Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser zielony - czy jest możliwa zmiana długosci fali ?

chrobot 05 Jun 2009 15:26 7969 7
    chrobot
    Level 15  
    patrząc na schemat budowy lasera zielonego doszedłem do wnisku ze zmieniając diodę mogę zmienić długość emitowanej fali
    Laser zielony - czy jest możliwa zmiana długosci fali ?

moje pytanie jest następujące :
    jak wstawię diodę 650 nm to czy na wyjściu otrzymam ok 900 nm .
    1064 -808 = 256 << to wynika z rysunku .
    a dalej
    650+256=906 nm
    oczywiście po wywaleniu filtru IR , zielonego .
    interesuje mnie tylko przejście przez filtr Nd:YVO4 1064 nm .
  • Helpful post
    Loker
    Level 39  
    Nd:YVO nie jest filtrem - jest to ośrodek czynny, pompowany diodą laserową. Zmieniając długość fali diody pompującej nie zmienisz długości fali wyjściowej, co najwyżej laser przestanie działać - wyjdziesz poza obszar absorbcji Nd:YVO.
    c4r0
    Level 36  
    Nd:YVO4 podobnie jak Nd:YAG zawsze będzie laserować na długości fali 1064nm, niezależnie od długości fali światła pompującego (do pompowania tych kryształów stosuje się nie tylko diody laserowe ale też różnego rodzaju lampy mające szerokie widmo promieniowania). Natomiast jeśli chodzi o kryształ nieliniowy czyli tutaj KTP, z tego co wiem fizycznie może on generować drugą harmoniczną z innego światła niż 1064nm. Jednak wymaga to zastosowania odpowiednich powłok optycznych na płaszczyznach po obu stronach kryształu. W laserach zielonych te powłoki dobrane są do generacji światła zielonego. Więc mówiąc krótko, teoretycznie się da zmienić długość fali generowanego światła ale trzeba by wymienić połowę optyki w takim laserze i nie jest to wykonalne w warunkach hobbystycznych.
    chrobot
    Level 15  
    czyli lipa z pomysłu uzyskania 905 nm.szkoda
    chrobot
    Level 15  
    do dalmierza . 905 nm lub 904 nm lub coś pomiedzy 900 a 910 nm . w tym miejscu jest dziura w widmie słońca .
    czyli w domowych warunkach nie mam szans na uzyskanie tego pasma ?
    tylko kupienie gdzieś okazyjnie diody.
    me_super
    Level 29  
    c4r0 wrote:
    Natomiast jeśli chodzi o kryształ nieliniowy czyli tutaj KTP, z tego co wiem fizycznie może on generować drugą harmoniczną z innego światła niż 1064nm. Jednak wymaga to zastosowania odpowiednich powłok optycznych na płaszczyznach po obu stronach kryształu.

Nie tyle powłoki, co dopasowanie fazowe które stroi się kątem wycięcia kryształu wzdłuż odpowiedniej płaszczyzny krystalograficznej i ew. temperaturą.