerowego do ostatniego LBA dysku. Klikamy na "Ok" Potwierdzając operację.
  Uwaga ! : To ostatni moment kiedy możesz zrezygnować.
  - W kolejnym okienku ukaże się ostrzeżenie o nadpisaniu danych jeśli jesteśmy pewni klikamy "Ok"
  - W wersji beta ukazuje się okienko zerowania w którym mamy możliwość w razie problemów z zapisem na dysk ustawić ilość prób zapisu lub pomijanie takich sektorów.
  Opis tego okna można zobaczyć tutaj

  Uwaga : w trakcie zerowania możemy użyć klawisza "Esc" lub kliknąć na "Abort" by przerwać proces nadpisywania danych.

  Przykładowy filmik

  Wersja GUI Windows 95/98/ME/XP/Vista/7/8/81/10 ver. 2.10


  Link


  "Zerowanie" programem Vivard

  - Po ściągnięciu pliku uruchamiamy program instalacyjny który utworzy dyskietkę startową

  "Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych
  "Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych

  - Uruchamiamy komputer z dyskietki startowej

  Przykładowy filmik

  Link


  "Zerowanie" przy użyciu Linuxa - Linux System Rescue

  Przykładowy filmik


  Link


  Uwaga : Tu postaram się krótko opisać również i kasowanie CD-RW DVD-RW , jak i inne sposoby na trwałe usunięcie danych bez względu na stan nośnika po operacji. Są to sposoby na pewne zabezpieczenie się przed odzyskaniem danych.

  Do kasowania CD-RW , DVD-RW służą programy do nagrywania CD-DVD . Darmowy program pod Windows to na przykład Easy Burning . Opcja kasowania powinna być ustawiona na Pełne kasowanie CDRW.

  "Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych

  Do niszczenia w dużych ilościach nośników magnetycznych można użyć demagnetyzera.

  Link


  Metod na fizyczne zniszczenie danych jest wiele i zależą one tylko od inwencji osoby która te nośniki niszczy. Najtańszymi metodami na zniszczenie nośnika są metody siłowe. (młotek ,zginanie ,miażdżenie ,mielenie ,wiercenie)

  Oto jedna z metod na niszczenie CD-DVD. Jest ona niebezpieczna i stosuje się ja na własną rękę ( chodzi o gwarancje ,BHP ,bezpieczeństwo).

  Pokazuje jedynie jako przykład i nie zalecam tych metod.

  Link


  Pierwszym promotorem DMDE w Polsce był okzo https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4954076#4954076
  i Nirvanowiec http://www.hddrecovery.pl Miedzy innymi na forum elektroda.pl


  Ewentualne uwagi proszę przesyłać na PW


  Fajne!
 • #2 16 Mar 2010 12:58
  migol21
  Specjalista HDD Recovery

  Oto wątek na temat bezpowrotnego kasowania danych.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1237681.html

  W obecnych jak i najbliższych czasach nie ma możliwości praktycznej odzyskania nadpisanych danych wszelkie inne twierdzenia są jedynie spekulacją na temat podróży ludzi z prędkością światła na drugą stronę wszechświata i z powrotem w ciągu jednej sekundy.