Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereo na jednej lampie ECC83?

06 Cze 2009 13:09 1090 8
  • Poziom 17  
    Z fonaru i audiotonu podpatrzyłem kilka schematów, ale chciałbym zrobić prosty wzmacniacz w oparciu o ECC83 - na początek prosta konstrukcja, jedna lampa do głośnika (mała moc).

Jednak przeglądam notę do ECC83 i widzę że jest to lampa DUO. Czy wobec tego jedną część lampy mogę wykorzystać do głośnika prawego a drugą do lewego? Czy musi byc poprowadzony ten sam kanał na obu częściach lampy (równolegle)?

Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że dwa różne sygnały w jednej lampie będą na siebie oddziaływać. Proszę o sprostowanie.

Dziękuję.

Moderowany przez stołek_-92:

Skorygowałem pisownię w poście.

• Poziom 26  
    Można ale podłaczyć do słuchawek.
  • Poziom 17  
    Czyli do głośnika to tylko do jednego wyjścia tej lampy równolegle.

A dlaczego można do słuchawek a do głośnika nie?
  • Admin Grupy Retro
    aktyp wprowadza zbędne zamieszanie. Jedną połówką ECC83 nie wysterujesz (zakładam, że nie posiadasz transformatora głośnikowego o odpowiedniej przekładni) nowoczesnych słuchawek niskoomowych.
    Przy stosowaniu jednej połówki do jednego kanału, zaś drugiej do drugiego przesłuchy są minimalne, wręcz niemierzalne. Oddziaływanie anod na siebie jest znikome, gdyż umiejscowione są stosunkowo daleko od siebie i pracują z amplitudami napięć rzędu kilku-kilkunastu woltów.
  • Warunkowo odblokowany
    Po pierwsze do podłączenia głośnika potrzebny jest transformator wyjściowy, po drugie nawet jakbyś miał transformator do tej lampy, to ma ona zbyt małą moc by napędzić jakikolwiek głośnik.

Natomiast co do wykorzystania jednej połówki w kanale P a drugiej w L przedwzmacniacza jest to możliwe i często spotykane.
  • Poziom 26  
    Uważam moją odpowiedz za dobrą [ jakie pytanie taka odpowiedz] nie widzę tu żadnego zamieszania. Przy dodaniu potencjometru 1 mega i odpowiednim połączeniu można wysterować dość dokładnie jednakowo dwa kanały.

Dodano po 12 [minuty]:

Możesz wykorzystać jedną słuchawkę do jednej połówki lampy a drugą słuchawkę do drugiej połówki lampy, Lepsza byłaby lampa ECC85. jej połówki są oddzielone ekranem. Do tego eksperymentu dobre są słuchawki od odbiorników detektorowych 2000 ochm.
  • Poziom 17  
    thereminator napisał:
    Po pierwsze do podłączenia głośnika potrzebny jest transformator wyjściowy, po drugie nawet jakbyś miał transformator do tej lampy, to ma ona zbyt małą moc by napędzić jakikolwiek głośnik.

Natomiast co do wykorzystania jednej połówki w kanale P a drugiej w L przedwzmacniacza jest to możliwe i często spotykane.

Hmm. Więc jeżeli bym do układu poniżej zastosował ecc83 to nie wycisnę nawet 2-3W?
    Stereo na jednej lampie ECC83?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    nenpa8lo napisał:
    Hmm. Więc jeżeli bym do układu poniżej zastosował ecc83 to nie wycisnę nawet 2-3W?

Mos będzie gdzieś tak o rząd niższa, zważ że transformatoy głośnikowe o kilkunastokiloomowym Ra musisz zamówić specjalnie pod ten projekt co praktycznie przekreśla ekonomiczny sens przedsięwzięcia - radzę się wystarać jeszcze o dwie EL84 i dwa transformatory (np TG-2,5).
  • Admin Grupy Retro
    Zerknij Kolego do noty katalogowej, to Ci nie zaszkodzi.

Temat przenoszę do bardziej adekwatnego działu.