Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwis lodówek pytania

05 Cze 2009 20:10 5608 10
 • Poziom 11  
  Witam. Mam kilka pytań dotyczących serwisu lodówek, ponieważ jestem początkującym serwisantem.
  Znajomy opisał sprężarki Danfossa jako bardzo trudne do lutowania. Jak dotąd serwisując sprzęt zetknąłem się z nią tylko raz wykonując naprawę pogwarancyjną lodówki 12V i nie mogłem wlutować zaworu.
  Miałem kiepski lut, czy dobrze by było potraktować wybrane miejsce boraksem?
  Jakie luty polecacie? Jak dotąd wyprobowałem 2 typy i srebrny lut z pozłacanym topnikiem dookoła pozostawiał pełno żużlu.
  Czy warto wymieniać odwadniacz za każdym razem gdy dojdzie do nieszczelności na np. skraplaczu?
  Odwadniacze w niektórych modelach są klejone (miedź-aluminium) gdzie można kupić zestaw do ściskania i klejenia aluminium z miedzią?
  Jaki jest najlepszy sposób na lutowanie, ucinanie kapilary? Dała mi się we znaki przy wymianie parownika.
  Czy w przypadku skrócenia kapilary przy parowniku zmienia się moc chłodzenia lodówki, ponieważ słyszałem 2 skrajne opinie na ten temat.
 • Poziom 16  
  Do danfossa najlepiej lutować rurki srebrem w otulince. Jak chcesz spać spokojnie to lepiej wymienić odwadniacz. Zestaw do łączenia miedzi z aluminium na ścisk znajdziesz w Robotserwisie . Kapilarkę przy wymianie filtra najlepiej uciąć specjalnym przyrządem przy samym filtrze, a potem wlutować ją do nowego. Skrócenie nieznaczne kapilary nie wpłynie na moc chłodzenia.
 • Poziom 11  
  Co do specjalnego przyrządu to masz na myśli nóż do cięcia bez wiórów? Bo taki nadaje się do większych średnic przy kapilarze jest za duży, poza tym przywęża rurki, co przy kapilarze może poskutkować całkowitym zasklepieniem.
  Co do srebra w otulince - to bardzo ogólnikowe określenie. Obecnie używam srebrnego lutu z białą kruchą otuliną: brak jakiegokolwiek żużlu, ale pozostają resztki topnika - biały nalot.
  Co do odwadniacza to pytam się ze względu na trudne lutowanie kapilary - zatkała mi się kilka razy (macie jakiś dobry sposób na nią?)
  I ostatnie pytanie. Po rozlutowaniu rurek zostaje zawsze syf na końcu (żużel i takie tam) obcinacie lutujecie jak leci, czy oczyszczacie (jeśli oczyszczacie to czym).
 • Poziom 18  
  Jak lutujesz zgrzewarką to możesz mieć żużel .Miejsca lutownicze zawsze czyszczę papierem ściernym ,wtedy srebro lepiej płynie.Do ucinania kapilary stosuję specjalne szczypce wyglądają podobnie jak szczypce boczne lecz mają specjalne dwa ostrza które zapobiegają miażdżeniu kapilary.
 • Poziom 16  
  Napisałem specjalny przyrząd do ucinania tylko kapilar, taki jak opisał kol. KOALA
 • Poziom 11  
  Czy ma ktoś sposób na nakładanie tych zacisków na bolce od sprężarek?
  Nie dość, że bardzo trudno je nałożyć to jeszcze ciężko do nich dotrzeć na tyle sprężarki za rurkami.
  Serwis lodówek pytania
 • Poziom 16  
  kleszczyki, paluszek i młoteczek. Trza tylko dobrze złapać.
 • Poziom 11  
  sumrako napisał:
  kleszczyki, paluszek i młoteczek. Trza tylko dobrze złapać.

  Próbowałem, ale jak dotąd idzie mi to topornie - szczególnie na tyłach sprężarki gdzie mi rurki przeszkadzają.

  Nie mam pomysłu co do jednej lodówki. Klient oddał do serwisu skarżąc się, że pobiera za dużo prądu. Sprawdziłem różne tryby pracy czyli same wentylatory, grzałka, żarówka i sprężarka między gniazdkiem a siecią.
  Okazało się, że pobiera tyle samo prądu, a nawet mniej od drugiej podobnej lodówki (tylko plastik od frontu inny). Jednak w ogólnym rozrachunku klientowska lodówka pobiera więcej od wzorcowej, czyli zamiast 1,2kW pobiera 1,4kW (w dodatku była pusta i nie otwierana przez weekend). Ktoś ma pomysł co do niej? pierwsze co zrobiłem to napełniłem układ, ale okazało się, że wszystko było w porządku.
 • Poziom 16  
  Prawdopodonie lodówka tego klienta w fabryce została źle zalana pianką ociepleniową. A zła izolacja to dłuższa praca. Z takim czymś nic nie zrobisz. A nawiasem mówiąc to jak on wpadł na to że lodówka ciągnie więcej KW niż powinna?
 • Poziom 16  
  Witam a czy przypadkiem wzorcowa chłodziarka nie jest zwykłą chłodziarko zamrażarką a testowana przez cibie chłodziarka no frostem , bo no frost zużywa więcej energi . Pozdrawiam .
 • Poziom 11  
  Obie są no frost.
  Klient stwierdził że żre mu więcej prądu niż podaje specyfikacja lodówki.
  Jeśli idzie o piankę to da sie wyczuć zimne miejsca, lub obłożyć styropianem?

  Bo ja wiem czy no frosty pobierają więcej energii. Wentylator odpowiedzialny za obieg powietrza więcej pobiera, a no frost jest przydatny bo grzałka znajduje się pod parownikiem i tam się odkłada cały lód, a dzięki temu parownik nie jest skuty lodem, bardziej wydajny a grzałka pobiera około 120W i sterowana jest według ilości otwarć lodówki.